Punonjësit janë të gatshëm të marrin 20% më pak te paga për ekuilibër më të mirë punë-jetë

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 11.01.2024, 23:12

Një sondazh i ri i kryer nga Ford Motor Co. zbuloi se 52% e njerëzve të punësuar në mbarë botën do të ishin të gatshëm të merrnin një ulje page prej 20% për një ekuilibër më të mirë punë/jetë.

"Na tronditi. Do të jem i sinqertë," tha Jen Brace, kryefuturistja në Ford, e cila koordinoi Trend Report 2024 dhe gjetjet e tij. "Një ulje e pagave prej 20% është një punë e madhe. Nuk mendoja se do të merrnim nivelin e përgjigjes për sa i përket numrit të njerëzve; 52% është e madhe. Nëse shikoni brezat, dhe nëse shikoni në SHBA në veçanti , keni parë brezat tanë të rinj që janë edhe më të gatshëm të heqin dorë nga paratë për një jetë më cilësore."

Në SHBA, përgjigjet sipas moshës që dëshirojnë të marrin uljen e pagës prej 20%: Gjenerata Z (lindur midis 1997-2012) ishte 56%; millennials (të lindur mes viteve 1981-96) ishte 60%; Gjenerali X (i lindur mes viteve 1965-80) ishte 43%; dhe baby boomers (të lindur midis 1946-64) ishte 33%.

Sondazhi — i kryer nëpërmjet 16,086 intervistave online në gusht dhe shtator me njerëz 18 vjeç e lart në Australi, Brazil, Kanada, Kinë, Francë, Gjermani, Indi, Itali, Meksikë, Arabinë Saudite, Afrikën e Jugut, Spanjë, Tajlandë, Emiratet e Bashkuara Arabe , Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara – zbuluan gjithashtu se 77% e të anketuarve kanë prioritet një jetë të ekuilibruar mbi përparimin në punë.

Gjetjet e fundit tregojnë një vlerë të konsiderueshme të kohës mbi paranë midis grupeve të të gjitha moshave, tha Ford. Ky është viti i parë që studimi ka paraqitur një pyetje në lidhje me një ulje të mundshme pagash në këmbim të punës më pak.

Ndërsa shikojnë ekuilibrin punë/jetë, njerëzit shprehen se kanë më shumë ankth, ndjehen të mbingarkuar dhe të stresuar për gjendjen e shëndetit të tyre mendor, tha Brace.

"Është një ndryshim," tha ajo. "Ata po thonë, 'Unë nuk jam i gatshëm të heq dorë nga të gjitha këto gjëra në jetën time. Unë nuk jam i gatshëm të lë kohën time të familjes në pritje për punë. Dua të përqendrohem tek unë, në gjërat që mendoj se do të jenë më e vlefshme.' Është një ndryshim që po e shohim brez pas brezi”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit