Kërçovari që vrau vajzën 2-vjeçare ka pasur mbi 50 denoncime më herët

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.01.2024, 16:47

30-vjeçari F.D nga Kërçova, i cili rrahu për vdekje vajzën e tij 2-vjeçare, është dërguar në paraburgim 30-vjetor dhe ndaj tij është dorëzuar kallëzim penal për “vrasje”.

Ai ka qenë kriminel i njohur për policinë, pasi në të kaluarën ka pasur 50 kallëzime, ndërsa ka qenë edhe i dënuar me burg. Sjellja e tij problematika kulminoi më 18 dhjetor të vitit të kaluar, kur e rrahu vajzën e tij 2-vjeçare. Pas 20 ditëve ajo ndërroi jetë.

“Në periudhën nga viti 2011 deri në vitin 2023, DPB Kërçovë ka paraqitur rreth 50 kallëzime penale për veprat ‘vjedhje’ dhe ‘vjedhje të rëndë’. Në vitin 2013 me vendime gjyqësore, F.D. në dy raste është dënuar me burgim prej 6 muajsh dhe një me burg prej 3 muajsh”, tha Stefan Dimovski, zëdhënës i SPB Ohër.

Nga ana tjetër, prokuroria nuk ka bërë të ditur as sot nëse nëna e fëmijës së vrarë do të ndiqet penalisht për ndonjë vepër penale. Gjegjësisht, ajo ka pohuar se lëndimet e vajzës së saj kanë ndodhur si pasojë e rënies së një dollapi mbi të, ndërsa në një rast tjetër ka thënë se është shtyrë nga fëmijët e tjerë duke luajtur.

Qëndra për Çështje Sociale e dinte se në këtë familje kishte probleme.

“Dhunë në familje nuk është raportuar. Mirëpo, më 21 korrik 2023, Qendra për Punë Sociale është njoftuar nga stacioni policor i Kërçovës se ka pasur një keqkuptim dhe debat në mes të F.D. dhe bashkëshortja e tij më 26.06.2022, pas së cilës janë grindur, ajo është larguar nga shtëpia dhe së bashku me fëmijët kanë shkuar në Prilep. Më pas Qendra ka bërë kontroll dhe ka konstatuar se ajo është kthyer në shtëpi me fëmijët dhe ka deklaruar se i kanë tejkaluar problemet dhe kanë vazhduar të jetojnë së bashku”, thekson Qendra për Çështje Sociale – Kërçovë.

Që atëherë, Qendra për Çështjet Sociale nuk ka marrë asnjë aplikim tjetër. Ndryshe, familja ishte shfrytëzuese e ndihmës sociale. Përveç vajzës tashmë të ndjerë, ata kanë edhe 6 fëmijë të tjerë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit