Persona të armatosur sulmojnë studion televizive të Ekuadorit

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 09.01.2024, 23:03

Burra të maskuar hynë në studion e një kanali televiziv publik në Ekuador me armë dhe eksplozivë gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë të martën dhe presidenti lëshoi një dekret duke deklaruar se vendi i Amerikës së Jugut kishte hyrë në një "konflikt të armatosur të brendshëm".

Burrat e armatosur me pistoleta dhe diçka që dukej si shkopinj dinamit hynë në grupin e rrjetit të televizionit TC në qytetin port të Guayaquil dhe njoftuan se kishin bomba. Në sfond dëgjoheshin zhurma të ngjashme me të shtënat. Nuk ishte menjëherë e qartë nëse ndonjë personel i stacionit u plagos.

Ekuadori është tronditur nga një seri sulmesh, duke përfshirë rrëmbimet e disa oficerëve të policisë, pas arratisjes së dukshme të një lideri të fuqishëm bande nga burgu. Presidenti Daniel Noboa tha të hënën se do të shpallte një gjendje të jashtëzakonshme kombëtare, një masë që lejon autoritetet të pezullojnë të drejtat e njerëzve dhe të mobilizojnë ushtrinë në vende si burgjet.

Menjëherë pasi personat e armatosur sulmuan stacionin televiziv, Noboa nxori një dekret tjetër që përcaktonte 20 bandat e trafikut të drogës që vepronin në vend si grupe terroriste dhe autorizonte ushtrinë e Ekuadorit të "neutralizonte" këto grupe brenda kufijve të ligjit ndërkombëtar humanitar.

Qeveria nuk ka thënë se sa sulme kanë ndodhur që kur njoftuan se kreu i bandës së Los Choneros, Adolfo Macías, i njohur ndryshe si "Fito", u zbulua i zhdukur nga qelia e tij në një burg të sigurisë së ulët të dielën. Ai ishte planifikuar të transferohej në një strukturë të sigurisë maksimale atë ditë.

Autoritetet gjithashtu nuk kanë thënë se kush mendohet se qëndron pas sulmeve, të cilat përfshinin një shpërthim pranë shtëpisë së presidentit të Gjykatës Kombëtare të Drejtësisë dhe rrëmbimin e katër oficerëve të policisë në mbrëmje të së hënës, ose nëse ata mendojnë se veprimet ishin të koordinuara. Policia tha se një zyrë u rrëmbye në kryeqytetin, Quito, dhe tre në qytetin Quevedo.

Qeveria ka fajësuar më parë anëtarët e bandave kryesore të drogës për sulme të ngjashme. Vitet e fundit, Ekuadori është përfshirë nga një valë dhune e lidhur me trafikun e drogës, duke përfshirë vrasjet dhe rrëmbimet. Vendndodhja e Macías nuk dihet. Prokurorët hapën një hetim dhe akuzuan dy roje në lidhje me arratisjen e tij të pretenduar, por as policia, sistemi i korrigjimeve dhe as qeveria federale nuk konfirmuan nëse i burgosuri iku nga objekti ose mund të fshihej në të.

Në shkurt 2013, ai u arratis nga një strukturë e sigurisë maksimale, por u kap disa javë më vonë.

Të hënën, Noboa dekretoi një gjendje të jashtëzakonshme kombëtare për 60 ditë, duke lejuar autoritetet të pezullojnë të drejtat dhe të mobilizojnë ushtrinë në vende si burgje. Qeveria vendosi gjithashtu një shtetrrethim nga ora 23:00. deri në 5 të mëngjesit. Noboa tha në një mesazh në Instagram se ai nuk do të ndalet derisa "të sjellë paqen për të gjithë ekuadorianët" dhe se qeveria e tij kishte vendosur të përballej me krimin. Vala e sulmeve filloi disa orë pas njoftimit të Noboas.

Gjendjet e jashtëzakonshme u përdorën gjerësisht nga paraardhësi i Noboa, Guillermo Lasso, si një mënyrë për t'u përballur me valën e dhunës që ka prekur vendin. Macías, i cili u dënua për trafik droge, vrasje dhe krim të organizuar, po vuante një dënim 34-vjeçar në burgun La Regional në portin e Guayaquil. Los Choneros është një nga bandat ekuadoriane që autoritetet e konsiderojnë përgjegjëse për një rritje të dhunës që arriti një nivel të ri vitin e kaluar me vrasjen e kandidatit presidencial Fernando Villavicencio. Banda ka lidhje me kartelin Sinaloa të Meksikës, sipas autoriteteve.

Ekspertët dhe autoritetet kanë pranuar se anëtarët e bandës praktikisht sundojnë nga brenda burgjeve dhe Macías besohej se kishte vazhduar të kontrollonte grupin e tij nga brenda institucionit të paraburgimit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Petrit Loku
  Petrit Loku, një personazh i njohur në Tik-Tok, iniciatori i nismës për mbledhjen 150 mije paund për operacionin e Andriela Gjokës. Bashkë me shumë shqiptarë të tjerë arritën të mblidhnin shumën për operacionin e Andrielës, e cila ka pësuar djegie në 70% të trupit.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit