Pas përplasjes së trenave, kompania greke njofton dëmshpërblimet: 42 mijë € paradhënie për familjarët e viktimave

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.03.2023, 19:36

"Hellenic Train", kompania e trenave që u përplasën në Larisa, Greqi ka publikuar shumat e dëmshpërblimeve që do përfitojnë familjarët e viktimave dhe të plagosurit.

Pavarësisht se kompania nuk është përgjegjëse për aksidentin, për arsye të ndjeshmërisë së veçantë sociale dhe legjislacionit europian për aksidente të ngjashme hekurudhore, ajo do t'u paguajë:

1.Familjarëve të pasagjerëve të ndjerë paradhënie prej 42.000 euro

2. Për pasagjerët e lënduar, pavarësisht nga ashpërsia e dëmtimit, një paradhënie prej 5000 euro nëse në datën e këtij njoftimi nuk janë shtruar në ndonjë spital apo klinikë

3. 10000 euro për pasagjerët e lënduar, nëse në datën e këtij njoftimi qëndrojnë të shtruar në çdo spital apo klinikë për të plotësuar nevojat imediate financiare

4. Njëkohësisht familjeve të të vdekurve, të lënduarve dhe pasagjerëve të tjerë të trenit fatal do t'u jepet dëmshpërblim prej 300 euro për bagazhet e tyre, përfshirë bagazhet e dorës, sendet personale dhe kafshët.

Kompania thekson se pavarësisht se jeta e njeriut nuk mund të vlerësohet në asnjë dispozitë monetare, vendimi për paradhëniet e mësipërme tejkalon detyrimet minimale të parashikuara për shoqërinë hekurudhore me numër 1371/2007 Rregullorja Evropiane për të drejtat dhe detyrimet e udhëtarëve, linjat hekurudhore.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit