Zbulohet në xhungël një qytet i lashtë Maja që ishte ‘e pamundur për t’u gjetur’

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 26.05.2023, 19:46

Zbulimi i pabesueshëm i një qyteti të lashtë Maja, i cili dikur ishte 'i pamundur' për t'u gjetur, po ndryshon mënyrën se si njerëzit e kuptojnë se si kanë jetuar njerëzit e qytetërimeve të kaluara.

Ata mund të mos kenë qenë të shkëlqyeshëm për të parashikuar se kur do të përmbysej bota, por ju duhet t'ia njihni meritën majave që ndërtuan disa struktura të jashtëzakonshme.

Ne nuk e dimë pse Majat u zhdukën, por në një kohë midis viteve 850 dhe 1000, qytetërimi i tyre u shua.

Ndërsa ata nuk u zhdukën plotësisht dhe ka pasardhës të popullit Mayan që jetojnë ende sot, është një nga misteret më të mëdha të historisë, megjithëse kohët e fundit kemi mësuar më shumë rreth tyre falë zbulimit të një prej qyteteve të tyre të lashta.

I vendosur thellë në xhunglën e Guatemalës, të El Mirador është një qytet i lashtë Maja, i cili deri më tani ka qenë pak a shumë 'i pamundur' për t'u zbuluar. Ose më mirë, është një seri prej rreth 400 vendbanimesh që datojnë rreth 3000 vjet më parë, dhe ka rrugë mes tyre që i lidhin të gjitha së bashku.

Arkeologët kanë zbuluar 417 vendbanime të ndërtuara nga Majat dhe të lidhura me rrugë rreth 110 milje, e cila u përshkrua si "sistemi i parë autostradë në botë"./Ladbible

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit