5-vjeçari Eljoni ka nevojë për ndihmën e të gjithë shqiptarëve

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 24.01.2024, 23:54

Etleva Oruçi kërkon ndihmë për vëllain e saj 5 vjeç cili vuan nga diagnoza “Ostogenezis Imperfecta”. Ajo tregon historikun e sëmundjes së vëllait të saj, që e ka zanafillën që kur erdhi në jetë 8 muajsh pasur nga 13 thyerje kockash dhe 2 operacione të realizuara në Shqipëri. Në apelin për ndihme ajo thekson se prindërit vendosën që t’i bënin një vizitë në Turqi, aty ku u diagnostifikua saktë dhe ku i është komunikuar se duhet të realizojë 2 operacione për të normalizuar situatën e tij shëndetësore. Për këtë ajo kërkon ndihmën e të gjithë shqiptërëve të cilën mund ta jepni duke klikuar këtu.

THIRRJA PËR NDIHMË:

Uroj te jeni mire! Une qe po ju shkruaj quhem Etleva Oruçi. Kam rastin e vellait tim 5 vjecar. Eljoni ne jeten embrionale ka lindur 8 muajsh dhe qe ne muajt e pare te lindjes ne kemi dyshuar per probleme fizike.

Ne moshen 1 vjecare,kur nisi te ecte dhe deri me tani ka pesuar 13 thyerje te kockave te kembeve. Pas shume vizitave, kontrolleve dhe muajve te gjate ne allçi, si dhe 2 operacioneve te kryera ne Shqiperi, nuk ka pasur asnje permiresim. Para nje muaji prinderit vendosen ta vizitonin ne Turqi me shpresen se do te gjenin sherim. Pas analizave te shumta qe jane bere atje, morem vesh se vellai kishte diagnozen "OSTOGENEZIS IMPERFECTA”(“Kocka Qelqi”).

Sipas konsultave mjeksore turke , vellai duhet te beje dy operacione , nje per te drejtuar legenin dhe nje operacion tjeter per te vendosur shufra hekuri brenda kockave te kembes ne menyre qe te mos pesoje me thyerje .

Deri me tani kemi arritur te mbulojme shpenzimet e vellait dhe me vajtjen ne Turqi te gjithe kursimet qe kishim i shpenzuam. Vlera e operacioneve eshte e paperballueshme per ne, pasi doktoret na kane kerkuar shume para per kryerjen e operacioneve. Bashkangjitur me kete shkrim do te gjeni fotot e vellait , videon dhe faturat mjekesore.

Ju lutem shume te na ndihmoni, sepse nje ndihme sado e vogel do te thote gjithcka per ne! Falenderime te perzemerta per te gjithe ju!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit