OBRM-PDUKM: Regjimi hibrid përmes drejtësisë së kapur dënoi një deputet për mendimin e shprehur në Kuvend

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 13.11.2023, 09:12

Regjimi hibrid, përmes gjyqësorit të kapur, në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjin, dënoi një deputet për një mendim të shprehur në Kuvend, me afrimin e fundit, u rritet frika, do të përgjigjen për krimin, thuhet në një komunikatë të OBRM-PDUKM-së.

“Regjimi hibrid në kolaps përmes gjyqësorit të kapur po përpiqet të shpëtojë veten nga krimet dhe të zbusë disfatën e madhe që pason zgjedhjet.

Kushtetuta dhe ligjet nuk kanë qenë kurrë të vlefshme për këtë qeveri dhe është vërtetuar edhe një herë se nuk vlejnë për gjyqtarët që nën presionin e pushtetit duhet të gjykojnë në kundërshtim me Kushtetutën dhe parimet demokratike.

Për herë të parë në historinë e pluralizmit politik, në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet, një deputet i opozitës është dënuar për mendim nga foltorja e Kuvendit.

Ashtu si Kushtetuta dhe Ligji për Përgjegjësinë Civile dhe Shpifjen, neni 7 është i qartë se nuk ka përgjegjësi nëse deklarata është bërë gjatë punimeve të Kuvendit. Është thjesht e pabesueshme që një gjyqtar në vend që të gjykojë sipas ligjit, të gjykojë sipas urdhrave të partisë.

Është skandaloze që një gjyqtar të shkojë kundër rregulloreve gjyqësore dhe ligjore vetëm për të kënaqur gjykimin e një anëtari të qeverisë.

Për ta bërë më tragjike, verdikti për deputetin Brane Petrushevski vjen në kohën kur Maqedonia mori raportin më të keq nga Komisioni Evropian, raport në të cilin gjyqësori praktikisht vlerësohet si njësi pa progres dhe pa zbatim as të rekomandimeve të kaluara.

Me afrimin e fundit të tyre, nervozizmi dhe frika ndaj përgjegjësisë shtohen dhe vendimi, i cili është në kundërshtim me normat demokratike dhe kushtetuese, është vetëm një dëshmi më shumë në serial.

Lajmi i mirë është se zgjedhjet nuk janë larg dhe kjo kastë kriminale që tani ka uzurpuar pushtetin dhe ka kapur gjyqësorin jo vetëm që do të pësojë një disfatë të madhe, por do të përballet me ligjin dhe do të mbajë përgjegjësi për të gjitha krimet dhe do të mbahet përgjegjës për të gjithë ata që shkelin ligjet”, thuhet në deklaratë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Frrok Gjini
  I pari në listë është Frrok Gjini, deputeti socialist, i cili, ishte i vetmi që ngriti zërin në komision për vjedhjen që kompania ONE, po i bën shqiptarëve. Para disa deputetëve, ai tha se duhet të kërkohet llogari ndaj kësaj kompanie.
  i riu nga Fieri
  I dyti në listë ëshë i riu nga Fieri, i cili shpërndan ushqim dhe disa të holla për të pastrehët në qytet. Videoja e tij mori shumë komente pozitive.
  Endri Goxhaj
  I treti në listë është Endri Goxhaj, i riu që menjëherë sapo pa postimin për kalin që kishte ngecur në lumë në Berat, u angazhua personalisht që t’i shpëtonte jetën. Sot kali është në një fermë në Tiranë dhe ndodhet në gjendje shumë të mirë.
  Shaqir Palushi
  I katërti në listë është Shaqir Palushi, biznesmeni nga Kosova, pronar i Golden Eagle, i cili nëpërmjet Fondacionit Golden Eagle, ka ndihmuar me 10 mijë euro të miturën me sëmundjen e rëndë dhe ka vendosur që të ndërtojë një shtëpi të re për familjen Mamaqi në Bubq. Ky akt bamirësie është duartrokitur nga shumë shqiptarë.
  Shqiptarët në Gjermani
  Në listë janë dhe shqiptarët në Gjermani, që pa i dridhur qerpiku u përballën me serbët në stadiumin në Leipzig. Ata ngritën flamurin shqiptar dhe bënë shqiponjën me duar, para serbëve që u vinin drejt për t’i kërcënuar.
  I riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë
  I gjashti në listë është i riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë të gjetura në rrugë. Ai tregoi se e dinte kush ishte i zoti i parave, por nuk kontaktone dot. Përmes JOQ ai gjeti të zotin e parave dhe i dorëzoi ato.
  Bujar Mulgeci
  I shtati në listë është Bujar Mulgeci. Tropojani që jeton në Angli, duke parë neglizhencën e qeverisjes vendore vendosi të dhurojë 12 mije euro për të shtruar rrugën e një fshati, që u vjen në ndihmë shumë banorëve.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Roland Dhe Ina Xhaxho
  Të parët në listë janë babë e bijë, Roland Dhe Ina Xhaxho, të cilët akuzohen si shkaktarët e vdekjes së 3-vjeçarit, pas trajtimit të disa dhëmbëve. Familjarët thonë se kur e kishin djalin në gjendje kritike, mjeku dhe vajza e tij nuk hapnin telefonin.
  Djemtë përdhunues
  Të dytët në listë janë djemtë vlonjatë që përdhunuan 26-vjeçaren, pasi i dhanë asaj pije alkoolike dhe drogë. Albi Ceno, Oltjan Tahiri, Gentjano Mehmeti dhe Vilion Kapaj kanë përdhunua rnë grup 26-vjeçaren nga Vlora. Dy prej tyre janë arrestuar ndërsa dy të tjerët janë në kërkim.
  Kozak Braçi
  Në listë është edhe tiktoksi Kozak Braçi. Ai është në listë pasi, pak ditë më parë ka goditur me shuplakë në kokë, një burrë dhe pamjet e dhunës i ka postuar në rrjetet sociale. Kjo video ka marrë shumë komente negative.
  Robert Staka
  Robert Staka, është shkodrani, që hiqej si gazetar në qytetin e Shkodrës. Ai dhunoi babain dhe e tallte atë në rrjetet sociale. Mësohet se Staka, aktualisht është në burg.
  Marinela Harmatini
  Marinela Harmatini, është zysha nga Shkodra, e cila mblodhi gati 200 mijë euro, me pretekstin se kishte burrin sëmurë, por sot nuk dihet ku është. Ajo është zhdukur bashkë me paratë.
  Emin Cekani
  Emin Cekani është taksisti manjak i kompanisë “Blue Taxi”. Ai ngacmoi seksualisht një turiste franceze, e cila u shokua dhe rastin e denoncoi në redaksinë e JOQ Albania. Pas publikimit nga JOQ, erdhi dhe reagimi i policisë.
  Kompania ONE
  Kompania ONE, është në listë për vjedhjen që po i bën shqiptarëve dhe shtetit. Këtë muaj, kompania ka thyer rekord me ankesa. Gjithashtu është kaur në flagrancë për mosdhënie faturash, si dhe mban peng klientët duke mos i prishur kontratën, pavarësisht afatit.
  Irfan Hysenbelliu
  pronari i dy fabrikave të birrës, pronar mediash dhe resorti, që lë pa paga punonjësit. Disa punonjës të tij kanë dalë në protestë, ndërsa të tjerë kanë denoncuar këtë skandal në redaksinë e JOQ ALBANIA. Hysenbelliu, ka disa muaj që nuk paguan shumë punëtorë.
  Manjaku në Durrës
  I nënti në listë është manjaku në Durrës, i cili sheh vajza të mitura dhe masturbohet para tyre. JOQ Albania ka publikuar dy raste të tij, një në autobus dhe një në një bar-kafe.
  Selami Bodi
  I fundit në listë është Selami Bodi, i cili mbyti gruan e tij në Itali. Pas një debati për arsye xheloizie ai e vrau gruan duke lënë jetimë katër fëmijë të mitur.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit