18-vjeçari Arion Kurtaj që hakoi gta 6, dënohet përjetë në spitalin e burgut

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 21.12.2023, 21:19

Një haker 18-vjeçar shqiptar, Arion Kurtaj, përgjegjës për vjedhjen dhe nxjerrjen e klipeve të Grand Theft Auto 6, është dënuar me burgim të përjetshëm në spital.

I arrestuar në vitin 2022, ai hakoi Rockstar Games, Uber dhe Nvidia, duke u deklaruar fillimisht i pafajshëm.

Për shkak të autizmit akut, ai u konsiderua i papërshtatshëm për gjykim, por një juri më vonë e bërii atë përgjegjës për hakimet.

Profesionistët e shëndetësisë e gjetën atë shumë të motivuar për t'iu rikthyer krimit kibernetik, duke çuar në një dënim të përjetshëm në një spital të sigurt.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit