OBSH fut botën në panik: Po vjen një virus më vdekjeprurës se Covid

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.05.2023, 23:31

Edhe pse COVID-19 nuk është më një emergjencë globale e shëndetit publik, OBSH ka paralajmëruar vendet që të forcojnë përgjigjen ndaj sëmundjes dhe të përgatiten për pandemitë e ardhshme dhe kërcënime të tjera vdekjeprurëse.

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se fundi i COVID-19 si një emergjencë shëndetësore globale nuk është fundi i COVID-19 si një kërcënim global shëndetësor. Ai tha se vendet duhet të jenë të përgatitura për patogjenë (baktere) më të rrezikshme dhe më vdekjeprurëse.

Kërcënimi i shfaqjes së një varianti tjetër që shkakton rritje të reja sëmundjesh dhe vdekjesh mbetet, dhe kërcënimi i shfaqjes së një patogjeni tjetër me potencial edhe më vdekjeprurës mbetet. Për më tepër, përballë krizave të mbivendosura dhe konverguese, pandemitë janë larg nga kërcënimi i vetëm me të cilin përballemi. Kur të trokasë pandemia tjetër, dhe do të ndodhë, ne duhet të jemi gati të përgjigjemi me vendosmëri, kolektivisht dhe në mënyrë të barabartë.

194 shtetet anëtare të OBSH-së tani po hartojnë një traktat pandemik , i cili do të miratohet në asamblenë e vitit të ardhshëm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit