“Rreth 200 mijë qytetarë kanë lëshuar vendin në dy-tri vitet e fundit”

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.11.2023, 12:10

Çmimet e produkteve esenciale po vazhdojnë të kenë ngritje.

Gjatë muajit tetor kjo ngritje është vërejtur më shumë.

Indeksi i tërësishëm i harmonizuar i çmimeve të konsumit është më i lartë në një mesatare prej 3,3% në muajin tetor 2023, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Situatën ekonomike në Kosovë e ka analizuar për frontonline ish-kryetari i odës ekonomike, Berat Rukiqi.

Ngritja e çmimeve sipas Rukqit më së keqi reagon tek të varfëritë.

Ai thotë se tek perimet edhe karburantet është vërejtur më shumë rritje.

“Kemi vazhdimisht një trend të inflacionit është më i ulët në muajt e fundit por ka pësuar prap rritje ke një periudhë e cila ishte më stabile, impakti është i madh tek te varfëritë pasi jemi duke fol për produkte bazike, kemi parë një rritje të dukshme të perimeve edhe tek pjesa e karburanteve”.

Rukiqi thotë se Qeveria nuk po reagon ndaj kësaj situate.

Ai tha se ngritja e çmimeve e ka dëmtuar xhepin e qytetarëve.

“Nuk shohim ndonjë veprim të Qeverisë për ta adresuar këtë çështje e cila e ka dëmtuar dukshëm xhepin e qytetarëve të vendit. Raporti i pulsit publik i fundit e sheh një rritje të varfërisë nga viti 2021 te 2022 nëse përkthehet ajo përqindja në vlerë është rreth 25 mijë persona më të varfëruar. Politikat publike të Qeverisë edhe ato që ekzistojnë edhe pse janë pak fare politik publike nuk po ndikojnë aspak në jetën e qytetarëve, qeveria të ndërmerr masa”, tha Rukiqi.

Anëtari I LDK-së, Berat Rukiqi duke folur ka akuzuar Qeverinë aktuale për mos përkrahjen e policisë, shëndetësisë e disa sektorëve të tjerë.

Rukiqi thotë se shtyllat e fuqishme punëtore kanë mbet pa përkrahjen e dorës së shtetit.

Ai tha se shteti po I bullizon e linçon gratë e burrat që po shërbejnë për Kosovën.

“Jemi duke fol gjithmonë se si të jemi më të fuqishëm si shtet e ato shtyllat e fuqishme kanë mbet pa përkrahje e dorës së shtetit. Qeveria s’ka detyrë më të rëndësishme se sa të kujdesët për kategoritë e policisë, shëndetësisë e tjera. Grat e burrat që japin shërbim çdo ditë shteti i injoron i ofendon i linçon e bullizon kanë arsye që të shkojnë në vende të tjera ashtu siç po e bëjnë viteve të fundit”.

Ministri i Financave Hekuran Murati ka deklaruar se për 8 muaj përmes “Superpunës” janë punësuar 7 mijë të rinj që janë përfitues të punësuar.

Ai thotë se Qeveria aktuale improvizon me çdo ndihmë.

“Ka shumë kompani të cilët kanë aplikuar për këtë skemë për me pas një subvencionim këto janë skema improvizimi çdo gjë te kjo qeveri është improvizim si ndihmë por kjo nuk krijon model të rritjes së qëndrueshme ekonomike e as krijim të qëndrueshëm të vendeve të punës”, ka thënë Rukiqi.

Qeveria e Kosovës javë më parë ka miratuar buxhetin për vitin 2024, prej 3.3 miliardë euro.

Ish-kryetari i Odës Ekonomike tashmë anëtar i LDK-së, Berat Rukiqi e ka vlerësuar si buxhet diskriminues për komunat që nuk i udhëheq VV.

Rukiqi ka përmendur disa projekte që sipas tij po injorohen nga pushteti.

“Ministria e Infrastrukturës është buxhet diskriminues për komunat e zonat të cilat nuk udhëheqë VV ka vendos me i dënuar kolektivisht qytetarët kemi fol disa herë si parti për Prishtinën. Me vite kërkohet projekti i unazës as nuk lejohet të diskutohet por injorohet. Qentë endacak që është problem nacional s’pashë projekt për projektin e energjisë të cilat janë me rëndësi për qytetarët, asnjë projekt nuk shoh në asgjë”, tha Rukiqi.

Ai thotë se buxheti I ndarë shkon më së shumti tek komunat e udhëhequra nga partia në pushtet.

Rukiqi e ka vlerësuar si keqmenaxhim çështjen e buxhetit nga Qeveria.

“Shumica e buxhetit shkon tek komunat e VV. Në këto projektet ekzistuese nuk ka progres, Qeveria as në vitin tjetër nuk planifikon me nisë vetë asnjë projekt, vetëm 13% janë ndarë për projekte të reja pra janë në vazhdimësi projektet e së kaluarës të cilat nuk po përfundojnë. Nuk ka asnjë projekt të përfunduara nuk ka asnjë të ri që e ka nisë kjo është qeverisja me mjetet tona që është keqmenaxhim se qeverisë i jepen për besim që me na kthy mjetet me projekte e zhvillim”, thotë ai.

Data 1 janar I 2024 kur bëhet realizimi i vizave për kosovarët po afrohet.

Anëtari i LDK-së, Berat Rukiqi thotë se sfidë serioze do të jetë fillimi i vitit të ri për kompanitë.

Sipas tij, do të mbesin pa fuqi punëtore.

Ai thotë se brenda 2-3 vite janë larguar 200 mijë qytetarë nga vendi.

“Indikacionet janë që rreth 200 mijë qytetarë e kanë lëshuar vendin në dy-tri vitet e fundit. Kemi një numër të madh që tash i mungon tregut të punës kjo është e trishtë se s’ka ekonomi që funksionin pa fuqi punëtore. Nga komunikimi me kompanitë ka mungesë serioze në disa sektorë por edhe frikë se çka i pretë. Kompanitë kanë filluar t’i zëvendësojnë me staf nga vendet e tjera kjo është sfidë serioze”, ka përfunduar Rukiqi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Frrok Gjini
  I pari në listë është Frrok Gjini, deputeti socialist, i cili, ishte i vetmi që ngriti zërin në komision për vjedhjen që kompania ONE, po i bën shqiptarëve. Para disa deputetëve, ai tha se duhet të kërkohet llogari ndaj kësaj kompanie.
  i riu nga Fieri
  I dyti në listë ëshë i riu nga Fieri, i cili shpërndan ushqim dhe disa të holla për të pastrehët në qytet. Videoja e tij mori shumë komente pozitive.
  Endri Goxhaj
  I treti në listë është Endri Goxhaj, i riu që menjëherë sapo pa postimin për kalin që kishte ngecur në lumë në Berat, u angazhua personalisht që t’i shpëtonte jetën. Sot kali është në një fermë në Tiranë dhe ndodhet në gjendje shumë të mirë.
  Shaqir Palushi
  I katërti në listë është Shaqir Palushi, biznesmeni nga Kosova, pronar i Golden Eagle, i cili nëpërmjet Fondacionit Golden Eagle, ka ndihmuar me 10 mijë euro të miturën me sëmundjen e rëndë dhe ka vendosur që të ndërtojë një shtëpi të re për familjen Mamaqi në Bubq. Ky akt bamirësie është duartrokitur nga shumë shqiptarë.
  Shqiptarët në Gjermani
  Në listë janë dhe shqiptarët në Gjermani, që pa i dridhur qerpiku u përballën me serbët në stadiumin në Leipzig. Ata ngritën flamurin shqiptar dhe bënë shqiponjën me duar, para serbëve që u vinin drejt për t’i kërcënuar.
  I riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë
  I gjashti në listë është i riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë të gjetura në rrugë. Ai tregoi se e dinte kush ishte i zoti i parave, por nuk kontaktone dot. Përmes JOQ ai gjeti të zotin e parave dhe i dorëzoi ato.
  Bujar Mulgeci
  I shtati në listë është Bujar Mulgeci. Tropojani që jeton në Angli, duke parë neglizhencën e qeverisjes vendore vendosi të dhurojë 12 mije euro për të shtruar rrugën e një fshati, që u vjen në ndihmë shumë banorëve.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Roland Dhe Ina Xhaxho
  Të parët në listë janë babë e bijë, Roland Dhe Ina Xhaxho, të cilët akuzohen si shkaktarët e vdekjes së 3-vjeçarit, pas trajtimit të disa dhëmbëve. Familjarët thonë se kur e kishin djalin në gjendje kritike, mjeku dhe vajza e tij nuk hapnin telefonin.
  Djemtë përdhunues
  Të dytët në listë janë djemtë vlonjatë që përdhunuan 26-vjeçaren, pasi i dhanë asaj pije alkoolike dhe drogë. Albi Ceno, Oltjan Tahiri, Gentjano Mehmeti dhe Vilion Kapaj kanë përdhunua rnë grup 26-vjeçaren nga Vlora. Dy prej tyre janë arrestuar ndërsa dy të tjerët janë në kërkim.
  Kozak Braçi
  Në listë është edhe tiktoksi Kozak Braçi. Ai është në listë pasi, pak ditë më parë ka goditur me shuplakë në kokë, një burrë dhe pamjet e dhunës i ka postuar në rrjetet sociale. Kjo video ka marrë shumë komente negative.
  Robert Staka
  Robert Staka, është shkodrani, që hiqej si gazetar në qytetin e Shkodrës. Ai dhunoi babain dhe e tallte atë në rrjetet sociale. Mësohet se Staka, aktualisht është në burg.
  Marinela Harmatini
  Marinela Harmatini, është zysha nga Shkodra, e cila mblodhi gati 200 mijë euro, me pretekstin se kishte burrin sëmurë, por sot nuk dihet ku është. Ajo është zhdukur bashkë me paratë.
  Emin Cekani
  Emin Cekani është taksisti manjak i kompanisë “Blue Taxi”. Ai ngacmoi seksualisht një turiste franceze, e cila u shokua dhe rastin e denoncoi në redaksinë e JOQ Albania. Pas publikimit nga JOQ, erdhi dhe reagimi i policisë.
  Kompania ONE
  Kompania ONE, është në listë për vjedhjen që po i bën shqiptarëve dhe shtetit. Këtë muaj, kompania ka thyer rekord me ankesa. Gjithashtu është kaur në flagrancë për mosdhënie faturash, si dhe mban peng klientët duke mos i prishur kontratën, pavarësisht afatit.
  Irfan Hysenbelliu
  pronari i dy fabrikave të birrës, pronar mediash dhe resorti, që lë pa paga punonjësit. Disa punonjës të tij kanë dalë në protestë, ndërsa të tjerë kanë denoncuar këtë skandal në redaksinë e JOQ ALBANIA. Hysenbelliu, ka disa muaj që nuk paguan shumë punëtorë.
  Manjaku në Durrës
  I nënti në listë është manjaku në Durrës, i cili sheh vajza të mitura dhe masturbohet para tyre. JOQ Albania ka publikuar dy raste të tij, një në autobus dhe një në një bar-kafe.
  Selami Bodi
  I fundit në listë është Selami Bodi, i cili mbyti gruan e tij në Itali. Pas një debati për arsye xheloizie ai e vrau gruan duke lënë jetimë katër fëmijë të mitur.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit