Emiriana Sakos “i fluturon tepeleku”, jep 3 miliardë lekë për rehabilitimin e varrezave të Durrësit   

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 14.04.2023, 22:27

Emiriana Sako vetëm pak javë nga zgjedhjet vendore ka vendosur të zgjidhë më së miri qesen e parave. Por problemi qëndron se qesja në fjalë mban brenda paratë e durrsakëve dhe jo paratë e saj. Ndoshta për këtë arsye, Sako ka vendosur t’i shpërdorojë në mënyrë flagrante në tenderin abuzim për të cilin do të mësoni më poshtë.

Bëhet fjalë për një procedurë prokurimi që mban numrin e referencës REF-59060-02-14-2023 dhe ka si objekt “Rehabilitimi i zonës që preket nga zgjerimi territorial i varrezave të qytetit të Durrësit”. Fondi limit është llogaritur në 240,000,000 lekë të reja pa TVSH ose RRETH 3 miliardë lekë të vjetra me TVSH.

Duke parë dokumentat e tenderit mësohet se kanë marrë pjesë në të pesë kompani. Nga këto fitues është shpallur bashkimi i kompanive BALILI KONSTRUKSION + AGBES CONSTRUKSION me vlerë të ofertës 231,059,829 lekë të reja pa TVSH ose rreth 3 miliardë lekë të vjetra me TVSH.

Por cilët janë pronarët e këtyre dy kompanive fituese? BALILI KONSTRUKSION është në pronësi të Engjëll Balilaj ndërsa AGBES CONSTRUKSION është në pronësi të Arben Goga dhe Bashkim Ramaj.

Nëse studiojmë dokumentacionin përkatës shikohet se njëri nga pjesëmarrësit e tenderit ka ofruar në fakt ofertë më të ulët. Diferenca është jo pak por mbi 300 milionë lekë të vjetra me TVSH. Në rastin më të mirë këto para janë humbje dhe dëm i pastër ekonomik për Bashkinë Durrës.

Por çuditërisht Emiriana Sakos nuk i ka bërë përshtypje aspak dhe ka shpallur fitues bashkimin e operatorëve BALILI KONSTRUKSION + AGBES CONSTRUKSION. Jo vetëm kaq, por vlera fituese është sa 96% e fondit limit të tenderit, duke bërë që të lindin dyshime të forta se kemi të bëjmë me fitues të paracaktuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Papiqulo
  I pari në listë është Papiqulo, i riu nga Kosova, i cili me makinën e tij jeshile bënte manovra të rrezikshme në çdo rrugë të mundshme. Këto manovra u bënë virale në rrjetet sociale dhe kjo po e shtynte më shumë të riun të bënte të tilla veprash. Mirëpo me sjelljen e tij ai ka vënë në rrezik jetën e shumë personave.
  Odeta Dume
  E dyta është gazetarja e Carlo Bollinos, Odeta Dume. Ajo është në këtë listë, pasi për disa klikime dhe për të rritur shikueshmërinë, në emisionin e saj, LIVE i dha lajmin mamasë së Brisildës 22-vjeçare se vajza e saj kishte vdekur. Kjo mungesë profesionalizmi dhe etike solli reagim të madh të qytetarëve por edhe të kolegëve gazetarë.
  Urim Hyseni
  I treti është Urim Hyseni, i riu nga Kosova që ekzekutoi mamanë e tij. Ai i preu kokën mamasë dhe tregonte në polici se kjo ishte një porosi nga alienët dhe rusët.
  Gëzim Sulollari
  I katërti është Gëzim Sulollari, instruktori i patentës, i cili ngacmonte seksualisht vajzat kursante. Ai i dërgonte atyre mesazhe të papërshtatshme dhe foto të organit gjenital.
  Deborah Keçi
  E pesta është Deborah Keçi, drejtoresha patronazhiste e Erion Veliajt. Drejtoresha, e nxehur me rezultatin, u fut në fushën e basketbollit dhe i hodhi në kokë arbitrit, bluzën që kishte rënë në tokë. Ky gjest ka marrë shumë komente negative.
  Megi Pojani
  Megi Pojani, modelja dhe moderatorja e njohur u bë virale për videon ku shfaqej duke dridhur të pasmet tek varri i stërgjyshes. Ajo bënte veprime të papërshtatshme mbi varrin e të afërmes dhe ky veprim mori shumë komente negative nga qytetarët.
  Endri Meksi
  I shtati është Endri Meksi, djali miliarder i ish-kryeministrit, i cili edhe pse ka marrë miliarda lekë nga xhepat e shqiptarëve gjen kohën të tallet me ta. Në vend që të japë llogari për çdo qindarkë të marrë, ai komenton dietën e tij dhe paraqitjen fizike.
  Klodiana Kapo
  Klodiana Kapo, drejtoreshë e Faktoje, një organizatë e Sorosit, për llogari të Lali Lekut. Me urdhër nga lart ajo po bën çmos që të cënojë zërin e qytetarëve që shkruajnë për JOQ ALBANIA.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit