Administrata gjyqësore sot vazhdoi me protesta

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.09.2023, 14:54

Administrata gjyqësore edhe sot vazhdoi me protestë me të cilën kërkojnë rritje të pagave. Nga Sindikata e Pavarur e Administratës Gjyqësore thonë se greva do të pezullohet, por në rast se nuk i plotësojnë kërkesat e tyre do ta aktivizojnë, gjë që do të krijojë një bllokim në gjyqësi.

“Komiteti i grevës e pezulloi grevën në shenjë të qëllimeve të mira. Gjithçka për t’i dhënë hapësirë ​​përmes negociatave për të gjetur një zgjidhje për kërkesat tona. Por nëse autoritetet nuk dëgjojnë dhe nuk u përgjigjen kërkesave tona, ne do të aktivizojmë grevën dhe do të ketë një bllokadë totale të gjyqësisë”, thonë ata.

Nga Sindikata thonë se nuk kërkojnë ndonjë gjë të veçantë nga Ministria e Financave, por mjetet “që ndahen me ligj”. Konkretisht, në nenin 4 të Ligjit për Buxhetin Gjyqësor, parashikohet se për funksionimin e pushtetit gjyqësor, përcaktohet shuma prej së paku 0.8 për qind e Bruto Prodhimit Vendor. Nuk e morëm atë 0.8 për qind, ku shkuan ato para? Enti Shtetëror i Revizionit pas konferencës sonë për shtyp doli me informacion se Qeveria i ka shpenzuar ato para për vete. Nga financat e gjykatës i kanë shpenzuar për vete”, njoftuan në konferencën e sotme për shtyp nga Sindikata e Pavarur e Administratës së Gjykatave.

Nga aty shtojnë se me pagat e ulëta nuk do të punojnë për amnistitë.

“Nuk do të bëjmë amnistinë. Me 18 mijë paga për regjistrues me përvojë pune shumëvjeçare, 20 mijë denarë për dorëzues me 20 vite përvojë pune dhe 28 mijë për bashkëpunëtor profesional, nuk do të lejojmë amnisti dhe gjykime nëse aktivizojmë grevën”, thonë ata.

Punonjësit në administratën gjyqësore kërkojnë rritje të pagave, për 78 për qind të pagës minimale në shërbimin gjyqësor dhe me 35 për qind të shtesës së pagës për zyrtarët gjyqësorë.

Protesta kundër administratës gjyqësore u zhvilluan edhe në qytete të tjera.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit