Vdes një person nga virusi që shkakton gjakderdhje në sy

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 25.05.2023, 15:06

Në Namibi ka ndërruar jetë një person i cili ishte i prekur nga virusi Krime-Kongo (CCHF).

Pasi infektimit, pacienti u shtrua në spital, mirëpo ndërroi jetë. Krime-Kongo (CCHF), mund të shkaktojë gjakderdhje nga sytë e pacientëve.

Virusi vdekjeprurës u përhap në Namibi dhe sipas OBSH, virusi vret deri në 40% të personave të infektuar.

Mjekët po mbajnë nën monitorim 27 persona që patën kontakt me pacientin që vdiq, në mënyrë që të trajtohen me ilaçe.

Virusi kalon nga njeriu në njeri përmes kontaktit me gjak ose lëngje trupore.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit