Tasevski: Jam në dispozicion për të gjitha institucionet dhe auditimet, me dokumentacion dhe trajnim të duhur

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 10.01.2024, 19:42

Aleksandar Tasevski, kryetar i Sindikatës Profesionale të Kontrollorëve të Trafikut Ajror, ka reaguar në një postim në Facebook duke theksuar se është në dispozicion për të gjitha institucionet dhe auditimet për të rrëzuar insinuatat rreth punësimit familjar dhe nepotizmit në M-NAV.

Në postimin e tij, Tasevski ka shprehur gatishmërinë për t’i dorëzuar dokumentacionin e nevojshëm, licencat dhe trajnimet e tij të kryera jashtë dhe brenda vendit për të dëshmuar profesionalizmin dhe përvojën e tij në fushën e kontrollit të trafikut ajror.

“Trajnimi im si kontrollues i trafikut ajror filloi shumë përpara se M-NAV të ekzistonte si kompani, në vitin 1993. Fakti që babai im, i përmendur në deklaratë, ka qenë i punësuar më parë në fushën e aviacionit, që nga koha e ish-Jugosllavisë dhe më pas në M-NAV, por unë përsëri kam qenë i “detyruar” që t’i kaloj gjithë ato trajnime, kurset, provimet dhe pengesat”, thotë Tasevski.

Ai falënderon kryeministrin Kovaçevski se, siç thekson në njoftim, dikush më në fund i ka dëgjuar me seriozitet kërkesat tona, dhe jo si në të kaluarën e gjitha ka mbetur në premtime boshe.

–Për sa i përket insinuatave për punësim familjar dhe nepotizëm, në rastin konkret tregohem unë dhe familja ime, jam në dispozicion të të gjitha institucioneve dhe auditimeve, me dokumentacion, licenca dhe trajnime përkatëse, të kryera jashtë vendit dhe në vendin tonë. Si pjesë e tyre do të përmendja trajnime të shumta në EUROCONTROL, qendra trajnimi për kontrollorët e trafikut ajror në Amerikë, shkollën fillestare të kontrollit të trafikut ajror në Beograd, kontrolle të vazhdueshme të njohurive dhe aftësive teorike dhe praktike, licencat e instruktorit dhe ekzaminuesit… Unë jam duke renditur vetëm një pjesë të vogël të institucioneve arsimore nëpër të cilat kam kaluar, për të shpjeguar në publik se trajnimi im si kontrollor i trafikut ajror ka filluar shumë kohë përpara se M-NAV të ekzistonte si kompani, në vitin e largët 1993, shkruan Tasevski.

Në përfundim, ai ka theksuar se është pjesë e profesionit të kontrollorit të trafikut ajror dhe se po përqendrohet në përmirësimin e profesionit dhe kontributin e tij në zhvillimin e M-NAV. Kryetari i Sindikatës ka shprehur dëshirën për të shpëtuar fokusin nga insinuatat dhe kritikat dhe theksuar nevojën për të adresuar problemet reale në M-NAV.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Petrit Loku
  Petrit Loku, një personazh i njohur në Tik-Tok, iniciatori i nismës për mbledhjen 150 mije paund për operacionin e Andriela Gjokës. Bashkë me shumë shqiptarë të tjerë arritën të mblidhnin shumën për operacionin e Andrielës, e cila ka pësuar djegie në 70% të trupit.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit