Rritet numri i përdoruesve të narkotikëve

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.11.2023, 10:50

Të dhënat nga buletini i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut tregojnë se ka shënuar rritje sasia e konfiskuar e marihuanës, kokainës dhe llojeve të tjera të drogës gjatë aksioneve policore në terren.

Hulumtimi i organizatës joqeveritare “HOPS – Opsione për një jetë të shëndetshme”, thekson se së fundmi kokaina ka zëvendësuar heroinën si droga e dytë më e përdorur në mesin e të rinjve në Maqedoninë e Veriut menjëherë pas kanabisit.

Vllatko Dekov nga kjo organizatë, tha se një gram kokainë e pastër në mesin e të rinjve shitet për 100 euro.

“Gjenerata më të reja mbase mund të mos kenë mjete të mjaftueshme për të blerë një gram kokainë, por këtë e zgjidhin në mënyrë që i mbledhin paratë dhe më pas, atë një gramësh e ndajnë në katër pjesë. Zakonisht këtë e bëjnë gjatë vikendeve ose dy herë brenda muajit. Nëse më herët bashkë me kanabisin, si substancë më e përdorur ishte heroina, tani është kokaina”, tha Dekov.

Hulumtimi që ka realizuar HOPS, duke pasur në fokus përdoruesit e substancave psikoaktive, tregon se personat që përdorin drogë, në përgjithësi, nuk janë të sigurt nëse substanca që ata marrin është e pastër apo e përzier.

Mbi 65 për qind e të anketuarve kanë theksuar se kanë konsumuar substanca, për të cilat nuk kanë qenë të sigurt se çka kanë qenë.

Korniza ligjore në Maqedoninë e Veriut nuk ofron një mundësi të qarta për të kontrolluar/analizuar përbërjen e substancave narkotike që janë gjithnjë e më të pranishme në tregun ilegal të drogave dhe substancave psikoaktive.

Në tetor, organizata joqeveritare HOPS, ka iniciuar dhe një fushatë për të ndryshuar kornizën, duke kërkuar një ndryshim në praktikë nga autoritetet për t’i lejuar njerëzit që përdorin drogë, të testohen për substancën pa u ndjekur penalisht.

Nga kjo organizatë thanë se qëllimi i kësaj nisme është të zvogëlohet rreziku i njerëzve që përdorin substanca psikoaktive, duke reduktuar numrin e vdekjeve dhe pasojat e tjera shëndetësore.

“Duhet hapja sa më parë e një Programi për kontrollin dhe analizimin e substancave psikoaktive, i cili njihet në botë me emrin programi i ‘kontrollit të drogës’. Ne sapo kemi filluar një iniciativë të tillë dhe tashmë kemi pasur takime fillestare me Ministrinë e Shëndetësisë për të gjetur një model se si mund të testohen këto substanca, sepse këto programe bazohen kryesisht në parimin e reduktimit të dëmit në shëndetin e përdoruesve të këtyre substancave” sqaroi Dekov.

Ai nënvizoi se përmes kontrollit të substancave narkotike synohet të zbulohet përmbajtja e tyre dhe këto informacione t’ua vënë në dijeni përdoruesve përfundimtarë në mënyrë që të reduktohet ekspozimi ndaj rrezikut.

Pyetjes së anketës se, “a do ta kontrollonit në mënyrë anonime substancën në programe të tilla nëse do të hapeshin në Maqedoninë e Veriut”, 84% e të anketuarve janë përgjigjur pozitivisht, 10% janë përgjigjur se nuk janë të sigurt dhe vetëm 6% e tyre kanë thënë se nuk do ta bëjnë.

Nga Ministria e Punëve të Brendshme thanë se 90 për qind e drogave që “tregtohen” në Maqedoninë e Veriut në pakicë janë të papastra, por autoritetet policore shtojnë se kokaina përzihet me xham neoni të grimcuar, kurse heroina me helm për minj madje dhe me beton.

“Përzierja e drogës më së shumti bëhet në ambiente private, strehimore, depo”, theksohet në njoftimin e Ministrisë së Brendshme maqedonase.

Klinika e Toksikologjisë në Shkup tha se është rritur numri i personave që konsumojnë alkool dhe drogë. Rritje e abuzimit me drogat shihet veçanërisht te të rinjtë.

Në rastin e abuzimit me drogën është shënuar një rritje prej 281 për qind krahasuar me gjysmën e parë të vitit të kaluar.

Numri më i madh i helmimeve nga droga është për shkak të përdorimit të kokainës, kur ajo përdoret së bashku me pijet alkoolike.

“Kokaina abuzohet sepse shkakton eufori intensive, rrit vigjilencën, stimulon mendërisht epshin dhe shkakton imazhe të bukura dhe halucinacione joreale”, sqaroi mjeku Andon Çibishev, nga Klinika e Toksikologjisë në Shkup.

Ai theksoi se të rinjtë që abuzojnë me kokainën, kanë probleme serioze me zemrën.

Në nëntë muajt e parë të vitit janë kapur tri transporte marihuanë dhe janë shkatërruar pesë grupe kriminale që vepronin në nivel kombëtar në tregtinë ilegale të marihuanës dhe kokainës, ku përfshiheshin 28 shtetas të Maqedonisë. Po ashtu, janë sekuestruar 71 kilogramë marihuanë dhe 1.5 kilogram kokainë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Frrok Gjini
  I pari në listë është Frrok Gjini, deputeti socialist, i cili, ishte i vetmi që ngriti zërin në komision për vjedhjen që kompania ONE, po i bën shqiptarëve. Para disa deputetëve, ai tha se duhet të kërkohet llogari ndaj kësaj kompanie.
  i riu nga Fieri
  I dyti në listë ëshë i riu nga Fieri, i cili shpërndan ushqim dhe disa të holla për të pastrehët në qytet. Videoja e tij mori shumë komente pozitive.
  Endri Goxhaj
  I treti në listë është Endri Goxhaj, i riu që menjëherë sapo pa postimin për kalin që kishte ngecur në lumë në Berat, u angazhua personalisht që t’i shpëtonte jetën. Sot kali është në një fermë në Tiranë dhe ndodhet në gjendje shumë të mirë.
  Shaqir Palushi
  I katërti në listë është Shaqir Palushi, biznesmeni nga Kosova, pronar i Golden Eagle, i cili nëpërmjet Fondacionit Golden Eagle, ka ndihmuar me 10 mijë euro të miturën me sëmundjen e rëndë dhe ka vendosur që të ndërtojë një shtëpi të re për familjen Mamaqi në Bubq. Ky akt bamirësie është duartrokitur nga shumë shqiptarë.
  Shqiptarët në Gjermani
  Në listë janë dhe shqiptarët në Gjermani, që pa i dridhur qerpiku u përballën me serbët në stadiumin në Leipzig. Ata ngritën flamurin shqiptar dhe bënë shqiponjën me duar, para serbëve që u vinin drejt për t’i kërcënuar.
  I riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë
  I gjashti në listë është i riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë të gjetura në rrugë. Ai tregoi se e dinte kush ishte i zoti i parave, por nuk kontaktone dot. Përmes JOQ ai gjeti të zotin e parave dhe i dorëzoi ato.
  Bujar Mulgeci
  I shtati në listë është Bujar Mulgeci. Tropojani që jeton në Angli, duke parë neglizhencën e qeverisjes vendore vendosi të dhurojë 12 mije euro për të shtruar rrugën e një fshati, që u vjen në ndihmë shumë banorëve.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Roland Dhe Ina Xhaxho
  Të parët në listë janë babë e bijë, Roland Dhe Ina Xhaxho, të cilët akuzohen si shkaktarët e vdekjes së 3-vjeçarit, pas trajtimit të disa dhëmbëve. Familjarët thonë se kur e kishin djalin në gjendje kritike, mjeku dhe vajza e tij nuk hapnin telefonin.
  Djemtë përdhunues
  Të dytët në listë janë djemtë vlonjatë që përdhunuan 26-vjeçaren, pasi i dhanë asaj pije alkoolike dhe drogë. Albi Ceno, Oltjan Tahiri, Gentjano Mehmeti dhe Vilion Kapaj kanë përdhunua rnë grup 26-vjeçaren nga Vlora. Dy prej tyre janë arrestuar ndërsa dy të tjerët janë në kërkim.
  Kozak Braçi
  Në listë është edhe tiktoksi Kozak Braçi. Ai është në listë pasi, pak ditë më parë ka goditur me shuplakë në kokë, një burrë dhe pamjet e dhunës i ka postuar në rrjetet sociale. Kjo video ka marrë shumë komente negative.
  Robert Staka
  Robert Staka, është shkodrani, që hiqej si gazetar në qytetin e Shkodrës. Ai dhunoi babain dhe e tallte atë në rrjetet sociale. Mësohet se Staka, aktualisht është në burg.
  Marinela Harmatini
  Marinela Harmatini, është zysha nga Shkodra, e cila mblodhi gati 200 mijë euro, me pretekstin se kishte burrin sëmurë, por sot nuk dihet ku është. Ajo është zhdukur bashkë me paratë.
  Emin Cekani
  Emin Cekani është taksisti manjak i kompanisë “Blue Taxi”. Ai ngacmoi seksualisht një turiste franceze, e cila u shokua dhe rastin e denoncoi në redaksinë e JOQ Albania. Pas publikimit nga JOQ, erdhi dhe reagimi i policisë.
  Kompania ONE
  Kompania ONE, është në listë për vjedhjen që po i bën shqiptarëve dhe shtetit. Këtë muaj, kompania ka thyer rekord me ankesa. Gjithashtu është kaur në flagrancë për mosdhënie faturash, si dhe mban peng klientët duke mos i prishur kontratën, pavarësisht afatit.
  Irfan Hysenbelliu
  pronari i dy fabrikave të birrës, pronar mediash dhe resorti, që lë pa paga punonjësit. Disa punonjës të tij kanë dalë në protestë, ndërsa të tjerë kanë denoncuar këtë skandal në redaksinë e JOQ ALBANIA. Hysenbelliu, ka disa muaj që nuk paguan shumë punëtorë.
  Manjaku në Durrës
  I nënti në listë është manjaku në Durrës, i cili sheh vajza të mitura dhe masturbohet para tyre. JOQ Albania ka publikuar dy raste të tij, një në autobus dhe një në një bar-kafe.
  Selami Bodi
  I fundit në listë është Selami Bodi, i cili mbyti gruan e tij në Itali. Pas një debati për arsye xheloizie ai e vrau gruan duke lënë jetimë katër fëmijë të mitur.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit