Ata që flenë vonë në darkë mund të vdesin më shpejt

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 03.01.2024, 19:51

Botuar së fundmi në revistën Chronobiology International, studimi analizoi të dhënat nga gati 23,000 binjakë të mbledhur gjatë 37 viteve në Finlandë.

Shkencëtarët e Universitetit të Helsinkit studiuan se si prirja natyrale e gjumit të një individi ndikon në shëndetin e tij.

Ndërsa kronotipi tregoi ndikim minimal të drejtpërdrejtë në vdekshmëri, një rrezik më i lartë i vdekjes tek njerëzit që flenë vonë i atribuohej konsumit të shtuar të duhanit dhe alkoolit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit