Një 34-vjeçar homoseksual, kryeministri i ri i Francës

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 09.01.2024, 13:04

Gabriel Attal është emëruar kryeministri i ardhshëm i Francës, pasi Emmanuel Macron synon të ringjallë presidencën e tij me një qeveri të re.

Në moshën 34-vjeçare, ai është kryeministri më i ri në historinë moderne franceze, duke kaluar edhe socialistin Laurent Fabius, i cili ishte 37 vjeç kur u emërua nga François Mitterrand në 1984.

Attal zëvendëson Élisabeth Borne, e cila dha dorëheqjen pas 20 muajsh në detyrë. Gabriel Attal, i cili aktualisht është ministër i Arsimit dhe tani do të ketë detyrën të udhëheqë qeverinë franceze në zgjedhjet e rëndësishme të Parlamentit Evropian në qershor.

Ngritja e tij ka qenë e shpejtë. Dhjetë vjet më parë ai ishte një këshilltar i panjohur në ministrinë e shëndetësisë dhe një anëtar i socialistëve me karta.

Ai është kryeministri i parë homoseksual i Hôtel Matignon, rezidenca e kryeministrit në Francë. Ai është i martuar me eurodeputetin Stéphane Sejourné.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit