Pasaporta e Kosovës e 175-ta nga 199 vende

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 22.05.2023, 09:56

Pasaportat më të mira për të mbajtur në vitin 2023 janë zbuluar në një indeks të ri global. Nga 199 kombe, Kosova ka lënë prapa vetëm 23 shtete, duke u renditur e 175.

Ndërsa Luksemburgu u konsiderua si vendi me pasaportën më të fuqishme për dy vitet e fundit me radhë – viza e rangut më të lartë të këtij viti mund të jetë surprizë.

Nga 199 kombet në listë – të përpiluar nga firma konsulente në det të hapur Nomad Capitalist – Emiratet e Bashkuara Arabe kanë zënë vendin e parë për vitin 2023.

Të gjitha vendet u renditën sipas pesë kritereve: mundësitë e udhëtimit pa viza, taksimi i qytetarëve, mundësitë e dyshtetësisë, perceptimi dhe liria personale. Pasaporta e Emirateve është ngjitur në listë sepse ka privilegje udhëtimi pa viza në shumicën e vendeve – 181 në total -, pa taksa mbi të ardhurat dhe një prani gjithnjë në rritje në skenën botërore.

Këta faktorë, ndër shumë të tjerë, e bëjnë atë një vend tërheqës për qytetarët aspirues globalë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit