Ronaldo: Luaj në një ligë më të fortë se Messi, Serinë A e gjeta të vdekur dhe u rinovua pas ardhjes sime

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 18.07.2023, 10:51

Cristiano Ronaldo ka folur për mediat pas një ndeshjeje miqësore ndaj skuadrës së Celta Vigos, e cila fitoi me shifrat 0-5. Portugezi ka lënë menjanë modestinë dhe ka ka folur troç atë që mendon rreth futbollit evropian, të ardhmes së tij, por edhe MLS, ku u transferua së fundmi Lionel Messi.

Portugezi shprehet se nuk do të kthehet më në futbollin evropian, që sipas tij ka humbur shumë cilësi, por as në MLS, e cila për Ronaldon është më e dobët se liga arabe. Ronaldo është shprehur se liga e vetme me nivel të lartë është Premier League.

Gjithashtu ai lë të kuptohet se me transferimin në Arabi, i ka hapur rrugën ardhjes së një sërë yjesh të tjerë të futbollit botëror. Portugezi shprehet se kudo ku shkon ai, futbolli merr një tjetër nivel, siç ndodhi edhe në Itali, ku ai qëndroi për dy vite te Juventusi.

“Liga saudite është më e mirë se MLS-ja. Jam 100% i sigurt se nuk do të kthehem në asnjë klub evropian. Unë hapa rrugën për në ligën saudite dhe tani të gjithë lojtarët po vijnë këtu. Nuk do të kthehem në futbollin europian, dera është plotësisht e mbyllur.

Unë jam 38-vjeç, por edhe futbolli europian ka humbur shumë cilësi. E vetmja ligë që për mua ka shumë cilësi dhe është në një nivel më të lartë se të gjitha të tjerat është Premier League.

Liga spanjolle nuk e ka më atë cilësi të madhe. Liga portugeze është një ligë e mirë, por nuk është një ligë më e mirë se të tjerat. Liga gjermane mendoj se gjithashtu ka humbur shumë. Jam i sigurt se nuk do të luaj më në Europë. Unë dua të luaj në Arabinë Saudite.

Brenda një viti, gjithnjë e më shumë lojtarë të lartë do të vijnë në Arabi. Në një vit, liga saudite do të kalojë ligën turke dhe atë holandeze. Lojtarët që mbërritën nuk janë si ajo që tha presidenti i FIFA-s. Jota dhe Neves janë lojtarë të rinj. Nuk do të transferohem në MLS.

Unë mendoj se liga saudite është shumë më e mirë se Shtetet e Bashkuara. Ekipi im është Al-Nassr. 100 për qind. Është një fakt. Kam gabuar për gjashtë muaj.

Por e dija që kjo do të ndodhte sepse në ligën italiane, kur shkova atje, ishte gjithashtu e vdekur dhe më pas u rinovua. Ku shkon Cristiano, ngjall interes më të madh dhe e dija që do të ishte kështu. Jam i sigurt se sezonin e ardhshëm më shumë yje do të vijnë në Arabinë Saudite”, ka përfunduar Ronaldo.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Çunat e Londrës
  Të parët në listë për muajin korrik janë "Çunat e Londrës" në Has, që erdhën nga emigrimi dhe duke parë se pushteti vendor kishte harruar qytetin, ata vendosën vetë që të shtrojnë rrugën me asfalt. Me kontributet e tyre ata asfaltuan disa km rrugë në shërbim të komunitetit.
  Pushuesi në Velipojë
  I dyti është pushuesi në Velipojë, i cili pa që shumë plehra kishin pushtuar bregdetin. Kështu që ai mori një qese të zezë dhe filloi pastrimin. Edhe pse i vetëm, ai e ndërmorri këtë hap duke u bërë kështu shembull për të tjerët.
  Taksisti fisnik
  I treti është Zoti Metush, taksisti fisnik nga Tirana, i cili gjeti një portofol në makinën e tij dhe kërkoi t’ia dorëzonte të zotit. Ai shkroi në redaksinë e JOQ ALBANIA dhe situata mori zgjidhje.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I katërti është zjarrfikësi i Tiranës, i cili pas zjarrit që ra në “Astir” vetëm me një palë shkallë, ai shpëtoi të moshuarin që kishte mbetur në katin e tretë. Edhe pse merr një pagë qesharake, ai bëri maksimumin për të zbritur të moshuarin, që po asfiksohej nga tymi.
  I riu që ndihmoi qenin
  I pesti është i riu që i jepte ujë një qeni endacak, në Tiranë, pasi termometri shënonte mbi 45 gradë celcius. Në muajin Korrik, në Shqipëri temperaturat qenë ekstremisht të larta dhe ky i ri mendoi edhe për këto kafshë që nuk kishin askënd pranë.
  Qytetari që gjeti portofolin
  I gjashti është qytetari, që gjeti një portofol dhe brenda tij kishte 1000 euro. Ai nuk u mendua dy herë dhe shkroi në redaksinë e JOQ ALBANIA për t’ia dorëzuar të zotit.
  Zjarrfikësi nga Saranda
  I shtati është zjarrfikësi nga Saranda, i cili falë vullnetit dhe pasionit për punën iu gjet pranë një nën bashkë me vajzën e mitur pasi këto kishin mbetur në ashensor. Ajo kishte telefonuar të gjithë përgjegjësit e mundshëm që merren me bllokimin e ashensorëve, por vetëm ky zjarrfikës bashkë me një koleg kishte shkuar. Gjithashtu, ai pati përplasje me drejtues të OSHEE, pasi kishin ndërprerë dritat dhe nuk i shqetësonte aspak fakti që brenda në ashensor ishte një vajzë e mitur bashkë me të ëmën. Kështu që ai shqeu derën e ashensorit, që nënë e bijë të mbusheshin me ajër.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Mirela Kumbaro
  E para në listë është ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro. E preferuara e Ramës ka dështuar totalisht në menaxhimin e Turizmit në vend dhe më shumë e kemi fjalën tek rojet bregdetare. Për shkak të mungesës së rojeve bregdetare, shumë persona janë mbytur në plazhe. Kujtojmë këtu rastin e dhimbshëm, ku babai me dy djemtë e mitur u mbyt në plazhin e Vilbashtovës. Gjithashtu dhjetra qytetarë kanë denoncuar se kanë shkuar në plazhe ku nuk ka asnjë roje bregdetare.
  Pronari i ujit
  I dyti në listë është pronari i ujit në Gjinar. E kemi fjalën për atë zotërinë me makinën Benz, i cili kërcënonte banorët e zonës që të mos mbushin ujë, atje ku mbushnin të gjithë, pasi sipas tij e ka ai. Mirëpo uji është i të gjithëve. Gjithastu ai përdori edhe fjalë fyese ndaj banorëve.
  Babai ‘i çmendur’
  I treti është babai ‘i çmendur’, i cili zhyste pa pushim fëmijën në një pishinë të Tiranës, edhe pse i vogli qante me të madhe dhe sipas dëshmitarëve, po nxirrte edhe shkumë nga goja. Në lidhje me këtë rast nuk ka reaguar policia, por personat e pranishëm në vendngjarje, por jo vetëm, janë shokuar.
  Alfred Peza
  Alfred Peza, drejtori aktual i RTSH-së, i cili është kthyer në një Kapterr, pasi po shkarkon nga puna shumë persona në RTSH dhe ka emëruar miqtë e tij. JOQ Albania ka publikuar disa raste të punonjësve që janë shkarkuar pa asnjë arsye dhe janë emëruar persona të afërt të Pezës.
  Frida Krifca
  Frida Krifca, ministrja e Bujqësisë, që ende nuk dihet se ku ka çuar fondet e Bashkimit Europian. Ajo është në këtë listë, pasi është përgjegjësja kryesore, që Bashkimi Europian ndërpreu fondet për fermerët. Sipas Komisionit Europian, korrupsioni është arsyeja e ndërprerjes së fondeve.
  Turistja hajdute
  E gjashta në listë është turistja hajdute, e cila vodhi telefonin e një punonjësi karburanti. Pasi makina që ajo udhëtonte ndaloi në karburant, ajo doli me shpejtësi nga makina dhe vodhi telefonin, pa e parë punonjësi i karburantit.
  Arian Mema
  I shtati në listë është ish-inspektori i tatimeve në Pogradec, Arian Mema, i cili ngacmoi seksualisht një 25-vjeçare. Kjo e fundit, nga ngacmimi i 55-vjeçarit, humbi ndjenjat dhe përfundoi në spital.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit