Nexhmedin Spahiu: Ditëlindja e Adem Jasharit është falsifikuar, ka lindur më 10 tetor – jo më 28 nënto

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 28.11.2023, 15:36

Pesë vjet më parë Nexhmedin Spahiku kishte “tronditur” opinionin shqiptar me një tezë të ngritur. Ai thoshte se ka parë një dokumet në të cilin ditëlindja e komandantit, Adem Jashari është 10 tetor e jo 28 nëntor.

Këtë pretendim të tijin vazhdon ta mbajë, pavarësisht se pati reaguar edhe Bekim Jashari nipi i Adem Jasharit.

Nexhmedin Spahiu në një prononcim për Lajmi.net, tha se ai i qëndron asaj që ka deklaruar, pasi e ka parë një dokument në të cilin thuhet se ditëlindja e Adem Jasharit është më 10 tetor e jo 28 nëntor.

“Shiko unë nuk ia kam pre kthizën Adem Jasharit. Unë kam fol për një dokument i cili qëndron në Arkivin e Mitrovicës ku janë regjistrat shkollorë të shkollave të mesme edhe ku, Adem Jashari, ka kryer shkollën teknike dhe me ato regjistra ditëlindja e Adem Jasharit figuron 10 tetor 1955, tash a është shënu aty gabim apo është shënu diku tjetër gabim është problem i cili duhet me u hulumtu“, tha Spahiu për Lajmi.net.

Spahiu tutje u shpreh se nuk është e rëndësishme data se kur ka lindë, Adem Jashari pasi kjo nuk e ybehë fare fihurën e lavdishme të tij, por që nëse dikush ka bërë falsifikim me shfaq më patriot ka bërë shumë gabim.

“Por, nëse dikush e ka me qëllim për me tregu ma patriot se dikush lind më 28 nëntor, kjo është absolutisht gabim sepse patriotat lindin në çfarëdo lloj data, edhe tradhtarët lindin në çfarëdo date. Me nisë me 28 nëntor sa hajni, sa budalla e tradhtari lindë me 28 nëntor, e me i quajtë patriota, kjo është apsurd. Adem Jashari është hero në çfarëdo date që ka lindë, vepra e tij nuk zvogëlohet”, tha ai.

Tutje Nexhmedin Spahiu vazhdoi këtë elaborim të tijë edhe duke ironizuar pak, ku dha një sygjerim që është mirë të pyetet, Rifat Jashari si vëlla më i madh, pasi ai mund ta ketë mbajtur mend lindjen e tij.

“Kqyre për mua, me gabu datën në rexhistra në ish-Jugosllavi, është dicka e pamundur, dokumentat tjera që I ka nxjerrë të UNMIK-ut, Bekim Jashari, thotë ndryshe, ndoshta është ëbrë një lëshim me qëllim apo pa qëllim, po tash kujt ne i besu. Me vet Rifat Jasharin ndoshta e mbanë mend kur ka lind, është më i madh në moshë, si vllau i madh e mbanë mend më mirë, tha Spahiu.

Në fund Spahiu tha se asnjëherë nuk ka dashur që ta komprementojë figurën e komandanti Adem Jashari, por këtë e kanë bërë ata që ia kanë falsifikuar ditëlindjen.

“Ata që e kanë bë të madhe këtë punë, kur unë e kam publiku këtë të dhënë, në fakt ata kanë qenë kundër Adem Jashari, jo unë, unë nuk e kam përdhosur figurën e tij pse e kam publiku një dokument që e kam gjetur që nuk ka qenë komprometus për Adem Jasharin.

Ai dockument flet për ata që e kanë falsifiku, nëse ja kanë falsifiku, nëse në dokumente janë dy data të ndryshme, atëherë del se njëra është e falsifikume, por kjo nuk ka të bëjë me Adem Jasharin por me ata që e kanë falsifikuar”, përfundoi Spahiu.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Njeriu i vitit 2023
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Emira Selimi
  Emira Selimi, shqiptarja nga Manastiri, e cila po mbron gjuhën shqipe. Ajo ka ndërmarrë nismën, për ngritjen e një bibloteke në qytetin e Manastirit. Në bashkëpunim me studentë nga Kosova dhe Shqipëria, Emira po mbledh libra shqip për të ngritur këtë bibliotekë.
  Deoni i vogël
  Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, drejtuesi i Fondacionit “Firdeus”, i cili çdo ditë po vazhdon misionin e tij duke shpëtuar jetën e qindra fëmijëve të sëmurë. Më sipër janë edhe fëmijët, jeta e të cilëve është shpëtuar falë këtij Fondacioni të drejtuar nga Naçi. Ai kujdeset që çdo rast të përcillet tek çdo shqiptar dhe më pas gjithçka të përfundojë me sukses.
  Sylvinho
  Sylvinho, trajneri i Kombëtares shqiptare, i cili arriti të riorganizojë klubin dhe futbollistët dhe falë kësaj sot jemi në Euro 2024. Përzgjedhja e futbollistëve si dhe fryma e grupit që ai krijoi janë për t’u vlerësuar. Një pjesë të madhe të meritës për suksesin e Kombëtares i takon atij.
  Afrim Bunjaku
  Polici i Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili u vra tinzërisht nga terroristët serbë, të cilët ishin në përpjekje për të aneskuar veriun e Kosovës. Polici i Kosovës humbi jetën në përplasje me këta terroristë. Ai la pas tre fëmijë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patriot, që jo vetëm po luan një rol të rëndësishëm në zbulimin e historisë së Shqipërisë dhe trojeve shqiptare, por i angazhuar edhe në kauza të tjera. Këtë vit ai realizoi edhe rindërtimin e një shtëpie, për një familje ne nevojë në Librazhd.
  Shaqir Palushi
  Shaqir Palushi, biznesmeni nga Kosova, pronar i Golden Eagle, i cili nëpërmjet Fondacionit Golden Eagle, ka ndihmuar dhjetra familje në nevojë. Ai ka vendosur që një pjesë të fitimit të tij, t;i përdorë për bamirësi.
  Adnan Dibrani
  Adnan Dibrani, shqiptar nga Mitrovica dhe politikan në Suedi. Ai u hodh në ujin e ftohtë të lumit Moraca në Podgoricë për të shpëtuar një foshnje që kishte rënë brenda. Pasi e nxorri nga uji, Adnani i bërë masazh kardiak foshnjës duke i shpëtuar jetën.
  Altin Goxhaj
  Altin Goxhaj, avokati guximtar, i cili këtë vit fitoi betejën në Gjykatë kundër axhendës LGBTQ+, që propozonin se mami dhe babi duhet të zëvëndësoheshin me prindi 1 dhe prindi 2. Gjithashtu, avokati, ishte ndër të vetmit që foli për bashkëpunimin midis qeverisë dhe opozitës, në lidhje me kullën pas Operas.
  Mira Murati
  Mira Murati ka pasur një karrierë mbresëlënëse në vitin 2023, përsa i përket përfshirjes së saj në Inteligjencën Artificiale. Ajo është pjesë e kompanisë Open AI dhe mbikëqyr ekipet që qëndrojnë pas ChatGPT. Për një kohë të shkurtër ajo ishte edhe në krye të kësaj kompanie.
Haram i vitit 2023
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dan Hutra
  Dan Hutra është autori i vrasjes së tre grave në zonën e Kamzës. Ai vrau dy të afërmet e ish-bashkëshortes së tij dhe motrën e një kundërshtari që kishte pasur në burg. Gjithashtu, ai plagosi edhe tre shtetase të tjera.
  Erion Veliaj
  Erion Veliaj, kryebashkiaku i Tiranës, përveç vjedhjeve të shumta që ai ka bërë, sulmoi mediat që e kundërshtojnë dhe i nxjerrin vjedhjet zbuluar. Ai është zgjedhur nga qytetarët si “Harami i Muajit Mars”, për sulmin që bëri ndaj JOQ ALBANIA, pasi nuk bie dakord me shkrimet kritike dhe denoncuese.
  Odeta Dume
  Odeta Dume, moderatorja e emisionit “Pa Gjurmë”, e cila për disa klikime më shumë vendosi që lajmin e vdekjes së një 22-vjeçareje, t’ia jepte nënës së saj në transmetim LIVE. Nëna e gjorë ishte në Francë, kur mësoi lajmin tragjik, skenar, që Odeta e kishte “gatuar” për shikueshmëri më të lartë.
  Roland Xhaxho
  Roland Xhaxho akuzohet si shkaktar i vdekjes së 3-vjeçarit, pas trajtimit të disa dhëmbëve. Familjarët thonë se kur e kishin djalin në gjendje kritike, mjeku dhe vajza e tij nuk hapnin telefonin. Kjo ngjarje u shoqërua me protesta edhe nga qytetarët.
  Taulant Malaj
  Taulant Malaj masakroi me thikë vajzën e tij, një shtetas italian dhe më pas gruan. Fatkeqësisht, vajza 16-vjeçare dhe shtetasi italian vdiqën në vend, ndërsa bashkëshortja e tij shpëtoi. Pasi kreu vrasjen, Taulant Malaj i filmoi viktimat dhe videon e shpërndau në Whatsapp.
  Kiara Biba
  Kiara Biba, anëtarja e LGBT-së që kërcënoi me jetë stafin e JOQ ALBANIA. Asaj nuk i pëlqyen aspak artikujt e JOQ ALBANIA dhe zgjodhi që të kërcënonte me jetë të gjithë gazetarët. Lidhur me këtë ngjarje u kërkua edhe reagim nga policia.
  Naim Murseli
  Naim Murseli, porositësi i vrasjes së Liridonës, gruas së tij. Ai organizoi vrasjen e bashkëshortes për arsye ende të paqarta dhe pagoi një bashkëfshatarin e tij për ta ekzekutuar. Ditën tjetër ai priti miqtë dhe pranonte ngushëllimet për Liridonën që ia kishte marrë vetë jetën.
  Emin Cekani
  Emin Cekani është taksisti manjak i kompanisë “Blue Taxi”. Ai ngacmoi seksualisht një turiste franceze, e cila u shokua dhe rastin e denoncoi në redaksinë e JOQ Albania. Pas publikimit nga JOQ, erdhi dhe reagimi i policisë.
  Kompania ONE
  Kompania ONE, është në listë për vjedhjen që po i bën shqiptarëve dhe shtetit. Pothuajse në gjithë vitin 2023, kompania ka thyer rekord me ankesa. Gjithashtu është kapur në flagrancë për mosdhënie faturash, si dhe mban peng klientët duke mos i prishur kontratën, pavarësisht afatit.
  Milan Radojiçiç
  Milan Radojiçiç, nënkryetari i Listës Serbe në Kosovë, që udhëhoqi sulmin terrorist në veriun e Kosovës. Ai u filmua brenda Manastirit të Banjskës. Radojiçiç është shkaktari kryesor i vrasjes së efektivit të policisë, Afrim Bunjaku.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit