Banka Botërore prezanton strategjinë e re për bashkëpunim me Maqedoninë e Veriut

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.01.2024, 12:50

Banka Botërore ka njoftuar sot se Bordi i Drejtorëve Ekzekutiv ka shqyrtuar me sukses strategjinë e re për bashkëpunim me Maqedoninë e Veriut për periudhën 2024-2028. Fokusi kryesor i kësaj strategjie është në forcimin e konkurrencës, zhvillimin e kapitalit njerëzor dhe përmirësimin e rezistencës ndaj ndryshimeve klimatike.

“Strategjia thekson nevojën që Maqedonia e Veriut të inkurajojë rritjen në krijimin e më shumë vendeve të punës në një kontekst që vazhdon të mbështetet në ndërmarrjet mikro dhe të vogla me akses të kufizuar në afërsitë dhe financat e nevojshme për inovacion dhe rritje në një vend gjithnjë e më konkurrues, rajonal tregjet globale. Mungesa e mundësive të mjaftueshme për punë dinamike inkuadron imigrimin, thellon sfidat demografike demografike dhe pengon përmirësimet e produktivitetit”, sipas një deklarate nga Banka Botërore.

Strategjia gjithashtu synon të rrisë lidhjet e Maqedonisë së Veriut me tregjet rajonale dhe globale për të lehtësuar tregtinë dhe aksesin në Bashkimin Evropian. Për të zbatuar këtë strategji, Banka Botërore planifikon të sigurojë rreth 700 milionë euro financim gjatë pesë viteve të ardhshme, duke shoqëruar këtë me programe këshillimore dhe asistencë teknike.

Për të adresuar sfidat e zhvillimit të qëndrueshëm, strategjia parashikon ndërhyrje në fushat e llogaridhënies së institucioneve publike, qëndrueshmërisë fiskale dhe kalimin drejt burimeve të pastra të energjisë. Tranzicioni i gjelbër do të përfitojë nga mbështetja e Korporatës Financiare Ndërkombëtare (KFN), anëtare e Grupit të Bankës Botërore.

Në këtë kontekst, Drejtori rajonal për Ballkanin Perëndimor në KFN, Nikola Markie, thekson se përfshirja e kapitalit privat në sektorin e energjisë së rinovueshme dhe efikasitetin e energjisë është e domosdoshme për të siguruar zhvillim të qëndrueshëm.

Borda e Drejtorëve Ekzekutiv të Bankës Botërore ka miratuar gjithashtu dy projekte investimi për Maqedoninë e Veriut, duke përfshirë përmirësimin e shërbimeve sociale dhe zhvillimin e rrugëve për lidhjen e korridorit VIII, duke sjellë një vlerë totale prej 58.5 milionë euro.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit