OEMVP: Ligji i paralajmëruar për tregtinë jokorrekte, me standarde të dyfishta

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 13.11.2023, 20:10

“Propozim ligji për tregti jo korrekte për dikë nënë e për dikë njerkë”, reagojnë nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore duke thënë se shteti duhet të lërë tregun e lirë dhe mos të ndërhyjë. Disa nga vërejtjet e OEMVP-së janë lidhur me përfitimet e mundshme të distributorëve në zinxhirin e tregut në shitjen me pakicë, ndërsa mund të dëmtohen prodhuesit dhe tregtuesit e produkteve ushqimore. Kreu i kësaj Ode, Mendi Qyra tha se shteti ka ndërmarr hapa të gabuar me masa për të rregulluar tregun.

“Nuk pajtohemi me kufizimet nga Qeveria, sepse do të dëmtojnë një palë dhe do të lehtësoj palën tjetër, do të dëmtoj prodhuesit dh elehtësoj tregtarët ose anasjelltas, varet çfarë masa do të marrin. Qëndrojmë në atë që të vazhdoj kjo formë e veprimit që të mos ndikoj qeveria me masa e mekanizma të tjerë, përndryshe fitimi do të jetë aq sa e përcakton tregu i lirë përmes ofertës dhe kërkesës”, tha Mendi Qyra, Kryetar i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore.

Se politika po ndërhynë në çështjet ekonomike, janë të mendimit edhe nga Oda Ekonomike. Kristofer Sanders, këshilltar në këtë Odë tha se edhe investitorët e huaj mund të heqin interesimin nga masat që përkufizojnë fitimin me ligj. Sanders tha se politikat e gabuara po shkatërrojnë vizionin e biznesit, duke thënë se Maqedonia është një treg i vogël dhe shumë i varur nga importi i mallrave.

“Patjetër duhet të kesh një vizion real se ku po shkon, përgjegjësi të përcaktuara dhe një strategji që do të zbatohet dhe këto janë mjete shumë të thjeshta biznesi. Por fatkeqësisht, politika në këtë rajon i shkel të gjitha këto aspekte. Si prisni që ndonjë kompani të investojë këtu kur aspirata e vetme e njerëzve është të bëhen anëtarë të BE-së? Sa njerëz do të largohen nga ky vend sapo të ndodhë kjo? Ku janë punëtorët në të ardhmen kur kjo të ndodhë?”, deklaroi Kristofer Sanders, Këshilltar i posaçëm në Odën Ekonomike të Maqedonisë.

Autoritetet thanë se gjatë kësaj jave do ti shqyrtojnë të gjitha vërejtët e bëra nga Odat ekonomike lidhur me propozim ligjin për tregti jo korrekte. Me ngritjen enorme të çmimeve të produkteve ushqimore gjatë krizës prej prodhuesve dhe tregtarëve, nga Ministria Ekonomisë dolën me një draft që fitimi të kufizohet maksimum 10% dhe të eliminohen praktikat jo korrekte që do të monopolizonin tregun. Ky propozim pritet që të merr dritë jeshile në Qeveri dhe pastaj të procedohet në Kuvend për miratim me flamur evropian deri në fund të këtij viti, në mënyrë që me shkrirjen e çmimeve ushqimore të mos shtrenjtohen sërish pas vitit të ri, por masat të zëvendësohen më këtë ligj të ri, thonë autoritetet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Frrok Gjini
  I pari në listë është Frrok Gjini, deputeti socialist, i cili, ishte i vetmi që ngriti zërin në komision për vjedhjen që kompania ONE, po i bën shqiptarëve. Para disa deputetëve, ai tha se duhet të kërkohet llogari ndaj kësaj kompanie.
  i riu nga Fieri
  I dyti në listë ëshë i riu nga Fieri, i cili shpërndan ushqim dhe disa të holla për të pastrehët në qytet. Videoja e tij mori shumë komente pozitive.
  Endri Goxhaj
  I treti në listë është Endri Goxhaj, i riu që menjëherë sapo pa postimin për kalin që kishte ngecur në lumë në Berat, u angazhua personalisht që t’i shpëtonte jetën. Sot kali është në një fermë në Tiranë dhe ndodhet në gjendje shumë të mirë.
  Shaqir Palushi
  I katërti në listë është Shaqir Palushi, biznesmeni nga Kosova, pronar i Golden Eagle, i cili nëpërmjet Fondacionit Golden Eagle, ka ndihmuar me 10 mijë euro të miturën me sëmundjen e rëndë dhe ka vendosur që të ndërtojë një shtëpi të re për familjen Mamaqi në Bubq. Ky akt bamirësie është duartrokitur nga shumë shqiptarë.
  Shqiptarët në Gjermani
  Në listë janë dhe shqiptarët në Gjermani, që pa i dridhur qerpiku u përballën me serbët në stadiumin në Leipzig. Ata ngritën flamurin shqiptar dhe bënë shqiponjën me duar, para serbëve që u vinin drejt për t’i kërcënuar.
  I riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë
  I gjashti në listë është i riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë të gjetura në rrugë. Ai tregoi se e dinte kush ishte i zoti i parave, por nuk kontaktone dot. Përmes JOQ ai gjeti të zotin e parave dhe i dorëzoi ato.
  Bujar Mulgeci
  I shtati në listë është Bujar Mulgeci. Tropojani që jeton në Angli, duke parë neglizhencën e qeverisjes vendore vendosi të dhurojë 12 mije euro për të shtruar rrugën e një fshati, që u vjen në ndihmë shumë banorëve.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Roland Dhe Ina Xhaxho
  Të parët në listë janë babë e bijë, Roland Dhe Ina Xhaxho, të cilët akuzohen si shkaktarët e vdekjes së 3-vjeçarit, pas trajtimit të disa dhëmbëve. Familjarët thonë se kur e kishin djalin në gjendje kritike, mjeku dhe vajza e tij nuk hapnin telefonin.
  Djemtë përdhunues
  Të dytët në listë janë djemtë vlonjatë që përdhunuan 26-vjeçaren, pasi i dhanë asaj pije alkoolike dhe drogë. Albi Ceno, Oltjan Tahiri, Gentjano Mehmeti dhe Vilion Kapaj kanë përdhunua rnë grup 26-vjeçaren nga Vlora. Dy prej tyre janë arrestuar ndërsa dy të tjerët janë në kërkim.
  Kozak Braçi
  Në listë është edhe tiktoksi Kozak Braçi. Ai është në listë pasi, pak ditë më parë ka goditur me shuplakë në kokë, një burrë dhe pamjet e dhunës i ka postuar në rrjetet sociale. Kjo video ka marrë shumë komente negative.
  Robert Staka
  Robert Staka, është shkodrani, që hiqej si gazetar në qytetin e Shkodrës. Ai dhunoi babain dhe e tallte atë në rrjetet sociale. Mësohet se Staka, aktualisht është në burg.
  Marinela Harmatini
  Marinela Harmatini, është zysha nga Shkodra, e cila mblodhi gati 200 mijë euro, me pretekstin se kishte burrin sëmurë, por sot nuk dihet ku është. Ajo është zhdukur bashkë me paratë.
  Emin Cekani
  Emin Cekani është taksisti manjak i kompanisë “Blue Taxi”. Ai ngacmoi seksualisht një turiste franceze, e cila u shokua dhe rastin e denoncoi në redaksinë e JOQ Albania. Pas publikimit nga JOQ, erdhi dhe reagimi i policisë.
  Kompania ONE
  Kompania ONE, është në listë për vjedhjen që po i bën shqiptarëve dhe shtetit. Këtë muaj, kompania ka thyer rekord me ankesa. Gjithashtu është kaur në flagrancë për mosdhënie faturash, si dhe mban peng klientët duke mos i prishur kontratën, pavarësisht afatit.
  Irfan Hysenbelliu
  pronari i dy fabrikave të birrës, pronar mediash dhe resorti, që lë pa paga punonjësit. Disa punonjës të tij kanë dalë në protestë, ndërsa të tjerë kanë denoncuar këtë skandal në redaksinë e JOQ ALBANIA. Hysenbelliu, ka disa muaj që nuk paguan shumë punëtorë.
  Manjaku në Durrës
  I nënti në listë është manjaku në Durrës, i cili sheh vajza të mitura dhe masturbohet para tyre. JOQ Albania ka publikuar dy raste të tij, një në autobus dhe një në një bar-kafe.
  Selami Bodi
  I fundit në listë është Selami Bodi, i cili mbyti gruan e tij në Itali. Pas një debati për arsye xheloizie ai e vrau gruan duke lënë jetimë katër fëmijë të mitur.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit