Shoqëri raciste/ Pse askush nuk foli për rastin e Jani Rustemaj?

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 22.05.2023, 20:40

Çfarë ndodhi me Jani Rustemaj?

Jani Rustemaj ishte një i ri 27-vjeçar nga komuniteti Rom i cili u arrestua në datën 13 prill për vjedhjen e një tapeti dhe një palë atletesh. Referuar deklaratave të policisë, gjatë qëndrimit të tij në mjediset e bllokut te sigurisë “Mine Peza”, ai shfaqi probleme shëndetësore dhe u njoftua shërbimi i emergjencës mjekësore. Gjithmonë sipas policisë, pas ndihmës së dhënë, gjendja shëndetësore e tij u përmirësua. Nga mediat mësohet se sipas kartelës mjekësore, të riut iu dha metadon për qetësim pasi dyshohej se ishte i varur nga substancat narkotike. Por pas kësaj, ai është ndjerë keq. Pavarësisht kësaj, të nesërmen, më 15 prill, Rustemajn e kanë shoqëruar për në Gjykatë.

Gjykata nga ana e saj pavarësisht gjendjes shëndetësore të tij, i vendosi masën e sigurisë të arrestit me burg. Një ditë më pas, në datën 16 prill, Jani Rustemajn e kanë dërguar në mjediset e paraburgimit tek 313. Këtu ka ndodhur një episod i çuditshëm pasi autoritetet e 313 nuk kanë pranuar ta marrin në dorëzim sepse ishin të mbingarkuar. Si pasojë policia e ka rikthyer përsëri në mjediset e Bllokut të Sigurisë “Mine Peza”. Ndërkohë në datën 17 prill Rustemaj është transportuar në QSUT pasi ka shfaqur shqetësime shëndetësore. Nuk dihet nëse ka ardhur në QSUT në gjendje kome apo ka rënë në këtë gjendje pas mbërritjes, megjithatë 27-vjeçari ka qëndruar në gjendje kome deri pak ditë më parë ku fatkeqësisht ndërroi jetë.

Përse ngjarja është e dyshimtë?

Ngjarja filloi të konsiderohej e dyshimtë pasi policia nuk kishte bërë asnjë njoftim për këtë ngjarje. Vetëm pas denoncimit të nënës së Jani Rustemaj në media, policia u detyrua të dilte me një deklaratë ku shpjegoi se çfarë kishte ndodhur sipas saj.

Akuzat e familjarëve për dhunë nga policia

Ditën e sotme u krye ceremonia mortore e të ndjerit. Gjatë rrugës për në varreza, autokolona ndaloi për pak momente para Ministrisë së Drejtësisë për të protestuar në lidhje me vdekjen e 27-vjeçarit. Para kamerave familjarët hodhën akuza të rënda në drejtim të shtetit.

“Dhëmbi i thyer dhe veshi i nxirë”

Disa nga familjarët e të ndjerit hodhën akuza të rënda për dhunë nga ana e shtetit: “Kontrollova djalin dhe ka pasur dhëmbin e thyer dhe pjesën e veshit të nxirë. Në Spital nuk na lejonin ta shikojmë.

“Ia kanë thyer këmbët me dru”

Një tjetër deklaratë e fortë e familjarëve ishte edhe ajo se kishin konstatuar se kishte këmbët të thyera: “Janë kanë thyer këmbët djalit me dru” – ka thënë një prej familjarëve të të riut.

“E ka vrarë shteti”

Babai i të ndjerit vijoi me deklaratat e forta ku u shpreh se kishte dyshime se djalin ia kishte vrarë shteti: "Dyshimet e mia janë se atë e ka vrarë shteti. Nuk e di se nuk po më jep njeri përgjigje se kush ma ka vrarë djalin dhe ai person të mbajë përgjegjësi. Kemi dhe dyshime, ne duam drejtësi. Ai ka vdekur nga dhuna." tha babai i tij.

“Ma morën djalin si kokrra e mollës dhe ma sollën me arkivol. Djali im nuk ka pasur asgjë. Duam drejtësi për djalin tim. Ne dyshojmë për dhunë”, tha e ëma e Rustemaj.

Më tej një e afërme e 27-vjeçarit u shpreh: “Dua drejtësinë e çunit. Kush e ka rrahur, kush e ka nxirë nga policia. Ka pasur shenja dhune. Ishte I nxirë nga trupi, te këmbët. Ia kishin thyer këmbët. Me dru ia kishin thyer këmbët”.

“I kishin dhënë shumë metadon”

Një tjetër deklaratë e fortë ka qenë ajo e nënës së të ndjerit e cila në një emision televiziv ka deklaruar se një mjek i kishte thënë se djalit i kishin dhënë shumë metadon: “Pas disa ditëve, më erdhi policia në shtëpi, më thanë shko në spital se ke çunin me ftohje. Djali ishte shumë keq, doktori tha nuk kam shpresa. Ai ishte shumë mirë, i çoja paketa. Nuk e di, ishte shumë mirë. Doktori më tha i kanë dhënë shumë metadon. Ai pinte hashash, e dija që pinte, jo shumë, ishte për bukuri.”

Më tej në një emision televiziv e ëma është shprehur se: “Djali im nuk vdiq nga metadoni, djalin tim e ka rrahur policia e shtetit. Ka pyetur shumë çuna që vijnë marrin metadon këtu, më thanë zonjë djalin tënd se kemi parë asnjëherë këtu që të vijë të marrë metadon. Të hapin kamerën se ka kamerë këtu. E pashë vetë kamerën tani këtu. Ta hapin kamerën të shohin ka ardhur djali im këtu apo jo”.

Dyshimet për diskriminim racor

Sipas mediave, Komiteti Shqiptar i Helsinkit ka realizuar një raport sipas të cilit Jani Rustemaj është diskriminuar nga ana e autoriteteve për shkak të përkatësisë së tij ndaj komunitetit Rom. Kjo vërehet në rastin e mospranimit nga ana e 313-tës për ta pranuar në mjediset e tij se gjoja kishte mbipopullim. Por sipas konstatimeve të KSHH kjo nuk është e vërtetë pasi në atë ditë kishte 50 vende të lira. Nga ana tjetër KSHH ka konstatuar se edhe në mjediset e paraburgimit Nr. 302, është refuzuar të merrej nën administrim pasi “nuk pranon këtë kategori të arrestuarish” duke specifikuar edhe në këtë rast diskriminimin racor.

Heshtja e të gjithëve ndaj këtij rasti

Dyshimet për diskriminim racor i përforcon edhe fakti se thuajse askush nuk foli për rastin për shkak se ishte pjesëtar i komunitetit Rom. Nuk u dëgjua të flasë as opozita, as mediat e as shoqatat e organizatat e mbrojtjes së të drejtave të njeriut për një periudhë shumë të gjatë prej disa javësh deri në momentin që u bë mediatike.

Shpesh jemi ankuar se shqiptarët janë diskriminuar nga të huajt kur kanë shkuar si emigrantë në vende të ndryshme të botës. Por a jemi edhe ne vetë një shoqëri diskriminuese ndaj racave të tjera?

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu që gjeti portofolin
  I pari në listë është i riu që gjeti dhe më pas dorëzoi portofolin tek qytetari që e kishte humbur. Ai shkroi tek JOQ ALBANIA dhe, pasi u gjet i zoti, Altini, ata të dy u takuan, pinë kafe me njëri-tjetrin dhe kështu dhanë një mesazh tek të gjithë qytetarët, që nëse gjejnë diçka që nuk i përket atyre, është mirë që ta dorëzojnë tek i zoti.
  Maria dhe Albana
  Dy shqiptaret, Maria dhe Albana me ndërhyrjen e tyre kanë parandaluar një grabitje në farmacinë Galluzo në Firence. Një hajdut i armatosur priti disa minunta në radhë në një farmaci, i maskuar me kapuç dhe kur i erdhi radha, i drejtoi armën farmacistes duke i kërkuar paratë. Në këtë moment, dy shqiptaret që kujdeseshin për mirëmbajtjen dhe pastrimin, Maria dhe Albana, mikesha, gjetën forcën të vepronin instinktivisht dhe shmangën më të keqen. Ato u përleshën me hajdutin, i morën armën dhe shpëtuan grabitjen.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari i njohur i plotësoi ëndrrën dy fëmijëve, në vështirësi ekonomike nga një fshat i thellë i Librazhdit. Me ndihmën e shqiptarëve, ai ka arritur të ndërtojë një shtëpi të re për familjen Hasa, që jetonte në kushte ektreme dhe që banesa e vjetër mund t’iu shembej nga momenti në moment.
  Altin Goxhaj dhe pastori Akil Pano
  Altin Goxhaj dhe pastori Akil Pano, falë punës dhe idealeve të tyre, arritën që të fitojnë gjyqin në favor të familjes. Ata fituan betejën kundër axhendës së LGBTQ, që propozonin se mami dhe babi duhet të zëvëndësoheshin me prindi 1 dhe prindi 2. Altin Goxhaj dhe Pastori Akil Pano e penguan këtë axhendë në Shqipëri.
  Polici i rrugores
  Polici i rrugores në Tiranë, i cili tregoi me fakte arsyen e vërtetë se pse kishte gjobitur qytetarin mashtrues. Ai dërgoi videon në JOQ dhe tregoi se e kishte gjobitur qytetarin sipas ligjit, pasi fëmija ishte para në automjet dhe jo mbrapa siç pretendonte mashtruesi.
  Erald Myftaraj
  Erald Myftaraj, i riu që bëri një thirrje të madhe për të ndihmuar Floriselin, të miturin, që ishte shtruar në spital dhe ka nevojë për transplant zemre. Pas thirrjes së tij, mijëra qytetarë u motivuan dhe sot janë mbledhur shumë para në llogarinë e Floriselit.
  Agron Kolgjini
  Agron Kolgjini, është qytetari që ndihmoi me një strehë Gëzim Ibrahimin. Ai e strehoi atë pranë biznesit të tij, në një dhomë. Ai tha se po bën aq sa mundet, pasi i erdhi keq kur dëgjoi rastin e të moshuarit.
  Policia e Kosovës
  Policia e Kosovës, që po i bën ballë agresivitetit të ekstremistëve serbë. Ata jnë në veriun e Kosovës, çdo sekondë dhe çdo sekondë përballen me sulme të vazhdueshme nga serbët. Deri tani asnjë efektiv i policisë kosovare nuk është zmbrapsur nga këto protesta.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Fatlind Ahmetaj
  I pari në listë është Fatlind Ahmetaj, i riu që mashtroi një qytetar duke i blerë një Iphone 14 ProMax me 1900 dollarë false. Nuk dihet nëse ky person është arrestuar.
  Romeo Xega
  I dyti është Romeo Xega, trajneri i një ekipi volejbolli vajzash, i cili goditi me shuplakë dy volejbolliste. Sipas tij, ai i ka goditur ato për t’i përmendur në lojë, por kjo ngjarje ka marrë shumë komente negative.
  Taulant Malaj
  I treti në listë është Taulant Malaj. Ai masakroi me thikë vajzën e tij, një shtetas italian dhe më pas gruan. Fatkeqësisht, vajza 16-vjeçare dhe shtetasi italian vdiqën në vend, ndërsa bashkëshortja e tij shpëtoi. Pasi kreu vrasjen, Taulant Malaj i filmoi viktimat dhe videon e shpërndau në Whatsapp.
  Hajduti i xhamisë
  I katërti është një qytetar nga Kosova që vodhi paratë e sadakasë në një xhami. Siç edhe u pa nga pamjet ai hyri në xhami dhe futi duart të vendin ku mblidheshin paratë e sadakasë.
  Nëna që dhunoi fëmijën
  E pesta është nëna që dhunoi fëmijën në Durrës. Ajo mori zvarrë fëmijën e saj dhe më pas e shkelmoi fort tek shkkallët e një ndërtese. Mësohet se 22-vjeçarja është nga Peqini dhe është proceduar penalisht. Video e dhunës mori shumë komente negative.
  I riu që vodhi dy telefona
  Në listë është edhe i riu që vodhi dy telefona në sy të shitësit në rrugën e Durrësit. Siç edhe postoi JOQ ai i mori telefonat duke biseduar me shitësin dhe duke i thënë këtij të fundit se është duke i vjedhur telefonat.
  Zhaklin Lekatari
  Zhaklin Lekatari është në këtë listë, pasi komentet e saj gjatë vizitës në Serbi ngjallën shumë komente negative. Ajo e quajti Serbinë një vend të sigurt për faktin se nuk ka shqiptarë dhe gjithashtu postoi në rrjetet sociale ushtarë serbë që kanë marrë pjesë në masakrat ndaj shqiptarëve të Kosovës.
  Tefik Tashi
  Tefik Tashi është 58-vjeçari nga Elbasani, i cili vrau me sëpatë kunatën e tij. Sipas tij arsyeja ishte që ajo nuk i kishte shtruar drekën dhe nuk i kishte hapur telefonin. Gjithashtu tregon se ajo edhe e shante për burrërinë.
  Adoleshenti vrasës
  I nënti në listë është adoleshenti që masakroi me thikë pë vdekje Fatjon Bicin nga Gramshi. Pas një sherri në rrjetet sociale, O.Ç masakroi me thikë Fatjonin, pak minuta pas mbylljes së orëve të mësimit.
  Infermierja tik-tokse
  Infermierja tik-tokse, është në listë për mungesën e etikës dhe sjelljeve jo normale në orët e mësimit dhe praktikës. Ajo postonte në tik-tok momente nga praktika mjekësore dhe vëmendjen më të madhe negative e mori momenti kur ajo postoi në tik-tok embrionin e një fëmije të abortuar.
  Tan Gjyla
  Tan Gjyla, lushnjari që trupin e tij muskuloz e përdor për të vrarë kafshët në mënyrë çnjerrëzore. Ai postoi në tik-tok një video ku vriste një kalë në mënyrë të frikshme.
  Kiara Biba
  Kiara Biba, anëtarja e LGBT-së që kërcënoi me jetë stafin e JOQ ALBANIA. Asaj nuk i pëlqyen aspak artikujt e JOQ ALBANIA dhe zgjodhi që të kërcënonte me jetë të gjithë gazetarët. Lidhur me këtë ngjarje u kërkua edhe reagim nga policia.
  “Pronarët” e plazhit
  “Pronarët” e plazhit në Karpen, janë pjesë e listës, pasi ata përzunë nga plazhi një familje të thjeshtë që po pushonin buzë detit. Ata shkuan pranë tyre dhe i përzunë duke i thënë që plazhi është privat. Për më tepër e filmuan momentin duke pretenduar se kanë të drejtë.
  Qytetari mashtrues
  Qytetari mashtrues, i cili dërgoi në JOQ ALBANIA një video, ku akuzonte efektivin e policisë se e kishte gjobitur pa të drejtë. Mirëpo, kjo ishte e gjitha një gënjeshtër, pasi polici kishte të drejtë. Qytetari po qarkullonte me makinë me fëmijën para dhe gjoba ishte e drejtë, ndryshe nga ç’pretendonte qytetari mashtrues.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit