Grabitja e parave nga shtëpia e prindërve shkak për vrasjen e shqiptares, partneri i saj organizoi gjithçka

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 09.01.2024, 13:55

Inskenimi i një “grabitje false” u bë shkak për vrasjen e 41-vjeçares shqiptare shtatzënë, Xhorxhia Murati nga partneri i saj 39-vjeçar dhe miku i tij.

Ky i fundit ka rrëfyer për hetuesit se bashkë me partnerin e shqiptares kishin shkuar në shtëpinë e prindërve të saj për të marrë kursimet e tyre me vlerë 7 deri në 8 mijë euro. Ai ka thënë se gjithçka është planifikuar nga partneri i shqiptares dhe vetë ka marrë pjesë pasi i duheshin paratë për shkak të vështirësive financiare që kishte.

Duke përshkruar me detaje planin që dyshohet se krijoi dhe realizoi shoku i tij, 34-vjeçari dëshmoi se rreth orës 11 të natës së Vitit të Ri, kur 39-vjeçari dhe partnerja e tij u kthyen në banesën e të parëve. në shtëpi, ai ishte tashmë brenda banesës, me dritat e fikura dhe grilat e fikur.

34-vjeçari, siç ka dëshmuar, ka lëvizur drejt gruas, të cilën e ka kërcënuar me thikë, duke e çuar në dhomën e gjumit, ku e prangosi dhe i mbuloi gojën dhe sytë me shirit paketimi. Më pas, ai thotë se e ka gjetur gruan në një pellg me gjak pasi 39-vjeçari e kishte vrarë.

Që atëherë, të dy burrat tentuan të eliminonin gjurmët e gruas shtatzënë. Sipas mediave greke, trupin e saj të pajetë ata e vendosën në një valixhe dhe e transportuan me makinën e 34-vjeçarit, katër kilometra në lindje të Monopigados, në njësinë bashkiake Vasilikon, në bashkinë Thermi ku e hodhën në shkurre. Lëvizjet e tyre para pallatit si dhe ecja e mjetit janë regjistruar nga kamerat e sigurisë, materiali i të cilave është shqyrtuar nga autoritetet. Menjëherë pas krimit, rreth mesnatës (rreth datës 2 janar), dy personat hodhën sende në koshin e plehrave aty pranë dhe mes tyre një dyshek, mbi të cilin 24 orë më vonë, një e moshuar gjeti gjurmë gjaku që u identifikuan në laborator se i përkisnin gruas së vrarë.

I marrë në pyetje nga efektivët e policisë, 39-vjeçari deklaroi se nuk kishte dijeni për fatin e partneres së tij. Ai kishte deklaruar se natën e ndërrimit të viteve kanë fjetur bashkë dhe mëngjesin e nesërm partnerja e tij 41-vjeçare shtatzënë ishte larguar me drejtim të paditur duke i marrë para nga kursimet e përbashkëta.m Në të njëjtën kohë, për të shpërqendruar hetimet e policisë, 39-vjeçari ka dërguar mesazhe nga celulari i shqiptares, një për nënën e saj dhe një për veten e tij. Megjithatë, nëna e gruas fatkeqe kishte dyshime për identitetin e vërtetë të dërguesit të mesazhit të veçantë, të cilin e denoncoi në polici kur raportoi të bijën e zhdukur më 2 janar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit