Mexhiti përsëri thirrje Taravarit: Dëgjo zërin e elektoratit, bashkangjitu me opozitën

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 13.11.2023, 21:00

Ali Ahmeti dhe BDI janë në gjendje të japin gjithçka vetëm e vetëm të mbijetojnë politikisht. Këto ishin fjalët e kreut të Lëvizjes Demokratike Izet Mexhiti, i pyetur për spekulimet e fundit se kreut të ASH-së Arben Taravari i është ofruar posti i kryeministrit teknik. Sipas Mexhitit, kjo ofertë nuk të ishte për t’u habitur duke pasur parasysh siç thotë, edhe tentimet për të rikthyer Gruevskin në Maqedoni.

“Këtë nuk e shoh ndryshe, ku z.Ahmeti dhe BDI janë në gjendje gjithçka të japin vetëm për të mbijetuar politikisht. Kur janë në gjendje të bashkëpunojnë dhe shpresën ta shohin te Gruevski, nuk më habitin aspak këto akrobacione tjera politike”, tha Izet Mexhiti – Kryetar i LD-së.

E kur jemi te Aleanca për Shqiptarët, Mexhiti i bëri thirrje Taravarit që të dëgjojë zërin e elektoratit, i cili sipas tij është kundër BDI-së dhe është pro bashkimit me opozitën shqiptare.

“Ato janë pjesë e Qeverisë por mendoj se elektorati i Aleancës për Shqiptarët është opozitar, është ngritë me narrativin anti-Qeveri. Preteksti i fundit ishte se kanë hyrë në Qeveri që t’i bëjnë ndryshimet Kushtetuese. Nuk po ndodhin ndryshimet kushtetuese por në resorin e tij ndodhë ndryshimi i kodit penal që ja falë veprat Nikolla Gruevskit, Mijallkovit e të tjerëve. Mendoj se kjo nuk është dëshirë e elektoratit të ASH-së. Sa më shpejtë ta kuptojnë këtë, ka vend në opozitën shqiptare për ta bërë ndryshimin e shumëpritur tek shqiptarët në Maqedoni”, pohoi Izet Mexhiti – Kryetar i LD-së.

Megjithatë Aleanca për Shqiptarët deri tani njëzëri kanë konfirmuar se në zgjedhje do të shkojnë të vetëm dhe jo në ndonjë koalicion paraprak. Kjo madje është vendosur edhe në kryesinë qendrore të ASH-së, vendim të cilin e konfirmoi ministri Krenar Lloga nga radhët e ASH-së.

“Aleanca përgatitet për të shkuar vet në zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe ky është një vendim i kryesisë qendrore të partisë”, pohoi Krenar Lloga, ASH.

Përndryshe zgjedhjet e ardhshme parlamentare sipas asaj që këmbëngul fronti europian, do të mbahen në afat të rregullt, gjegjësisht ndaras prej atyre presidenciale.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Frrok Gjini
  I pari në listë është Frrok Gjini, deputeti socialist, i cili, ishte i vetmi që ngriti zërin në komision për vjedhjen që kompania ONE, po i bën shqiptarëve. Para disa deputetëve, ai tha se duhet të kërkohet llogari ndaj kësaj kompanie.
  i riu nga Fieri
  I dyti në listë ëshë i riu nga Fieri, i cili shpërndan ushqim dhe disa të holla për të pastrehët në qytet. Videoja e tij mori shumë komente pozitive.
  Endri Goxhaj
  I treti në listë është Endri Goxhaj, i riu që menjëherë sapo pa postimin për kalin që kishte ngecur në lumë në Berat, u angazhua personalisht që t’i shpëtonte jetën. Sot kali është në një fermë në Tiranë dhe ndodhet në gjendje shumë të mirë.
  Shaqir Palushi
  I katërti në listë është Shaqir Palushi, biznesmeni nga Kosova, pronar i Golden Eagle, i cili nëpërmjet Fondacionit Golden Eagle, ka ndihmuar me 10 mijë euro të miturën me sëmundjen e rëndë dhe ka vendosur që të ndërtojë një shtëpi të re për familjen Mamaqi në Bubq. Ky akt bamirësie është duartrokitur nga shumë shqiptarë.
  Shqiptarët në Gjermani
  Në listë janë dhe shqiptarët në Gjermani, që pa i dridhur qerpiku u përballën me serbët në stadiumin në Leipzig. Ata ngritën flamurin shqiptar dhe bënë shqiponjën me duar, para serbëve që u vinin drejt për t’i kërcënuar.
  I riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë
  I gjashti në listë është i riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë të gjetura në rrugë. Ai tregoi se e dinte kush ishte i zoti i parave, por nuk kontaktone dot. Përmes JOQ ai gjeti të zotin e parave dhe i dorëzoi ato.
  Bujar Mulgeci
  I shtati në listë është Bujar Mulgeci. Tropojani që jeton në Angli, duke parë neglizhencën e qeverisjes vendore vendosi të dhurojë 12 mije euro për të shtruar rrugën e një fshati, që u vjen në ndihmë shumë banorëve.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Roland Dhe Ina Xhaxho
  Të parët në listë janë babë e bijë, Roland Dhe Ina Xhaxho, të cilët akuzohen si shkaktarët e vdekjes së 3-vjeçarit, pas trajtimit të disa dhëmbëve. Familjarët thonë se kur e kishin djalin në gjendje kritike, mjeku dhe vajza e tij nuk hapnin telefonin.
  Djemtë përdhunues
  Të dytët në listë janë djemtë vlonjatë që përdhunuan 26-vjeçaren, pasi i dhanë asaj pije alkoolike dhe drogë. Albi Ceno, Oltjan Tahiri, Gentjano Mehmeti dhe Vilion Kapaj kanë përdhunua rnë grup 26-vjeçaren nga Vlora. Dy prej tyre janë arrestuar ndërsa dy të tjerët janë në kërkim.
  Kozak Braçi
  Në listë është edhe tiktoksi Kozak Braçi. Ai është në listë pasi, pak ditë më parë ka goditur me shuplakë në kokë, një burrë dhe pamjet e dhunës i ka postuar në rrjetet sociale. Kjo video ka marrë shumë komente negative.
  Robert Staka
  Robert Staka, është shkodrani, që hiqej si gazetar në qytetin e Shkodrës. Ai dhunoi babain dhe e tallte atë në rrjetet sociale. Mësohet se Staka, aktualisht është në burg.
  Marinela Harmatini
  Marinela Harmatini, është zysha nga Shkodra, e cila mblodhi gati 200 mijë euro, me pretekstin se kishte burrin sëmurë, por sot nuk dihet ku është. Ajo është zhdukur bashkë me paratë.
  Emin Cekani
  Emin Cekani është taksisti manjak i kompanisë “Blue Taxi”. Ai ngacmoi seksualisht një turiste franceze, e cila u shokua dhe rastin e denoncoi në redaksinë e JOQ Albania. Pas publikimit nga JOQ, erdhi dhe reagimi i policisë.
  Kompania ONE
  Kompania ONE, është në listë për vjedhjen që po i bën shqiptarëve dhe shtetit. Këtë muaj, kompania ka thyer rekord me ankesa. Gjithashtu është kaur në flagrancë për mosdhënie faturash, si dhe mban peng klientët duke mos i prishur kontratën, pavarësisht afatit.
  Irfan Hysenbelliu
  pronari i dy fabrikave të birrës, pronar mediash dhe resorti, që lë pa paga punonjësit. Disa punonjës të tij kanë dalë në protestë, ndërsa të tjerë kanë denoncuar këtë skandal në redaksinë e JOQ ALBANIA. Hysenbelliu, ka disa muaj që nuk paguan shumë punëtorë.
  Manjaku në Durrës
  I nënti në listë është manjaku në Durrës, i cili sheh vajza të mitura dhe masturbohet para tyre. JOQ Albania ka publikuar dy raste të tij, një në autobus dhe një në një bar-kafe.
  Selami Bodi
  I fundit në listë është Selami Bodi, i cili mbyti gruan e tij në Itali. Pas një debati për arsye xheloizie ai e vrau gruan duke lënë jetimë katër fëmijë të mitur.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit