SHBA/ Shkollat ​​fillore dhe të mesme ndalojnë Biblën për ‘vulgaritet dhe dhunë’

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.06.2023, 07:42

Pasi prindërit konservatorë në Utah, SHBA e shtynë qeverinë të ndalonte pornografinë për fëmijët nën 11 vjeç prindërit liberalë kanë kërkuar diçka për të ndaluar në këmbim.

Një distrikt shkollor periferik në Utah ka ndaluar Biblën në shkollat ​​fillore dhe të mesme pasi një prind u ankua se Bibla e Mbretit James ka materiale të papërshtatshme për fëmijët dhe disa vargje ishin shumë vulgare ose të dhunshme për fëmijët më të vegjël.

Distrikti shkollor i Davis me 72,000 studentë e hoqi Biblën nga shkollat ​​fillore dhe të mesme pasi një komitet rishikoi Shkrimet në përgjigje të një ankese prindërore. Komiteti i shqyrtimit të distriktit zbuloi se Bibla përfshin elemente të "vulgaritetit ose dhunës" që nuk janë të përshtatshme për studentët më të rinj, por nuk përmendi vargjet.

Për shkak të politikës së privatësisë së distriktit, nuk dihet se kush e bëri kërkesën që Bibla të ndalohej nga shkollat ​​e Davis ose nëse ata janë të lidhura me ndonjë grup më të madh. Prindi që u ankua tha se Bibla e Mbretit James "nuk ka "vlera serioze për të miturit" sepse është pornografike sipas përkufizimit tonë të ri", duke iu referuar ligjit të vitit 2022 për ndalimin e librave.

Qeveria republikane në Utah miratoi një ligj në vitin 2022 që ndalonte librat "pornografikë ose të pahijshëm" nga shkollat. Shumica e librave që janë ndaluar deri më tani kanë të bëjnë me tema të tilla si orientimi seksual dhe identiteti.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit