Kaos në Qendrën Klinike në Shkup, Mixhiti: Rregullimi i parkingut, prioritet

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 19.03.2023, 16:30

Radhë të gjata veturash të cilat nuk lëvizin për gati një orë, qytetarë të nervozuar e bërtitma. Kjo është pamja e cila vërehet me të hyrë në Qendrën Klinike në Shkup. Pacientë me sëmundje të ndryshme nga e gjithë Maqedonia malltretohen madje me orë të tëra për të gjetur një vendparkim brenda qendrës klinike.

Për shkak të kaosit shpesh ata humbin dhe terminët të cilat i presin me muaj me radhë, ndërsa për këtë askush nuk bart përgjegjësi. Të revoltuar, pacientët kërkojnë që ky problem të zgjidhet si dhe parkimi brenda Qendrës Klinike të mos paguhet, pasi sipas tyre shërbimi është shumë i dobët.

“Një orë e gjysmë kam prit që të parkohem dhe tani për të dal ka me siguri 1 orë. Kreva punë por është shumë tollovi. Nuk ka vende për parkim, nuk ka asnjëfarë rendi. Hyn brenda paguash ndërsa parking nuk ka dhe humbim kohë e humbim terminin, të gjithë janë me terminë. Shëndetësia është katastrofë”, tha një qytetar,raporton alsat.“Kjo nuk është normale, e shihni dhe vetë. Si pacient kërkoj këtu të bëhen garazha në kate, thjesht këtu nuk ka vend për parkim. Paratë t’i marrin ndërsa kur hyn brenda nuk ka vend se ku të parkohesh”, shtoi një tjetër qytetar.

“Ka gjysmë ore që po sillem për parking. Dhe këtu jam duke pritur 15 minuta.. nuk e di…kjo është çmenduri. Kërkoj vend të parkohem dhe të dal të kryej punë. Nuk është në rregull të paguhet. Paratë nga na i marrin ndërsa vend nuk ka, nervozë, pritje, nuk është në rregull”, tha një tjetër.

“Prej këtu duhet të shkoj deri te Kardiologjia ta marr nënën, s’di nga të sillem, ndërsa paratë t’i marrin. Për 3 orë pagova parking. Gati 40 minuta pres për parking, katastrofë e madhe”, theksoi një qytetar tjetër.

“Gjysmë ore kemi pritur derisa kemi gjetur vend. Jemi nga Prilepi. Deri sa gjetëm vend u munduam shumë, bëmë disa rrotullime derisa u parkuam. Aspak nuk është në rregull, por çfarë të bëjmë, duhet të rregullohet, ndonjë parking më i madh, ndonjë garazhë”, u shpreh një qytetar.

Ministri i Shëndetësisë Fatmir Mexhiti pak kohë më parë tha se zgjidhja e këtij problemi është ndër tre prioritetet e tij si ministër.

” Prioritetet tona në programin tonë si e para do jetë kaosi në komunikacionin brenda Qendrës Klinike në Shkup ta zgjidhim. Konsultohemi me të gjitha institucionet, palët e përfshira dhe mendojmë që ta zgjidhim këtë çështje në afat sa më të shkurtër kohor”, deklaroi Fatmir Mexhiti, Ministër i Shëndetësisë.

Parkingu i Qendrës Klinike disponon rreth 1000 vende parkimi ndërsa brenda ditës qarkullojnë rreth 5,000 vetura përfshirë dhe veturat e të punësuarve nëpër klinika.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit