Punëtorët në Gjermani publikojnë listat e pagave të tyre: Ja cilat janë punët që fitojnë më shumë se 2000 dhe 3000 euro

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 10.11.2023, 19:00

“Gehalt in Deutschland” është emri i një profili në Instagram, TikTok ose YouTube ku punëtorët nga Gjermania publikojnë listat e pagave dhe zbulojnë se cilat janë profesionet më të paguara.

Në këto lista ka informacione për taksat, për orët e punës dhe shkallën tatimore.

Kur ngarkoni fletëpagesat, vetëm emri mbetet anonim dhe çdo gjë tjetër shfaqet: paga bazë, paga neto, pagesa jashtë orarit, bonuset etj.

Janë të përfaqësuara shumë profesione, nga muratorët, mësuesit e deri te konsulentët e biznesit.

Më poshtë është një listë që zbulon se sa paguhen punëtorët individualë dhe sa punojnë: Punonjës i fabrikës së birrës në Bavari, 30 vjeç, klasa e parë e tatimit

38 orë punë në javë, punë me turne (nganjëherë edhe të shtunave)

4,990,09 euro paga bruto dhe 3,140,21 euro të ardhura neto

Shofer autobusi në Bavari, 23 vjeç, klasa e parë e tatimit

2471,09 euro paga bazë, përfshirë orët shtesë dhe shpërblimet

5,997 në total bruto dhe 3,750.94 euro fitime neto.

Edukatore në Bavari, 26 vjeç, klasa e parë e tatimit

35 orë në javë

3,320,53 euro totale bruto dhe 2,177,72 euro fitime neto

Instruktor i vozitjes në Bavari, 30 vjeç, klasa e parë e tatimit

30 orë në javë

2 822,87 euro gjithsej bruto dhe 1 909,31 euro paga neto

Përmbarues (nëpunës civil) në qytetin Mecklenburg-Pomerania Perëndimore

40 orë në javë, pa turne

3,445,69 euro totale bruto dhe 2,872,86 euro shuma neto (pa sigurim shëndetësor)

Infermiere (përgjegjëse departamenti) në Hessen, 38 vjeç, klasa e parë e tatimit

28.8 orë në javë

3,750,94 euro bruto dhe 2,478,35 euro fitime neto

Mësues (nëpunës civil) në Saksoni-Anhalt, 31 vjeç, klasa e parë e tatimit

27 orë në javë,

4474 euro gjithsej bruto dhe 3512.95 euro paga neto

Logoped në Saksoni, 26 vjeç, klasa e parë e tatimit

40 orë në javë

3,936,33 euro bruto dhe 2,631,69 euro neto

Drejtues kamionësh, klasa e tretë e tatimit

Modeli i turnit: punë shtatë ditë dhe tri ditë pushim.

6,498 euro totale bruto dhe 4,907.38 euro fitime neto (përfshirë orët shtesë dhe bonuset).

Murator në Schleswig-Holstein, 28 vjeç, klasa e katërt e tatimit

Pa punë me turne, 40 orë në javë,

4,150,57 euro totali bruto dhe 2,756,81 euro të ardhura neto

Inxhinier mekatronik në Baden-Württemberg, 30 vjeç, klasa e katërt e tatimit

35 orë në javë

4150 euro paga bruto dhe 2619.18 euro paga neto

Inspektor policie në Berlin, klasa e parë e tatimit

3,174,13 gjithsej bruto dhe 2,944,08 euro të ardhura neto (pa sigurim shëndetësor)

https://www.instagram.com/reel/Cza6DJxt3sK/?utm_source=ig_web_copy_link

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Frrok Gjini
  I pari në listë është Frrok Gjini, deputeti socialist, i cili, ishte i vetmi që ngriti zërin në komision për vjedhjen që kompania ONE, po i bën shqiptarëve. Para disa deputetëve, ai tha se duhet të kërkohet llogari ndaj kësaj kompanie.
  i riu nga Fieri
  I dyti në listë ëshë i riu nga Fieri, i cili shpërndan ushqim dhe disa të holla për të pastrehët në qytet. Videoja e tij mori shumë komente pozitive.
  Endri Goxhaj
  I treti në listë është Endri Goxhaj, i riu që menjëherë sapo pa postimin për kalin që kishte ngecur në lumë në Berat, u angazhua personalisht që t’i shpëtonte jetën. Sot kali është në një fermë në Tiranë dhe ndodhet në gjendje shumë të mirë.
  Shaqir Palushi
  I katërti në listë është Shaqir Palushi, biznesmeni nga Kosova, pronar i Golden Eagle, i cili nëpërmjet Fondacionit Golden Eagle, ka ndihmuar me 10 mijë euro të miturën me sëmundjen e rëndë dhe ka vendosur që të ndërtojë një shtëpi të re për familjen Mamaqi në Bubq. Ky akt bamirësie është duartrokitur nga shumë shqiptarë.
  Shqiptarët në Gjermani
  Në listë janë dhe shqiptarët në Gjermani, që pa i dridhur qerpiku u përballën me serbët në stadiumin në Leipzig. Ata ngritën flamurin shqiptar dhe bënë shqiponjën me duar, para serbëve që u vinin drejt për t’i kërcënuar.
  I riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë
  I gjashti në listë është i riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë të gjetura në rrugë. Ai tregoi se e dinte kush ishte i zoti i parave, por nuk kontaktone dot. Përmes JOQ ai gjeti të zotin e parave dhe i dorëzoi ato.
  Bujar Mulgeci
  I shtati në listë është Bujar Mulgeci. Tropojani që jeton në Angli, duke parë neglizhencën e qeverisjes vendore vendosi të dhurojë 12 mije euro për të shtruar rrugën e një fshati, që u vjen në ndihmë shumë banorëve.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Roland Dhe Ina Xhaxho
  Të parët në listë janë babë e bijë, Roland Dhe Ina Xhaxho, të cilët akuzohen si shkaktarët e vdekjes së 3-vjeçarit, pas trajtimit të disa dhëmbëve. Familjarët thonë se kur e kishin djalin në gjendje kritike, mjeku dhe vajza e tij nuk hapnin telefonin.
  Djemtë përdhunues
  Të dytët në listë janë djemtë vlonjatë që përdhunuan 26-vjeçaren, pasi i dhanë asaj pije alkoolike dhe drogë. Albi Ceno, Oltjan Tahiri, Gentjano Mehmeti dhe Vilion Kapaj kanë përdhunua rnë grup 26-vjeçaren nga Vlora. Dy prej tyre janë arrestuar ndërsa dy të tjerët janë në kërkim.
  Kozak Braçi
  Në listë është edhe tiktoksi Kozak Braçi. Ai është në listë pasi, pak ditë më parë ka goditur me shuplakë në kokë, një burrë dhe pamjet e dhunës i ka postuar në rrjetet sociale. Kjo video ka marrë shumë komente negative.
  Robert Staka
  Robert Staka, është shkodrani, që hiqej si gazetar në qytetin e Shkodrës. Ai dhunoi babain dhe e tallte atë në rrjetet sociale. Mësohet se Staka, aktualisht është në burg.
  Marinela Harmatini
  Marinela Harmatini, është zysha nga Shkodra, e cila mblodhi gati 200 mijë euro, me pretekstin se kishte burrin sëmurë, por sot nuk dihet ku është. Ajo është zhdukur bashkë me paratë.
  Emin Cekani
  Emin Cekani është taksisti manjak i kompanisë “Blue Taxi”. Ai ngacmoi seksualisht një turiste franceze, e cila u shokua dhe rastin e denoncoi në redaksinë e JOQ Albania. Pas publikimit nga JOQ, erdhi dhe reagimi i policisë.
  Kompania ONE
  Kompania ONE, është në listë për vjedhjen që po i bën shqiptarëve dhe shtetit. Këtë muaj, kompania ka thyer rekord me ankesa. Gjithashtu është kaur në flagrancë për mosdhënie faturash, si dhe mban peng klientët duke mos i prishur kontratën, pavarësisht afatit.
  Irfan Hysenbelliu
  pronari i dy fabrikave të birrës, pronar mediash dhe resorti, që lë pa paga punonjësit. Disa punonjës të tij kanë dalë në protestë, ndërsa të tjerë kanë denoncuar këtë skandal në redaksinë e JOQ ALBANIA. Hysenbelliu, ka disa muaj që nuk paguan shumë punëtorë.
  Manjaku në Durrës
  I nënti në listë është manjaku në Durrës, i cili sheh vajza të mitura dhe masturbohet para tyre. JOQ Albania ka publikuar dy raste të tij, një në autobus dhe një në një bar-kafe.
  Selami Bodi
  I fundit në listë është Selami Bodi, i cili mbyti gruan e tij në Itali. Pas një debati për arsye xheloizie ai e vrau gruan duke lënë jetimë katër fëmijë të mitur.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit