Zbardhet vrasja e Ari Papës në Greqi/ Autori erdhi nga Tirana, një taksist shqiptar dhe një barist e ndihmuan

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17.03.2023, 00:09

Autoritetet greke kanë arritur të zbardhin vrasjen e 32-vjeçarit nga Saranda, Aristidh Papa e ndodhur më 30 maj 2021.

Një taksist shqiptar me tre mbiemra dhe katër emra të ndryshëm, një barist grek dhe një vrasës me pagesë i ardhur nga Tirana janë personat e përfshirë në vrasjen e të riut shqiptar.

Oficerët e vrasjeve kanë arritur të identifikojnë dhe të vënë në pranga taksistin shqiptar me Skoda Octavia dhe bashkëpunëtorin e tij grek, ndërsa me sinjalizimin e shërbimeve të huaja janë në kërkim edhe të ekzekutorit, i cili erdhi nga Tirana me pistoletë me vete.

Sipas hetuesve motivi i vrasjes së 32-vjeçarit shqiptar ka qenë për shkak të pazareve të drogës por edhe se taksisti mendonte se Papa ishte spiun i policisë greke.

Vrasja e 32-vjeçarit shqiptar ka ndodhur pasditen e 30 majit 2021 në zonën e Sepolit, jashtë një kafeneje. Një person i panjohur i është afruar në këmbë 32-vjeçarit, i cili ndodhej jashtë një kafeneje në zonën e Sepolit, dhe e ka plagosur për vdekje me një armë zjarri. Më pas, ai është arratisur duke përdorur dhe ndërruar makina taksi, të cilat drejtoheshin nga bashkëpunëtorët e tij.

Nga hetimet është zbuluar se shqiptari, kishte marrë përsipër planifikimin dhe koordinimin e arratisjes së autorit nga vendi i krimit, drejtimin e bashkëpunëtorit tjetër grek, ndërsa pas vrasjes ishte kujdesur për fshehjen e armës që u përdor për ekzekutimin e Aris Papës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit