Analistja serbe: Nuk ka para nga Brukseli për Serbinë dhe Kosovën pa përparim në dialog

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.11.2023, 14:25

Bashkëpunëtorja hulumtuese në Qendrën Hulumtuese Henry Jackson, dhe analistja politike serbe, Helena Ivanov, në një prononcim për portalin serb “kosovoolnine”, ka deklaruar se pakoja prej gjashtë miliardë eurosh e ndihmës së BE-së për Ballkanin Perëndimor, kur bëhet fjalë për Kosovën dhe Serbinë, duhet parë nga këndi i “shkopit dhe karotës” se re të Brukselit, e cila do të aktivizohet në varësi të progresit të dy palëve në dialog.

“Kjo shumë parash është gjithmonë e nevojshme sepse dy nga gjashtë miliardë euro janë ndihmë financiare, ndërsa katër miliardë të mbetur janë kredi jashtëzakonisht të favorshme. Në këtë lloj ekonomie, një ndihmë e tillë financiare është e dobishme për çdo vend dhe besoj se BE-ja, natyrisht, do t’i përdorni këto fonde edhe për këtë qëllim – nëse ka një hap përpara në procesin e normalizimit, paratë do të arrijnë në llogaritë e duhura, dhe nëse njëra ose të dyja palët janë negociatorë mosmirënjohës dhe vonojnë procesin e normalizimit, unë besoj se qasja në këto mjete do të reduktohet ose anulohet”, thotë Ivanov.

Këndi i dytë nga i cili duhet shikuar këtë pako të re të ndihmës së BE-së i referohet gjithë Ballkanit Perëndimor, thotë ajo.

“Procesi i anëtarësimit në Bashkimin Evropian në Ballkanin Perëndimor ka zgjatur shumë. Besimi se cilido vend i Ballkanit Perëndimor do të anëtarësohet në BE në të ardhmen e afërt është në një nivel jashtëzakonisht të ulët. Prandaj mendoj se kjo paketë është një mënyrë për t’i mbajtur këto vende të interesuara për anëtarësim, që mbështetja dhe ndihma që BE i jep Ballkanit Perëndimor të vazhdojë të shihet dhe të jetë në plan të parë, me faktin se, natyrisht, mungon gjëja kryesore, që është vet aderimi ose ndonjë datë kur ne do të anëtarësohemi në BE, pretendon Ivanov.

Ajo ka shtuar se kur shikojmë mënyrën e komunikimit në muajt e kaluar, pa marrë parasysh paketën e re të ndihmës, BE-ja vazhdimisht u përsërit zyrtarëve të lartë të Serbisë dhe Kosovës, por edhe publikut në Serbi dhe Kosovë, se vetëm anëtarësimi në BE dhe qasja në fonde janë të kushtëzuara që të dyja palët të vazhdojnë të bashkëpunojnë, të jenë negociatorë konstruktivë dhe të luajnë një rol konstruktiv në procesin e normalizimit.

“Jam e sigurt që kjo paketë e fundit nuk bën përjashtim në këtë kuptim, sepse u tha qartë se cilat janë kushtet për të gëzuar përfitimet e saj”, thotë ajo.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Frrok Gjini
  I pari në listë është Frrok Gjini, deputeti socialist, i cili, ishte i vetmi që ngriti zërin në komision për vjedhjen që kompania ONE, po i bën shqiptarëve. Para disa deputetëve, ai tha se duhet të kërkohet llogari ndaj kësaj kompanie.
  i riu nga Fieri
  I dyti në listë ëshë i riu nga Fieri, i cili shpërndan ushqim dhe disa të holla për të pastrehët në qytet. Videoja e tij mori shumë komente pozitive.
  Endri Goxhaj
  I treti në listë është Endri Goxhaj, i riu që menjëherë sapo pa postimin për kalin që kishte ngecur në lumë në Berat, u angazhua personalisht që t’i shpëtonte jetën. Sot kali është në një fermë në Tiranë dhe ndodhet në gjendje shumë të mirë.
  Shaqir Palushi
  I katërti në listë është Shaqir Palushi, biznesmeni nga Kosova, pronar i Golden Eagle, i cili nëpërmjet Fondacionit Golden Eagle, ka ndihmuar me 10 mijë euro të miturën me sëmundjen e rëndë dhe ka vendosur që të ndërtojë një shtëpi të re për familjen Mamaqi në Bubq. Ky akt bamirësie është duartrokitur nga shumë shqiptarë.
  Shqiptarët në Gjermani
  Në listë janë dhe shqiptarët në Gjermani, që pa i dridhur qerpiku u përballën me serbët në stadiumin në Leipzig. Ata ngritën flamurin shqiptar dhe bënë shqiponjën me duar, para serbëve që u vinin drejt për t’i kërcënuar.
  I riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë
  I gjashti në listë është i riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë të gjetura në rrugë. Ai tregoi se e dinte kush ishte i zoti i parave, por nuk kontaktone dot. Përmes JOQ ai gjeti të zotin e parave dhe i dorëzoi ato.
  Bujar Mulgeci
  I shtati në listë është Bujar Mulgeci. Tropojani që jeton në Angli, duke parë neglizhencën e qeverisjes vendore vendosi të dhurojë 12 mije euro për të shtruar rrugën e një fshati, që u vjen në ndihmë shumë banorëve.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Roland Dhe Ina Xhaxho
  Të parët në listë janë babë e bijë, Roland Dhe Ina Xhaxho, të cilët akuzohen si shkaktarët e vdekjes së 3-vjeçarit, pas trajtimit të disa dhëmbëve. Familjarët thonë se kur e kishin djalin në gjendje kritike, mjeku dhe vajza e tij nuk hapnin telefonin.
  Djemtë përdhunues
  Të dytët në listë janë djemtë vlonjatë që përdhunuan 26-vjeçaren, pasi i dhanë asaj pije alkoolike dhe drogë. Albi Ceno, Oltjan Tahiri, Gentjano Mehmeti dhe Vilion Kapaj kanë përdhunua rnë grup 26-vjeçaren nga Vlora. Dy prej tyre janë arrestuar ndërsa dy të tjerët janë në kërkim.
  Kozak Braçi
  Në listë është edhe tiktoksi Kozak Braçi. Ai është në listë pasi, pak ditë më parë ka goditur me shuplakë në kokë, një burrë dhe pamjet e dhunës i ka postuar në rrjetet sociale. Kjo video ka marrë shumë komente negative.
  Robert Staka
  Robert Staka, është shkodrani, që hiqej si gazetar në qytetin e Shkodrës. Ai dhunoi babain dhe e tallte atë në rrjetet sociale. Mësohet se Staka, aktualisht është në burg.
  Marinela Harmatini
  Marinela Harmatini, është zysha nga Shkodra, e cila mblodhi gati 200 mijë euro, me pretekstin se kishte burrin sëmurë, por sot nuk dihet ku është. Ajo është zhdukur bashkë me paratë.
  Emin Cekani
  Emin Cekani është taksisti manjak i kompanisë “Blue Taxi”. Ai ngacmoi seksualisht një turiste franceze, e cila u shokua dhe rastin e denoncoi në redaksinë e JOQ Albania. Pas publikimit nga JOQ, erdhi dhe reagimi i policisë.
  Kompania ONE
  Kompania ONE, është në listë për vjedhjen që po i bën shqiptarëve dhe shtetit. Këtë muaj, kompania ka thyer rekord me ankesa. Gjithashtu është kaur në flagrancë për mosdhënie faturash, si dhe mban peng klientët duke mos i prishur kontratën, pavarësisht afatit.
  Irfan Hysenbelliu
  pronari i dy fabrikave të birrës, pronar mediash dhe resorti, që lë pa paga punonjësit. Disa punonjës të tij kanë dalë në protestë, ndërsa të tjerë kanë denoncuar këtë skandal në redaksinë e JOQ ALBANIA. Hysenbelliu, ka disa muaj që nuk paguan shumë punëtorë.
  Manjaku në Durrës
  I nënti në listë është manjaku në Durrës, i cili sheh vajza të mitura dhe masturbohet para tyre. JOQ Albania ka publikuar dy raste të tij, një në autobus dhe një në një bar-kafe.
  Selami Bodi
  I fundit në listë është Selami Bodi, i cili mbyti gruan e tij në Itali. Pas një debati për arsye xheloizie ai e vrau gruan duke lënë jetimë katër fëmijë të mitur.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit