Shtohen berberhanet në Angli, ekspertët: Bandat shqiptare dhe kurde po i përdorin për drogë dhe trafik qeniesh njerëzore

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19.03.2023, 19:50

Berberhanet në Mbretërinë e Bashkuar janë një nga bizneset me rritjen më të shpejtë por zyrtarët kanë frikë se ato po përdoren gjithnjë e më shumë për krimin e organizuar.

Në një artikull nga The Mail thuhet se bandat po përdorin disa biznese për të fshehur të ardhurat e krimit dhe se shumë prej tyre mund të jenë një bazë për trafikun e qenieve njerëzore dhe punën e skllevërve.

Shtimi i berberhaneve në Londër dhe qytete të tjera të mëdha në Mbretërinë e Bashkuar ka bërë që ekspertët të bëjnë thirrje për një hetim. Sipas tyre disa po drejtohen nga bandat shqiptare dhe kurde të dyshuara se fitojnë para duke kontrabanduar dhjetëra mijëra emigrantë nga Calais në Dover me kamionë dhe gomone përtej Kanalit.

Ish-oficeri i Policisë Metropolitane Ali Hassan Ali tha:

Pas pandemisë berberhanet janë shtuar. Shumë nga këto biznese kanë mijëra paund pajisje, por nuk kanë klientë. Nga përvoja ime ka arsye të forta për të besuar se një numër i madh, veçanërisht ato në pronësi të shqiptarëve, turqve dhe kurdëve, kanë lidhje me krimin e organizuar. Kjo mund të jetë kontrabandë me njerëz dhe në disa raste drogë. Ne e dimë se bandat e kontrabandës së njerëzve në Calais janë drejtuar tradicionalisht nga kurdët, por ata tani po punojnë me shqiptarët. Rritja e papritur e berberhaneve është vërtet shqetësuese sepse ato po luajnë një rol në financimin e trafikimit të qenieve njerëzore dhe në mjerimin që shkakton.

Sipas të dhënave zyrtare, midis vitit 2014 dhe 2019 ka pasur një rritje prej 64 për qind të numrit të berberhaneve në Mbretërinë e Bashkuar, nga 7,958 në 13,046. Në të njëjtën kohë, sallonet më të larta të flokëve panë një rritje prej 21 përqind, nga 13,694 në 2014 në 16,559 në 2019.

Ndërsa pandemia uli numrin e berberëve dhe salloneve të flokëve, ato po rriten sërish në nivelet para pandemisë.

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) ka paralajmëruar kohët e fundit se sasia e parave kriminale që largohen nga Mbretëria e Bashkuar është rritur 'në mënyrë eksponenciale' gjatë katër viteve të fundit, e nxitur nga bandat shqiptare të drogës që dërgojnë para në shtëpi.

Në artikull thuhet se bandat shqiptare të krimit të organizuar pothuajse kanë marrë nën kontroll tregun e kokainës në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa bandat turke kanë dominuar tradicionalisht furnizimin me heroinë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit