SKEMA/ Si i kamuflojnë miliardat e vjedhura popullit vëllezërit Veliaj

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 18.12.2023, 16:30

Nëse nuk e dinit, Erion Veliaj ka një vëlla më të vogël të quajtur Arbi Veliaj. Për më të voglin e vëllezërve Veliaj jo pa shkak nuk ju ka rastisur të lexoni pasi çdo artikull investigativ mbi pastrimin e parave që i bën të vëllait me paratë që i vjedh popullit, është zhdukur nga çdo media e shitur rilindase me urdhër nga lart.

Dikur ka patur denoncime të lehta edhe nga opozita për veprimtarinë e kompanive të Arbi Veliajt, por duke qenë se opozita në Shqipëri është e shitur për vete, kryebashkiaku vazhdon vjedhjen i qetë e ndërkohë që ky mision i ka mbetur mediave, Altin Dumani i SPAK lëpihet në prehrin e eprorëve të kapë ndonjë kockë.

Veliaj Junior është lavatriçja personale e kryebashkiakut, më e madhja e pastrimit të parave të taksave të qytetarëve të Tiranës. Skema që Veliaj ka implementuar për të vëllain është e mirëmenduar, pasi ka bilance të brendshme me shifra të frikshme në mënyrë që të mos lërë gjurmë publike për veprimtarinë e tij.

SKEMA E VËLLEZËRVE VELIAJ

Gogel është kompania me objekt veprimtarie marketingun dixhital në pronësinë e Veliaj Junior e cila shërben si kamufluese në skemën e përfitimit të miliardave nga taksat e popullit. Kjo kompani nuk funksionon rëndom si ato të oligarkëve të cilët përgjigjen me firmë e me vulë për përfitimin e parave publike. Por shërben si “spond” i përfitimit të parave nga bizneset më të mëdha shqiptare në xhepin e Veliajve.

Arbi Veliaj e nisi kompaninë sapo i vëllai u emërua ministër i Mirëqenies Sociale në kabinetin Rama 1. Ironik është fakti se ky biznes “mbijetese” për Arbin nisi me fitim 30 mijë lekë dhe më pas u fry disa mijëra fish duke ngrënë nga paratë publike.

Skema është e tillë: Veliaj i kalon tenderat kompanive përfituese të parave publike dhe këto të fundit si klientë i derdhin paratë në kompaninë e Arbi Veliajt i cili u bën fushatat e marketingut. Pagesat marramendëse janë të brendshme midis Bashkisë Tiranë-Bizneseve të oligarkëve-Gogel.

Ideja është e tillë, çdo aktivitet që bashkia Tiranë bën në bashkëpunim me sponsorat e tij për çdo event, një pjesë e pagesave të bizneseve shkon për kompaninë e të vëllait që kujdeset për marketingut dhe paraqitjen vizuale të marketingut.

Në çdo event dhe jo vetëm, bizneset kanë kontrata të lidhura me Gogel dhe i japin një përqindje kompanisë së Arbi Veliajt. Bizneset e oligarkëve shpërblehen dhe marrin pjesën e tyre nëpërmjet tenderave të dhëna nga Veliaj, paratë publike të taksapaguesve shqiptarë. Pra me pak fjalë, dalin të gjitha palët të fituar me xhepat plot, përpos popullit të zhvatur për interesat e dyshes Veliaj.

Një tjetër kompani që thuhej se ka qenë në pronësi të Arbi Veliajt është EAG Communications e cila kishte adresë të njëjtë me Gogel dhe përfitonte tendera publikë e kamufluar në emër të një tjetër personi të quajtur Gentian Skënderaj. Pasi denoncimi u bë publik kjo kompani ndryshoi emër në EGGRA Albania, dhe Skënderaj ia shiti pronarit të ri Klodjan Jaupi.

Pasi u bë publike lidhja me Arbi Veliajn, kjo kompani stopoi së përfituari tendera publike.

HYRJE/ KLIENTËT

Pak vite më parë, me ardhjen e Rita Orës apo Ermal Metës në Tiranë vepër e Veliajt i kushtoi popullit disa qindra mijëra euro, ishin stisur për vëllain e kryebashkiakut. Kështu në rastin e Orës, kompania që bashkëpunonte me Veliajn ishte Albtelecom (po ashtu klient aktual i Gogel) dhe kushtoi mbi 150 mijë euro ardhja e këngëtares të performonte në kryeqytet, shumë kjo ku një pjesë e mirë është përfituar nga Arbi Veliaj.

Gogel ka klientë disa biznese me bashkëpunim të ngushtë me Bashkinë Tiranë. Një ndër ta siç e përmendëm më lart, është Albtelecom ku Gogel është krijuesi i disa fushatave të marketingut. Por Albtelecom financohet po ashtu nëpërmjet tenderave publike nga Bashkia Tiranë në shifra të frikshme. Se sa % nga tenderat që merr Albtelecom nga Erion Veliaj i përkasin Arbi Veliajt, llogarinë bëjeni vetë,

Janë mbi 2.7 Miliard Lekë para publike të dhëna vetëm nga Bashkia Tiranë-Albtelecom, pa llogaritur këtu institucionet e tjera shtetërore, bashkëpunimet me operatorë të tjerë ekonomikë apo derdhjet e Thesarit të Shtetit.

Transaksionet në lidhje me klientët e tjerë të dyshes Veliaj do të bëhen publike në artikullin e dytë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Njeriu i vitit 2023
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Emira Selimi
  Emira Selimi, shqiptarja nga Manastiri, e cila po mbron gjuhën shqipe. Ajo ka ndërmarrë nismën, për ngritjen e një bibloteke në qytetin e Manastirit. Në bashkëpunim me studentë nga Kosova dhe Shqipëria, Emira po mbledh libra shqip për të ngritur këtë bibliotekë.
  Deoni i vogël
  Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, drejtuesi i Fondacionit “Firdeus”, i cili çdo ditë po vazhdon misionin e tij duke shpëtuar jetën e qindra fëmijëve të sëmurë. Më sipër janë edhe fëmijët, jeta e të cilëve është shpëtuar falë këtij Fondacioni të drejtuar nga Naçi. Ai kujdeset që çdo rast të përcillet tek çdo shqiptar dhe më pas gjithçka të përfundojë me sukses.
  Sylvinho
  Sylvinho, trajneri i Kombëtares shqiptare, i cili arriti të riorganizojë klubin dhe futbollistët dhe falë kësaj sot jemi në Euro 2024. Përzgjedhja e futbollistëve si dhe fryma e grupit që ai krijoi janë për t’u vlerësuar. Një pjesë të madhe të meritës për suksesin e Kombëtares i takon atij.
  Afrim Bunjaku
  Polici i Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili u vra tinzërisht nga terroristët serbë, të cilët ishin në përpjekje për të aneskuar veriun e Kosovës. Polici i Kosovës humbi jetën në përplasje me këta terroristë. Ai la pas tre fëmijë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patriot, që jo vetëm po luan një rol të rëndësishëm në zbulimin e historisë së Shqipërisë dhe trojeve shqiptare, por i angazhuar edhe në kauza të tjera. Këtë vit ai realizoi edhe rindërtimin e një shtëpie, për një familje ne nevojë në Librazhd.
  Shaqir Palushi
  Shaqir Palushi, biznesmeni nga Kosova, pronar i Golden Eagle, i cili nëpërmjet Fondacionit Golden Eagle, ka ndihmuar dhjetra familje në nevojë. Ai ka vendosur që një pjesë të fitimit të tij, t;i përdorë për bamirësi.
  Adnan Dibrani
  Adnan Dibrani, shqiptar nga Mitrovica dhe politikan në Suedi. Ai u hodh në ujin e ftohtë të lumit Moraca në Podgoricë për të shpëtuar një foshnje që kishte rënë brenda. Pasi e nxorri nga uji, Adnani i bërë masazh kardiak foshnjës duke i shpëtuar jetën.
  Altin Goxhaj
  Altin Goxhaj, avokati guximtar, i cili këtë vit fitoi betejën në Gjykatë kundër axhendës LGBTQ+, që propozonin se mami dhe babi duhet të zëvëndësoheshin me prindi 1 dhe prindi 2. Gjithashtu, avokati, ishte ndër të vetmit që foli për bashkëpunimin midis qeverisë dhe opozitës, në lidhje me kullën pas Operas.
  Mira Murati
  Mira Murati ka pasur një karrierë mbresëlënëse në vitin 2023, përsa i përket përfshirjes së saj në Inteligjencën Artificiale. Ajo është pjesë e kompanisë Open AI dhe mbikëqyr ekipet që qëndrojnë pas ChatGPT. Për një kohë të shkurtër ajo ishte edhe në krye të kësaj kompanie.
Haram i vitit 2023
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dan Hutra
  Dan Hutra është autori i vrasjes së tre grave në zonën e Kamzës. Ai vrau dy të afërmet e ish-bashkëshortes së tij dhe motrën e një kundërshtari që kishte pasur në burg. Gjithashtu, ai plagosi edhe tre shtetase të tjera.
  Erion Veliaj
  Erion Veliaj, kryebashkiaku i Tiranës, përveç vjedhjeve të shumta që ai ka bërë, sulmoi mediat që e kundërshtojnë dhe i nxjerrin vjedhjet zbuluar. Ai është zgjedhur nga qytetarët si “Harami i Muajit Mars”, për sulmin që bëri ndaj JOQ ALBANIA, pasi nuk bie dakord me shkrimet kritike dhe denoncuese.
  Odeta Dume
  Odeta Dume, moderatorja e emisionit “Pa Gjurmë”, e cila për disa klikime më shumë vendosi që lajmin e vdekjes së një 22-vjeçareje, t’ia jepte nënës së saj në transmetim LIVE. Nëna e gjorë ishte në Francë, kur mësoi lajmin tragjik, skenar, që Odeta e kishte “gatuar” për shikueshmëri më të lartë.
  Roland Xhaxho
  Roland Xhaxho akuzohet si shkaktar i vdekjes së 3-vjeçarit, pas trajtimit të disa dhëmbëve. Familjarët thonë se kur e kishin djalin në gjendje kritike, mjeku dhe vajza e tij nuk hapnin telefonin. Kjo ngjarje u shoqërua me protesta edhe nga qytetarët.
  Taulant Malaj
  Taulant Malaj masakroi me thikë vajzën e tij, një shtetas italian dhe më pas gruan. Fatkeqësisht, vajza 16-vjeçare dhe shtetasi italian vdiqën në vend, ndërsa bashkëshortja e tij shpëtoi. Pasi kreu vrasjen, Taulant Malaj i filmoi viktimat dhe videon e shpërndau në Whatsapp.
  Kiara Biba
  Kiara Biba, anëtarja e LGBT-së që kërcënoi me jetë stafin e JOQ ALBANIA. Asaj nuk i pëlqyen aspak artikujt e JOQ ALBANIA dhe zgjodhi që të kërcënonte me jetë të gjithë gazetarët. Lidhur me këtë ngjarje u kërkua edhe reagim nga policia.
  Naim Murseli
  Naim Murseli, porositësi i vrasjes së Liridonës, gruas së tij. Ai organizoi vrasjen e bashkëshortes për arsye ende të paqarta dhe pagoi një bashkëfshatarin e tij për ta ekzekutuar. Ditën tjetër ai priti miqtë dhe pranonte ngushëllimet për Liridonën që ia kishte marrë vetë jetën.
  Emin Cekani
  Emin Cekani është taksisti manjak i kompanisë “Blue Taxi”. Ai ngacmoi seksualisht një turiste franceze, e cila u shokua dhe rastin e denoncoi në redaksinë e JOQ Albania. Pas publikimit nga JOQ, erdhi dhe reagimi i policisë.
  Kompania ONE
  Kompania ONE, është në listë për vjedhjen që po i bën shqiptarëve dhe shtetit. Pothuajse në gjithë vitin 2023, kompania ka thyer rekord me ankesa. Gjithashtu është kapur në flagrancë për mosdhënie faturash, si dhe mban peng klientët duke mos i prishur kontratën, pavarësisht afatit.
  Milan Radojiçiç
  Milan Radojiçiç, nënkryetari i Listës Serbe në Kosovë, që udhëhoqi sulmin terrorist në veriun e Kosovës. Ai u filmua brenda Manastirit të Banjskës. Radojiçiç është shkaktari kryesor i vrasjes së efektivit të policisë, Afrim Bunjaku.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit