140 metra e lartë/ Veliaj i jep bekimin për kullën e re Ilir Shtufit

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 10.01.2024, 13:58

Një nga 12 kullat që do i shtohen Tiranës është kjo e cila kemi zgjedhur të analizojmë ditën e sotme.

E quajtur “hora vertikale” ose e njohur ndryshe si kubat do të ngrihet si qiell gërvishtëse tek fushat sportive të Universitetit të Sporteve. Kulla me sipërfaqe 55,000 metër katrorë dhe lartësi 140 metra do të ngrihet në qiejt e Tiranës pranverën e 2025-ës.

Kulla që ka marrë lejen e Erion Veliaj jo vetëm është cilësuar si një katastrofë përsa i përket pasigurisë së saj dhe paqëndrueshmërisë fizike ndaj tërmeteve por edhe vizualisht.

“Leje Zhvillimi për objektin: “Godinë banimi, shërbimi dhe hotelerie 6, 13, 20, 27, 34 dhe 41 kat dhe 5 kate parkim nëntokë”, me vendndodhje në Rrugën: “Muhamed Gjollesha”, Bashkia Tiranë, me subjekt zhvillues shoqërinë “Develalb Construction” sh.p.k dhe shoqërinë “Edonil Konstruksion” sh.p.k.”, është leja e miratuar për kullën nga KKT dhe ka marrë bekimin e Erion Veliajt për t’u ndërtuar.

Projekti përbëhet nga 13 kuba 22.5 metra në lartësi të ndryshme të vendosur mbi njëri-tjetrin që formojnë një kullë të lartë të paqëndrueshme.

Sipas studios arkitekturore të kontraktuar, kulla është e lidhur me artin, frymëzuar nga dialektet në Shqipëri dhe secili nga kubat përfaqëson 7 historitë të ndërtesave kryesore në Tiranë (nuk dihet për kë ndërtesa bëhet fjalë) ndërkohë Veliaj i ka rrafshuar të gjitha duke zhdukur çdo grimcë historie nga Tirana.

Për më tepër shtojnë se kulla do të përfaqësojë vertikalisht natyrën kaotike të Tiranës. Duket se të vetmet atraksione të cilat do të jenë në listën e turistëve për kryeqytetin Shqiptar do të jenë kullat e oligarkëve pasi historia është kujdesur të fshihet nga kryebashkiaku dhe kryeministri.

Mos t’ju vijë aspak çudi sepse kulla do të ndërtohet dhe do të jetë në pronësi të njërit prej klientëve të preferuar të Veliajt, as më pak e as më shumë vetë Ilir Shtufi. Pronari i kullës “The Mountain” me kompaninë “Nova Construction” që ka rruajtur miliona euro nga tenderat publikë, e cila shkatërroi parkun në qendër të Tiranës shërben si lavatriçe e Veliajt ashtu si shumë oligarkë të tjerë në vend.

Shtufit i ka humbur numri i kullave që po ndërton në Tiranë si lolo besnik i Veliajt. Në këtë kullë ai është bashkëpronar me Agron Meçen, zotëruesin e koncesionit të HEC-it të Dibrës Koka 1 e po ashtu HEC-it në Elbasan.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Petrit Loku
  Petrit Loku, një personazh i njohur në Tik-Tok, iniciatori i nismës për mbledhjen 150 mije paund për operacionin e Andriela Gjokës. Bashkë me shumë shqiptarë të tjerë arritën të mblidhnin shumën për operacionin e Andrielës, e cila ka pësuar djegie në 70% të trupit.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit