Zgjebja është rikthyer ‘fuqishëm’ në këtë vend, klinikat janë në vështirësi

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 05.01.2024, 00:12

Mjekët britanikë raportojnë një rritje të rasteve të zgjebeve në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, flasin për boshllëqe serioze në trajtim dhe thonë se situata përfaqëson një kërcënim serioz për shëndetin publik.

Lajmi raportohet nga Guardian i cili porositi një sondazh nga Shoqata Britanike e Dermatologëve duke vënë në dukje se këtë vit 8 nga 9 përfaqësuesit rajonalë kanë raportuar një rritje të rasteve dhe 7 nga 9 kanë raportuar mungesë të permetrinës dhe malathionit, barnat kryesore. për të trajtuar zgjeben.

Zgjebja, e shkaktuar nga marimangat, është shumë ngjitëse dhe shkakton një skuqje të lëkurës me kruajtje. Përhapet përmes kontaktit të ngushtë me lëkurën, ata që preken nga sëmundja duhet të trajtohen shpejt për të parandaluar përhapjen e saj.

Në Mbretërinë e Bashkuar ekzistojnë dy opsione kryesore të trajtimit: permethrin dhe malathion. Sipas Guardian, një kombinim i problemeve të zinxhirit të furnizimit, lufta në Ukrainë dhe një rritje e kostos së lëndëve të para ka çuar në mungesa të të dyjave për muaj të tërë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit