Policia Financiare kryen kontrolle për rastin e tentativës për mashtrim të rimbursimit të TVSH-së

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 16.01.2024, 17:33

Administrata për Policinë Financiare ka njoftuar sot se ka dorëzuar një Njoftim në Prokurorinë Publike kompetente lidhur me informacionet që ka deri më tani në lidhje me rastin me kompanitë e naftës që kanë tentuar të dëmtojnë buxhetin e shtetit me fatura false, dhe për të cilin Administrata për Shërbimet Financiare ka prezantuar dje detaje të hyrat publike. Ai njofton se pas përfundimit të kontrolleve do të dorëzojë parashtresën përkatëse me shkrim te prokurori publik kompetent.

Autoriteti i Policisë Financiare deklaron se është duke bashkëpunuar aktivisht me Autoritetin e të Ardhurave Publike për rastin konkret.

“Administrata e Policisë Financiare po ndërmerr masa dhe aktivitete lidhur me përcaktimin e dyshimeve për krime të kryera në juridiksionin e saj. Në pajtim me Ligjin për Procedurën Penale, Prokurorisë Publike kompetente i është dorëzuar njoftim lidhur me informatat që kemi deri më tani. Duke pasur parasysh se të gjitha veprimet e ndërmarra në procedurë para hetimore, konfirmo nenit 289 të Ligjit për Procedurën Penale, konsiderohen të fshehta, për kallëzimet e pranuara dhe dijeninë për veprime të mundshme të inkriminuara nga persona fizik dhe juridik, pas përfundimit. Nga kontrollet, Administrata për Financa policia do të dorëzojë parashtresën përkatëse me shkrim te prokurori publik kompetent”, thuhet në njoftimin e Administratës së Policisë Financiare.

AHP dje ka njoftuar detaje se si kompanitë e naftës me fatura të rreme kanë dashur të marrin rimbursim të TVSH-së dhe pagesave në bazë të tatimit në të ardhura personale, në shumë prej 160.117.130 denarë, përkatësisht 18.969.998 denarë. Për këto raste, siç tha AHP, ata kanë dorëzuar raporte me shkrim me prova në Prokurorinë Themelore Publike dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme më 15 nëntor 2023 dhe në Administratën e Policisë Financiare më 1 dhjetor 2023.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit