“Bëra atë që duhej, jam baba”/ Familja mbështet shqiptarin që vrau kunatin, gruaja nuk e dinte për vëllain

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 10.01.2024, 15:33

50-vjeçari shqiptar që vrau kunatin e tij pasi ai i kishte përdhunuar vajzën prej 9 vitesh, po procedohet penalisht për vrasje me paramendim në gjendje të qetë shpirtërore.

Mediat greke raportojnë se Fatmir Talellari është dërguar në prokurori pak minuta pas orës 14:00. Pas daljes nga gjykata, avokati mbrojtës i 50-vjeçarit ka deklaruar se i pandehuri është në gjendje të keqe psikologjike pasi e ka kuptuar se çfarë ka ndodhur.

Siç tha ai, gruaja e shqiptarit nuk e dinte që vëllai i saj, Erjon Pelivani po i përdhunonte vajzën dhe tani e gjithë familja i qëndron pranë 50-vjeçarit. Dy motrat e tjera të 18-vjeçares thuhet se e dinin deri diku se çfarë po ndodhte, por jo të gjithë të vërtetën.

Talellari është punëtor i tokës, ndërsa herë pas here është i punësuar edhe në ndërtim. Ai ka tre fëmijë nga martesa e parë dhe një fëmijë nga martesa me motrën e viktimës. Ndërkohë 33-vjeçari ishte i papunë dhe dyshohet se ka përdhunuar më të voglën nga tre vajzat e dhëndrit të tij. Dy vajzat e tjera më të mëdha thanë se kjo nuk i shqetësonte kurrë.

Krimi u krye kur vajza 18-vjeçare i tregoi dje babait të saj se vëllai 33-vjeçar i gruas së tij të dytë abuzonte me të që në moshën 8-vjeçare, ndërsa nga mosha 12 deri në 14-vjeç e përdhunonte. Madje, ai ka arritur deri në atë pikë që ta shantazhojë gjatë 8 muajve të fundit me fotot e saj, ku thuhet se i ka kërkuar 3000 euro. Pritet që policia të marrë pamjet video të shantazhit nga celulari i 18-vjeçares.

Pas vetëdorëzimit në polici, shqiptari ka shpjeguar arsyet që e shtynë drejt një akti të rëndë, siç ishte vrasja e vëllait të bashkëshortes. Shqiptari ka treguar se e ka kuptuar që vajza kishte probleme kur ajo filloi t'i kërkonte shpesh para. Njëkohësisht ai kishte mësuar se vajza kishte probleme edhe me pagesën e qirasë së banesës studentore, ndaj kishte vendosur të bisedonte me të. Gjatë kësaj bisede, vajza i kishte rrëfyer babait për tmerrin që kishte përjetuar prej 9 vitesh nga vëllai i njerkës.

"Herën e fundit që vajza ime po studionte, më kërkoi t'i dërgoja para. E dija se diçka nuk po shkonte kur pronari i banesës ku jeton më thirri duke thënë se i kishte borxh qiranë ndërsa unë dhe gruaja ime po i dërgonim para rregullisht. Kur fola me fëmijën për të parë se çfarë po ndodhte, ajo filloi të qante dhe të më tregonte gjithçka kishte jetuar me 33-vjeçarin që e përdhunoi dhe videot që ai kishte duke e shantazhuar dhe duke i marrë paratë”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Petrit Loku
  Petrit Loku, një personazh i njohur në Tik-Tok, iniciatori i nismës për mbledhjen 150 mije paund për operacionin e Andriela Gjokës. Bashkë me shumë shqiptarë të tjerë arritën të mblidhnin shumën për operacionin e Andrielës, e cila ka pësuar djegie në 70% të trupit.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit