Asnjë fjalë shqip në festën e Vitit të Ri në Shkup, Arsovska: Beni Shakiri përfaqësoi shqiptarët

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 05.01.2024, 09:16

Kryetarja e Qytetit të Shkupit, Danella Arsovska në ClickPlus sikur erdhi me paramendimin se do t’i parashtrohej pyetja se pse në programin e festimit të vitit të ri, në Sheshin e Shkupit, nuk u dëgjua asnjë fjalë shqip.

Ende pa ia parashtruar gazetari pyetjen, Arsovska tha se Beni Shakiri ishte artisti që përfaqësoi komunitetin shqiptar në këtë manifestim që u financua nga Qyteti i Shkupit, e ku taksa pagues në përqindje të lartë janë edhe shqiptarët.

“E di çfarë do të më pyesni dhe patëm edhe pjesëmarrës shqiptarë. Beni Shakirin. Ai këndoi maqedonisht por kjo nuk është domenin tim. Secili mund të performojë dhe këndojë në mënyrën dhe gjuhën të cilën ai e zgjedh dhe konsideron. Ndoshta ka kënduar edhe anglisht? Nuk e di pse kjo duhet të jetë temë? Megjithatë, nëse bëhet fjalë për programin e fundvitit dhe ajo çfarë plasohet para qytetarëve, unë besoj se gjithçka është në interes të asaj që ju të shihni njerëz të buzëqeshur në shesh dhe njerëzit të jenë të kënaqur dhe të lumtur nga ajo çfarë nuk kanë pasur mundësi ta shohin deri më tani”, tha Arsovska.

Ndërkaq kujtojmë se Beni këndoi vetëm një strofë në shqip.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit