Mexhiti: Më vjen shumë keq për atë që ka ndodhur në Klinikën e Onkologjisë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.09.2023, 16:01

Ministri i Shëndetësisë Fatmir Mexhiti, dje në Alsat ka folur për zhvillimet aktuale lidhur me Klinikën e Onkologjisë. Ai tha se i vjen shumë keq për atë që ka ndodhur, duke shtuar se janë komunikim me organet kompetente për të zbardhur të vërtetën.

“Më vjen shumë keq për rastin me Klinikën e Onkologjisë, jemi në komunikim të përditshëm si me policinë, ashtu edhe me prokurorinë. Normalisht, i bëjmë apel prokurorisë që ta zgjidhë këtë çështje sa më shpejt të jetë e mundur deri në fund, si asnjëherë më parë. Ne e morëm iniciativën një muaj më parë, para se çështja të bëhej publike dhe e dërguam në ISHSSH për të bërë një kontroll. Nuk është rastësi, që unë si ministër, së bashku me kabinetin, iniciuam për herë të parë si policinë ashtu edhe prokurorinë për të hyrë në klinikë, për të evidentuar me saktësi nëse ka pasur apo jo gabime në të kaluarën. Sipas informacioneve që unë kam, drejtori i atëhershëm, një specialist vë diagnozën, kërkon terapi dhe ai vetë ka nënshkruar dhe ndarë terapinë, tha ministri Mexhiti.

Ai informoi se nga nëntori i vitit 2022, kur drejtori u shkarkua, erdhi një drejtoreshë tjetër mjekësore, e cila me disa metoda të tjera, nga janari i vitit 2023, ka filluar të zhvillojë mënyrën e marrjes së terapisë dhe mënyrën e dhënies së saj për pacientët.

“Klinika ka 2 reparte që kanë udhëheqësit e tyre. Çdo të mërkurë, të gjithë mblidhen së bashku dhe vendosin saktësisht për diagnozën, terapinë dhe dozën që do t ‘u jepet pacientëve. Javën e kaluar mora pjesë edhe unë në kolegiumin ku ata në të vërtetë vendosin për terapinë dhe kuptova se nuk ka më se si të jetë më transparente dhe më e përgjegjshme se kaq. Gjithashtu, pas këtij takimi, kam komunikuar me pacientët në korridore, jam mjek prej 23 vitesh, jam humanist dhe kam bërë betimin Hipokratit, dhe nuk kam frikë të flas me pacientët, sepse ata janë të afërt me mua dhe me të gjithë kolegët e mi, dhe ju siguroj se ata kishin mendime shumë të mira për mjekët e tyre që i drejtojnë ata”, theksoi ministri.

Njëkohësisht, ministri Mexhiti kujtoi se ka apeluar gjithmonë, që nga dita e parë, për të gjitha rastet, kudo ku ka indikacione për keqpërdorime në kujdesin shëndetësor, me argumente, që t ‘i raportohen Ministrisë, personalisht ministrit apo institucioneve të tjera.

“Dy muaj më parë, përfaqësues nga kompania që ka sjellur sistemin KATO, ishte tek unë dhe biseduam për vënien në punë të sistemit. Sistemi nuk funksionon sepse ish-drejtori ka thënë gojarisht, nuk ka asgjë të shkruar se nuk ia vlen, se ka shumë kosto për ta mirëmbajtur sistemin, por tani ne po analizojmë së bashku me këshilltarët dhe drejtorët për të gjetur mënyrën më të mirë. Për të vendosur sistemin KATO ose për të vendosur një sistem të ri për të cilin një herë e përgjithmonë do të kontrollojë me saktësi dozën edhe në mililitra. Më besoni, se jam i interesuar që të ketë përgjegjësi, ai që ka gabuar, njëherë e përgjithmonë të ketë emër e mbiemër. Jo të gjithë anëtarët e odës së mjekëve mund të vihen nën një presion të tillë. Marrëdhënia midis pacientëve dhe mjekut është e shenjtë. Kemi mjekë shumë të mirë, ekspertë të mirë. Por nëse dikush ka gabuar, ai duhet të mbajë përgjegjësi”, theksoi ministri Mexhiti.

“Dua të theksoj për fund se terapia e marrë në onkologji është cilësore dhe plotëson të gjitha kushtet, ju garantoj se nuk ka asnjë pacient që nuk merr terapi që është përshkruar nga ekspertët. Apeloj të mos abuzohet me rastin për politikat ditore. Ju lutem, kjo ka të bëjë me jetë njerëzish. Nëse i thua një pacienti se nuk është i sigurt në spital, ai do të marrë shëndetin e tij në duart e tij dhe kjo do të dëmtojë shëndetin e pacientëve”, tha ministri.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Turisti në Shkodër
  I pari në listë është turisti në Shkodër, i cili i vetëm mblidhte para për të ushqyer qentë e rrugës. Ai i binte kitarës në pedonale dhe priste që qytetarët t’i hidhnin ndonjë të hollë për të ndihmuar katërputroshët.
  Ardian Ismajli
  I dyti në listë është Ardian Ismajli. Ai është në këtë listë, pasi na tregoi se sa e rëndësishme është nëna. Ismajli, pas mbarimit të ndeshjes me Poloninë, veprimin e parë që bëri ishte përqafimi i nënës. Ai shkoi jashtë fushe dhe përqafoi me mall nënën e tij, e cila e uroi për fitoren.
  Polici i rrugores
  I treti është polici i rrugores në Tiranë, i cili ndihmoi të moshuarin që të kalonte rrugën. Ai ndaloi qarkullimin e makinave, mori të moshuarin prej krahu dhe e kaloi në anën tjetër të rrugës.
  Mërgim Vojvoda
  I katërti në listë është Mërgim Vojvoda, futbollisti i kombëtares së Kosovës, i cili nuk u tremb aspak nga ulërimat e rumunëve që thërrisnin fort “Kosova është Serbi”. I qetë dhe i guximshëm ai bëri shqiponjën me duar përballë tyre.
  Shqiptarët në Greqi
  Të pestët në listë janë shqiptarët në Greqi, të cilët me gomonen e tyre shpëtuan 800 grekë nga përmbytjet që përfshinë zonën e Larisës në Greqi. Të gjithë i pamë videot, ku shqiptarët mbanin mbi supe të moshuar grekë që i nxirrnin nga uji.
  Turistet nga Ukraina
  Turistet nga Ukraina, të cilat morën nismën për të pastruar plazhin në Vlorë. Ato pastruan çtë gjenin në breg të detit. Plehrat ishin lënë aty nga qindra pushues shqiptarë.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I shtati në listë është zjarrfikësi i Tiranës, i cili me një litar të lidhur në brez, hyri nga ballkoni për t’i ardhur në ndihmë një të moshuare që ishte bllokuar brenda banesës. Edhe pse në kushte të këqija ai nuk u mendua dy herë për këtë veprim.
  Afrim Bunjaku
  I teti në listë është efektivi i policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku. Ai u vra tinzërisht nga terroristët serbë, të cilët ishin në përpjekje për të aneskuar veriun e Kosovës. Polici i Kosovës humbi jetën në përplasje me këta terroristë. Ai la pas dy fëmijë.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu që qëllonte me armë macet
  I pari në listë është i riu që dilte nëpër Tiranë dhe qëllonte me armë macet. Ai u procedua nga policia, teksa u mësua se ishte në bashkëpunim me një person tjetër.
  Gëzim Kalia
  I dyti është lezhjani, Gëzim Kalia, që i jepte hashash një të mituri. Për më tepër ai e filmonte këtë veprim dhe e postoi në Tik-Tok. Sipas të riut, kush pi hashash në atë moshë është gangster. Pas publikimit të pamjeve nga JOQ, ai u arrestua.
  Tan Gjyla
  I treti është Tan Gjyla i Lushnjes. Ai është për herë të dytë në këtë listë, por për të njëjtën arsye. Tan Gjyla u filmua teksa torturonte qenin e tij. Ai e hidhte me forcë në shatërvanin në qendër të qytetit.
  Edukatoret që dhunuan fëmijën
  Edukatoret që dhunuan fëmijën në Kosovë, në çerdhen shtetërore “Gëzimi Ynë”. Në kamera u panë që ato tërhiqnin zvarrë fëmijën dhe e godisnin atë.
  Klered Bozhani
  I pesti është Klered Bozhani, 42-vjeçari, i cili qëlloi me armë efektivin e repartit “Shqiponja”. Ky i fundit ishte duke i bërë kontroll Bozhanit, por ai e qëlloi me armë. Fatmirësisht, efektivi i policisë, është jashtë rrezikut për jetën.
  Nëna që i jepte hashash fëmijës
  E gjashta është nëna që i jepte hashash fëmijës të porsalindur. Ajo e postonte atë me krenari në Tik-Tok.
  Tre hajdutet nga Elbasani
  Në listë janë edhe tre gratë nga Elbasani, që kishin një skemë për vjedhje në disa dyqane. Dy prej tyre hiqeshin sikur blinin dhe tjetra vidhte produkte çfarë të mundte.
  Milan Radojiçiç
  Milan Radojiçiç, nënkryetari i Listës Serbe në Kosovë, që udhëhoqi sulmin terrorist në veriun e Kosovës. Ai u filmua brenda Manastirit të Banjskës. Radojiçiç është shkaktari kryesor i vrasjes së efektivit të policisë, Afrim Bunjaku.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit