Kryetari i Kriva Pallankës jep ndihmë monetare për foshnjën e parë të vitit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 06.01.2024, 21:06

Kryetari i komunës së Kriva Pallankës, Sashko Mitovski, ka ndarë një ndihmë monetare prej 5 mijë denarë për foshnjën e parë të lindur në këtë vit në komunën e tij. Ndihma është dhënë si një iniciativë për të mbështetur familjet e reja dhe për të sjellë gëzim në këtë komunitet.

Në një deklaratë për media, kryetari Mitovski uroi fëmijën e parë të lindur në Kriva Pallankë për këtë vit, Matej Slavevski. Ai shprehu dëshirën për shëndet, lumturi dhe jetëgjatësi për fëmijën, ndërsa përshëndeti gjithë familjen Slavevski, duke shpresuar për një të ardhme të mbushur me bukuri.

Gjithashtu, kryetari Mitovski theksoi sfidat që ka përballur materniteti në Shtëpinë e Shëndetësisë të Kriva Pallankës, i cili ka 10 vjet që nuk punon. Kjo ka bërë që foshnjat të lindin në spitalin e përgjithshëm të Kumanovës ose në Shkup.

Me këtë veprim, kryetari Mitovski synon të rrisë ndërgjegjësimin për nevojën e investimeve në infrastrukturën shëndetësore lokale dhe për të siguruar kushtet e nevojshme për lindjen e fëmijëve në komunën e tij.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit