Lloga: Gjithë Struga dhe shqiptarët kujtojnë heroin Murat Llabënishti

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 18.03.2023, 18:50

Ministri i drejtësisë Krenar Lloga përmes një postimi në profilin e tij në FB ka kujtuar patronatin e shkollës fillore në Llabunishtë, duke ia kushtuar kështu një përshkrim një heroit Murat Llabënishti emrin e të cilit e mban kjo shkollë.

“Shkolla fillore e fshatit Labënisht, në këtë ditë shënon patronatin, ndërsa e gjithë Struga dhe shqiptarët kujtojnë një emër të madh të historisë kombëtare.

Murat Labënishti është një figurë emblematike që meriton të kujtohet me respekt nga të gjitha brezat e ardhshëm, për të cilët ai shkriu jetën e tij.

Andaj, me këtë rast po shpërndaj një përmbledhje të historianes, Asija Nuredini, për jetën dhe veprën e këtij atdhetari, që të jetë si këshillë për secilin prej nesh se si duhet dashur atdheu me vepra.” shkruan Ministrit Lloga duke sjellur kështu edhe një përshkrim të shkurtër se kush ka qenë Murat Llabënishti. Postimi i plotë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit