Ergys Verdho i KESH dhe Albert Zogo luajnë me “2 porta” në tenderin 800 MLN LEKË

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 18.03.2023, 15:28

Gjatë vitit 2022 shqiptarët u përballën me çmimin në rritje të energjisë për shkak se ishim në krizë. Qeveria thoshte se, kjo krizë erdhi nga lufta Rusi-Ukrainë dhe se çmimi i energjisë është rritur kudo. Por, faktet e vazhdueshme kanë treguar se ne paguanim energjinë më shtrenjtë se në rajon dhe Europë, dhe shkak për të ishin thatësira e krijuara nga keqmenaxhimi.

Sigurisht që KESH do të shkaktonte këtë kolaps, pasi e ka mendjen se si të furnizojë oligarkët me fondet e energjisë. Verdho në atë kohë zhvillonte tenderë korruptivë të cilët fillonin me vlerë nga 1.2 miliardë lekë deri në gati 6 miliardë lekë. Kryesisht projekte për shërbime të panevojshmes si mirëmbajtje sistemi, rikonstruksion zyrash e të tjera.

Të njëjtën gjë po bën dhe tani, në një kohë kur vendi ynë ndodhet akoma në krizë. Me 13 mars kreu i KESH Ergys Verdho ka firmosur një tender me vlerë 800 milionë lekë.

Në fakt nuk kuptohet qartë se sa para do të shpenzohen për këtë tender, pasi Verdho po luan me dy porta. Konkretisht, bëhet fjalë për prokurimin me objekt “Riparim, mirëmbajtje makina dhe automjete për një periudhë 2 – vjeçare”. Fondi limit i përcaktuar është 80,580,000 lekë të reja. Por më poshtë në dokument Verdho ka shtuar pikën ku shkruhet saktësisht që “Në rastin kur, objekti i prokurimit përbëhet nga disa artikuj, shumatorja e çmimeve për njësi është 244,145,148 lekë".

Pra në këtë tender Vedho ka luajtur me dy vlera të fondit limit: atë 800 milionë lekë me TVSH në masën 100% të fondit limit që ia ka dhënë firmës “ Alstezo”, në pronësi të Albert Zogos. Dhe vlerën 2.4 miliardë lekë me TVSH , deklaruar si përmbledhëse të çmimeve totale për njësi shërbimi, që ka shpallur sikur e ka dhënë në të vërtetë.

Me të njëjtin argument është paraqitur edhe oferta e Zogos. Ky i fundit edhe e ka përfituar tenderin pa garë fare, por ka një ofertë të dyfishtë dhe me fond sa 100% e fondit limit. Çka përbën një tjetër shkelje ligjore.

Ndërsa vlen të shtojmë që, në bazë të ligjit “ Për Prokurimet Publike” kur fondi limit i dhënë firmës fituese është 800 milionë lekë, në asnjë mënyrë nuk duhet shënuar në dokument një tjetër fond me vlerë ndryshe. Pasi, në këtë rast i bie që firma ka marrë 800 milionë lekë për këtë shërbim, ndërsa 1.6 milionë lekë i ka marrë Ergysi në xhepin e tij.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria që gjeti portofolin
  Kandidati i parë është zotëria që gjeti portofolin më gati një milionë lekë dhe vendosi që atë t’ia dorëzojë të zotit. Ai bëri kërkesën për publikim në JOQ ALBANIA, që të gjente pronarin e portofolit të humbur. Gjithashtu portofoli kishte brenda dokumente shumë të rëndësishme.
  Banorët e lagjes në Elbasan
  Të harruar nga pushteti vendor, disa banorë të një lagjeje në Elbasan janë heronjtë e atij komuniteti, pasi ata me shpenzimet e tyre dhe me krahët e tyre, dolën dhe rregulluan rrugën. Askush nga bashkia nuk ishte kujtuar për atë rrugë, kështu që ata vendosën që ta merrnin vetë situatën në dorë.
  Adnan Dibrani
  Adnan Dibrani, u hodh në ujin e ftohtë të lumit Moraca në Podgoricë për të shpëtuar një foshnje që kishte rënë brenda. Pasi e nxorri nga uji, Andani i bërë masazh kardiak foshnjës duke i shpëtuar jetën.
  Adem Qorri
  40-vjeçari, Adem Qorri, i cili jetonte me familje në Florida të ShBA-së ka humbur jetën teksa po e shpëtonte një 10-vjeçar që po mbytej në det. Ademi shpëtoi nga mbytja shokun e djalit të tij, por vetë nnuk ia doli dot.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i radhës ështrë i riu nga Tirana, që mori të moshuarin, që kishte humbur rrugën, e futi në makinë dhe e dërgoi në komisariat. Ai qëndroi me të derisa u siguria që familjarët e tij do shkonin ta merrnin.
  Zjarrfikësit e keqpaguar
  Kandidatët e radhës janë disa zjarrfikës nga Tirana, të cilët pavarësisht kushteve të këqija, mungesës së mjeteve dhe rrogës së ulët, bënë maksimumin për të shpëtuar një mace që kishte mbetur në një pemë. Pavarësisht vjedhjes që u bëhet atyre nga drejtorët dhe kryetari i bashkisë, ata vazhdojnë të punojnë me pasion.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dan Hutra
  I pari që e hap këtë listë është Dan Hutra, njeriu që vrau tre gra dhe plagosi tre të tjera në Tiranë. Ai vrau dy të afërmet e ish-bashkëshortes së tij dhe motrën e një kundërshtari që kishte pasur në burg. Gjithashtu, ai plagosi edhe tre shtetase të tjera, të cilat sot fatmirësisht janë jashtë rrezikut për jetën.
  Bledi dhe Tatjana Bajraktari
  Të dytët janë Bledi dhe Tatjana Bajraktari, dy pronarët e disa hoteleve të cilët prej muajsh nuk paguajnë punonjësit. Në redaksinë e JOQ ALBANIA mbërritën dhjetra denoncime që Bledi dhe Tatjana, u mbajnë lekët që ata i kanë fituar me djersë.
  Dionis Teqja
  Kandidati i tretë është Dionis Teqja, pronari i Megatek, i cili vazhdon që të mos marrë masa për sigurinë në punë në qendrën tregtare. Në muajin Mars, një 32-vjeçar humbi jetën në vendin e punës. Kjo ngjarje është e përsëritur.
  Instruktori i patentës
  Kandidati i katërt është instruktori i patentës në Tiranë. JOQ ALBANIA pak ditë më parë ka publikuar pamjet se si një instruktor patente i mëson makinën një vajze duke u fut në kthesë me të tretin. Për më tepër, për pak centimetra, një qytetare u rrezikua të përplasej nga automjeti.
  Policja Ina Nuka
  Policja Ina Nuka, është kandidatja e radhës. Efektivja e policisë, edhe pse vetë një vajzë, filloi të tallej me një të mitur që kishte humbur kontaktet me familjen, mesazhet u bënë virale dhe sjellja e saj ishte tepër e shëmtuar. Ajo bënte komente seksiste mbi vajzën dhe insinuonte mbi moralin e saj.
  Burri që vodhi celularin
  Burri që vodhi celularin në një furrë buke. Edhe pse e dinte shumeë mirë që telefonin e harroi klientja para tij, një burrë nga Tirana, ka vjedhur telefonin ashiqare fare. Kjo sjellje është dënuar nga qindra qytetarë dhe videoja ka marrë komente shumë negative.
  Erion Veliaj
  I radhës, është Erion Veliaj, ose i njohur ndryshe si Lali Leku. Në muajin mars, përveç vjedhjeve të shumta që ai ka bërë, Veliaj ka nisur sulmin ndaj mediave që e kundërshtojnë dhe i nxjerrin vjedhjet zbuluar. Një prej tyre është edhe JOQ.
  Odeta Dume
  Kandidatja e tetë është Odeta Dume, gazetarja në televizionin e Carlo Bollinos, e cila duke thërritur fort, kërkonte që të akuzonte JOQ ALBANIA se merrte para për personat e humbur, që të publikoheshin në faqe. Ky lajm i shëmtuar i prodhuar nga studioja e saj ka ngjallur shumë komente negative për të.
  Mjeku Erzen Dobi
  Kandidati i nëntë është mjeku Erzen Dobi, i cili në orarin e punës kërcënon pacientët. Siç edhe e kemi postuar mjeku kërcënon pacientin duke i thënë që ‘ta heq bluzën dhe dalim jashtë’ duke pretenduar për një konfrontim fizik me të. Edhe ky personazh ka marrë shumë komente negative.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit