Kërkohet zhvarrosja e legjendës Pele, një grua pretendon se është vajza e tij

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.01.2024, 15:03

Një grua që pretendon se është vajza sekrete e ikonës së futbollit Pele, kërkon zhvarrosjen e trupit të tij.

Maria do Socorro Azevedo, 60 vjeç, për herë të parë nisi një padi për atësinë pesë vjet më parë, por tani ka udhëzuar një avokat për veprime të mëtejshme.

Mediat në Brazil, duke cituar avokatin e Maria do Socorro Azevedo, thanë se testet fillestare që ata kishin bërë dolën negative por se testi i ADN-së gruas nuk ishte pranuar të kryhet pasi kjo mund të zbulojë lidhjen e gjakut. Avokati thotë se ata tani nuk kanë “asnjë alternativë” tjetër veçse të kërkojnë zhvarrosjen e trupit të Pele për të “zgjidhur situatën”.

Ylli i futbollit thuhet se kishte rënë dakord për një test të ADN-së, por vdiq para se të mund të bëhej.

Maria do Socorro Azevedo foli publikisht për pretendimet e saj se ajo është vajza e Peles në një program televiziv brazilian të dielën dhe këmbënguli se nuk ishte e interesuar për paratë e tij. Ajo tha se nëna e saj e ndjerë nuk i kishte thënë kurrë ish-sulmuesit të Brazilit dhe Santos se ishte shtatzënë me fëmijën e tyre pas një sulmi në Sao Luis në shtetin brazilian të Maranhaos. Maria tha se kishte vendosur për herë të parë të bënte një test të ADN-së në vitin 2019 kur ishte duke punuar si shërbëtore në Sao Paulo.

Pele ia la 30 për qind të pasurisë së tij të vesë, gruas së tretë Marica Aoki, me 60 për qind të tjera për t'u ndarë mes fëmijëve të tij dhe 10 për qind dy nipërve. Pasuria e tij neto në kohën e vdekjes së tij është vlerësuar në rreth 78 milionë paund. Nëse Maria do Socorro Azevedo njihet fëmija i tij i tetë, ajo do të jetë në gjendje të kërkojë pjesën e saj të pasurisë së dhënë për vëllezërit e motrat e saj.

Një avokat që vepron për familjen e Peles, tha se familja e tij do të kundërshtojë çdo kërkesë për zhvarrosje, pasi testet e ADN-së të kryera tashmë kishin treguar që Maria nuk ishte vajza e futbollistit.

Pele vdiq më 29 dhjetor 2022 në moshën 82 vjeçare pasi iu hoq një tumor nga zorra e trashë. Pele, i vetmi lojtar që fitoi Kupën e Botës tri herë, u varros në janar të vitit të kaluar në Santos, qyteti port brazilian ku 'Mbreti' luajti pjesën më të madhe të karrierës së tij, që mban rekordin botëror Guinness si varrezat më të larta në botë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit