Kasami: Himni i Maqedonisë duhet të pasqyrojë realitetin në vend

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11.11.2023, 10:13

Lëvizja BESA është për mbajtjen sa më të shpejtë të zgjedhjeve parlamentare, ka thënë sonte lideri i saj dhe kryetari i Komunës së Tetovës, Bilal Kasami. Sipas tij, në koalicionin “Bashkimi Evropian për Ndryshim”, ku përveç BESA-së, janë Alternativa dhe Lëvizja Demokratike, po diskutohet për një kandidat presidencial për vendin, por ende nuk është përmendur asnjë propozim konkret dhe as i askujt. është përmendur emri.

Siç theksoi Kasami në daljen e sonte në Sitel TV, votuesit dhe anëtarët e Aleancës për Shqiptarët janë cilësuar si opozitarë dhe duan të jenë pjesë e ndryshimeve në zgjedhjet e ardhshme. Mbetet, theksoi Ksami, që kryesia e kësaj partie të dëgjojë përfundimisht strukturat e saj, përcjell Telegrafi.

Ai shtoi se i takon ASH-së të vendosë nëse do të shkojë në zgjedhje si opozitë apo do të mbështesë BDI-në. Në rastin e parë mund të japë një kontribut serioz dhe në të dytin, tha ajo, do të mbetet vetëm. Sido që të jetë, vlerësoi kreu i BESA-s, fakti që ASH“i shërben BDI-së dhe Qeverisë është në dëm të saj”.

Kasami iu drejtua edhe himnit kombëtar. Ai thekson se është shumë e rëndësishme që ajo të pasqyrojë realitetin në vend, gjegjësisht të mos vlejë vetëm për maqedonasit, por edhe për etnitë tjera.

“Ne po kërkojmë zgjedhje sa më shpejt. Dhe raporti i fundit i Komisionit Evropian është një dëshmi shtesë se zgjedhjet duhen sa më parë. Kjo qeveri ka depërtuar thellë në procese korruptive dhe nuk ndërhyn në BE. Vlerësojmë se zgjedhjet sa më të shpejta do të ishin shpëtim për vendin dhe për procesin e integrimit evropian. Nuk kemi vendosur ende për një kandidat presidencial. Ne po diskutojmë për një emër, kemi disa opsione, por është edhe në frymën e bashkimit tonë si tri parti opozitare të shqiptarëve. Zgjedhja e kandidatëve të mundshëm do të jetë në drejtimin e asaj që kemi parashtruar si përcaktim dhe ofertë programore për zgjedhjet e ardhshme. Ne jemi të kujdesshëm në atë pjesë dhe tregojmë se si tri parti dhe liderë nuk kemi asnjë kërkesë apo pretendim individual që dikush prej nesh të jetë kandidat për president. Do të jetë një tjetër derë e hapur për të fituar ndonjë parti politike që do të donte t’i bashkohej idesë së ndryshimit, më në fund pas 20 vitesh mes shqiptarëve, që është më e madhe se kërkesat dhe pretendimet individuale të secilit prej nesh. Synimi është të fitojmë zgjedhjet dhe të sjellim ndryshime për mirë tek shqiptarët dhe në shoqëri në përgjithësi”, ka shpjeguar Kasami.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Frrok Gjini
  I pari në listë është Frrok Gjini, deputeti socialist, i cili, ishte i vetmi që ngriti zërin në komision për vjedhjen që kompania ONE, po i bën shqiptarëve. Para disa deputetëve, ai tha se duhet të kërkohet llogari ndaj kësaj kompanie.
  i riu nga Fieri
  I dyti në listë ëshë i riu nga Fieri, i cili shpërndan ushqim dhe disa të holla për të pastrehët në qytet. Videoja e tij mori shumë komente pozitive.
  Endri Goxhaj
  I treti në listë është Endri Goxhaj, i riu që menjëherë sapo pa postimin për kalin që kishte ngecur në lumë në Berat, u angazhua personalisht që t’i shpëtonte jetën. Sot kali është në një fermë në Tiranë dhe ndodhet në gjendje shumë të mirë.
  Shaqir Palushi
  I katërti në listë është Shaqir Palushi, biznesmeni nga Kosova, pronar i Golden Eagle, i cili nëpërmjet Fondacionit Golden Eagle, ka ndihmuar me 10 mijë euro të miturën me sëmundjen e rëndë dhe ka vendosur që të ndërtojë një shtëpi të re për familjen Mamaqi në Bubq. Ky akt bamirësie është duartrokitur nga shumë shqiptarë.
  Shqiptarët në Gjermani
  Në listë janë dhe shqiptarët në Gjermani, që pa i dridhur qerpiku u përballën me serbët në stadiumin në Leipzig. Ata ngritën flamurin shqiptar dhe bënë shqiponjën me duar, para serbëve që u vinin drejt për t’i kërcënuar.
  I riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë
  I gjashti në listë është i riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë të gjetura në rrugë. Ai tregoi se e dinte kush ishte i zoti i parave, por nuk kontaktone dot. Përmes JOQ ai gjeti të zotin e parave dhe i dorëzoi ato.
  Bujar Mulgeci
  I shtati në listë është Bujar Mulgeci. Tropojani që jeton në Angli, duke parë neglizhencën e qeverisjes vendore vendosi të dhurojë 12 mije euro për të shtruar rrugën e një fshati, që u vjen në ndihmë shumë banorëve.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Roland Dhe Ina Xhaxho
  Të parët në listë janë babë e bijë, Roland Dhe Ina Xhaxho, të cilët akuzohen si shkaktarët e vdekjes së 3-vjeçarit, pas trajtimit të disa dhëmbëve. Familjarët thonë se kur e kishin djalin në gjendje kritike, mjeku dhe vajza e tij nuk hapnin telefonin.
  Djemtë përdhunues
  Të dytët në listë janë djemtë vlonjatë që përdhunuan 26-vjeçaren, pasi i dhanë asaj pije alkoolike dhe drogë. Albi Ceno, Oltjan Tahiri, Gentjano Mehmeti dhe Vilion Kapaj kanë përdhunua rnë grup 26-vjeçaren nga Vlora. Dy prej tyre janë arrestuar ndërsa dy të tjerët janë në kërkim.
  Kozak Braçi
  Në listë është edhe tiktoksi Kozak Braçi. Ai është në listë pasi, pak ditë më parë ka goditur me shuplakë në kokë, një burrë dhe pamjet e dhunës i ka postuar në rrjetet sociale. Kjo video ka marrë shumë komente negative.
  Robert Staka
  Robert Staka, është shkodrani, që hiqej si gazetar në qytetin e Shkodrës. Ai dhunoi babain dhe e tallte atë në rrjetet sociale. Mësohet se Staka, aktualisht është në burg.
  Marinela Harmatini
  Marinela Harmatini, është zysha nga Shkodra, e cila mblodhi gati 200 mijë euro, me pretekstin se kishte burrin sëmurë, por sot nuk dihet ku është. Ajo është zhdukur bashkë me paratë.
  Emin Cekani
  Emin Cekani është taksisti manjak i kompanisë “Blue Taxi”. Ai ngacmoi seksualisht një turiste franceze, e cila u shokua dhe rastin e denoncoi në redaksinë e JOQ Albania. Pas publikimit nga JOQ, erdhi dhe reagimi i policisë.
  Kompania ONE
  Kompania ONE, është në listë për vjedhjen që po i bën shqiptarëve dhe shtetit. Këtë muaj, kompania ka thyer rekord me ankesa. Gjithashtu është kaur në flagrancë për mosdhënie faturash, si dhe mban peng klientët duke mos i prishur kontratën, pavarësisht afatit.
  Irfan Hysenbelliu
  pronari i dy fabrikave të birrës, pronar mediash dhe resorti, që lë pa paga punonjësit. Disa punonjës të tij kanë dalë në protestë, ndërsa të tjerë kanë denoncuar këtë skandal në redaksinë e JOQ ALBANIA. Hysenbelliu, ka disa muaj që nuk paguan shumë punëtorë.
  Manjaku në Durrës
  I nënti në listë është manjaku në Durrës, i cili sheh vajza të mitura dhe masturbohet para tyre. JOQ Albania ka publikuar dy raste të tij, një në autobus dhe një në një bar-kafe.
  Selami Bodi
  I fundit në listë është Selami Bodi, i cili mbyti gruan e tij në Itali. Pas një debati për arsye xheloizie ai e vrau gruan duke lënë jetimë katër fëmijë të mitur.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit