Katër herë më e madhe se Toka, shfaqet një njollë e zezë në diell

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 25.05.2023, 20:22

Një njollë e zezë në diell, katër herë më e madhe se toka është konstatuar nga shkencëtarët.

Njolla ndodhet në zonën më të ftohtë të sipërfaqes së diellit.

Ky është një fenomen normal për shkak të sasisë së madhe të energjisë brenda diellit, por ka raste kur këto njolla paralajmërojnë diçka të rrezikshme.

Njollat e diellit janë të mëdha dhe kanë potencialin të ndërhyjnë me pajisjet elektronike.

Njollat në diell paralajmërojnë një shpërthim diellor.

Kjo do të thotë se një shpërthim diellor mund të çojë edhe në ndërprerje të rrezeve të diellit në mbarë botën.

Rrezet diellore më të mëdha quhen rrezet e klasës X dhe janë vërtet të mëdha.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit