Osmani: Një rrugë e re po shfaqet për Ballkanin Perëndimor

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.05.2023, 20:16

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani tha dje se për Ballkanin Perëndimor po hapet një rrugë e re, para së gjithash e lidhur me momentin gjeopolitik dhe Ukrainën. Osmani thekson se tani është në dorën tonë nëse do të jemi pjesë e asaj rruge apo do të izolohemi. Shqipëria, shton ai, do t’i bashkohet Serbisë dhe Malit të Zi, ne do të qëndrojmë me BeH-në dhe Kosovën.

Shefi i diplomacisë Osmani pardje në Bruksel pati një takim me Komisionerin Evropian për Fqinjësi të Mirë dhe Zgjerim, Oliver Varheji.

“Mendoj se ajo që tha Varheji dhe ajo që thonë të gjithë në Bruksel është se një rrugë e re po shfaqet patjetër për Ballkanin Perëndimor, e lidhur kryesisht me momentin gjeopolitik dhe Ukrainën. Këtë e them hapur. Natyrisht, për Ukrainën do të ketë një moment të ri për sa i përket perspektivës evropiane vetëm këtë vit. Ballkani Perëndimor nuk mund të kalohet për ta bërë të mundur atë rrugë, që do të thotë se do të duhet të ketë një rrugë edhe këtu edhe atje. Tani është në dorën tonë nëse do të jemi pjesë e asaj rruge apo do të izolohemi. Me këtë Shqipëria do t’i bashkohet Serbisë dhe Malit të Zi, ne do të qëndrojmë me BeH-në dhe Kosovën”, tha Osmani në intervistë për TV 24.

Për prezantimin e nesërm të Raportit për Maqedoninë e Veriut nga gazetari Ilhan Çuçuk dhe 320 amendamentet e dorëzuara, shefi i diplomacisë thotë se për të gjitha amendamentet janë dhënë reagime me shkrim dhe se sipas informacioneve të fundit votimi do të shtyhet.

“Ne jemi plotësisht të përfshirë, duke filluar nga vizita ime muajin e kaluar kur takova eurodeputetët, të gjithë të përfshirë në rezolutë. Ne kemi dhënë reagime me shkrim për secilin prej amendamenteve të propozuara, kemi biseduar me të gjitha vendet anëtare për propozimet. Sipas informacioneve të mia nga sot votimi me gjasë do të shtyhet për një javë, gjë që lë më shumë hapësirë, por sigurisht që deputetët kanë mundësi të propozojnë amendamente”, tha Osmani.

I pyetur për të komentuar akuzat e Sofjes zyrtare për “gjuhë të urrejtjes të sponsorizuar nga shteti”, Osmani tha se nuk ka një gjë të tillë në Maqedoninë e Veriut dhe se nëse dikush gjen prova, ai do të kërkojë falje.

“Të njëjtën gjë thashë edhe në Bruksel, vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë ambasadat e tyre, organizatat ndërkombëtare kanë misionet e tyre. Le të gjejë ndonjë nga këto ambasada apo misione prova se ka një politikë shtetërore të diskriminimit ndaj çdo komuniteti, përfshirë edhe atë bullgar, unë do të kërkoj falje. Dhe plus që vjen nga një njeri që vetë nuk vjen nga komuniteti shumicë”, tha ministri Osmani.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit