Emigranti: Kam dhuruar matriale për spitalin në Mallakastër, janë bllokuar në doganë

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 21.01.2024, 00:27

Një emigrant shqiptar i është drejtuar redaksisë së JOQ Albania për të denoncuar një rast zvarrjtje proceduarash me të cilin po përballet.

Ai tregon se teksa ka vendosur të dhurojë një shumë të konsiderueshme për Qëndren Shëndetësore Mallakastër, konkretisht disa krevata, një karrocë, një TV, çantë dhe veshmbathje, të cilët janë bllokuar në doganë.

Ai iu bën thirrje institucioneve përkatëse që të marrin masa, pasi edhe në rastet kur bëhet një vepër bamirësie, krijohen pengesa.

Qytetari shkruan:

Përshëndetje të gjithve! Shqipëri e mjera Shqipri, popull o i mjeri popull? U larguam nga fukarallëku ose më saktë na ndatë nga familja por prap kokën kthyer e kemi në Shqipëri. Nuk ka bir ose bijë nëne qē nuk e do Shqipërinë , dhe vendin ku kanë lindur! Jam shumë por shumē i prekur , siç e dini të gjith javën që kaloj dërgova disa krevata egzaminimi për Qëndrat shëndetsore Mallakastërr! Por me keqardhjen më të madhe po u them që ato krevata jan bllokuar nē Doganēn Shqiptarē pa as njē lloj arsye . Ato krevata jam blere £200. Dhe është paguar për transportin £180. Një karroc. £50. Një Tv £40 Nje cant me veshmbathje £70 Dua të them që £540 kan dalë nga xhepi i njē emigranti qē punon 12 ore nē ditë . Dhe për cfarë ? Për tē kontribuar në vendin e vet , për tē ndihmuar familjet në nevojë. U bëj thirrje , thirrje tē gjithë politikanve tanë që ta ngrejnë një herë të vetme zerin për këto që ndodhin. Na dëbuat, na përzutë, na larguat nga familjet tona por ju lutem na lini ti shërbejmë vendit tonë . Na lini tu shërbejmë prindërve ,motrave dhe vëllezërve tanë me sa kemi mundësi. Dhe I hiqni kēlyshët e doganave, hajdutët,spiunët e kombit Shqiptar! Shpresoj qē ky postim të bejri në veshin e dikujt … Me rrespekte nga unē Aurel Musraj ! Ju lutem shperndaheni nese mundeni , behet fjale per piken doganore kakavi .

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit