Bekteshi: Presim solidaritet nga të gjithë biznesmenët që kriza të mos jetë në kurrizin e qytetarëvе

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.03.2023, 15:25

Presim solidaritet nga të gjithë biznesmenët në vendin tonë që kriza të mos jetë në kurrizin e qytetarëve, tha ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi, në prag të hyrjes së nesërme në fuqi të çmimeve të ngrira të një pjese të makaronave dhe produkteve të qumështit.

Ministria e Ekonomisë është duke bërë analiza shtesë të të dhënave për një zgjatje të mundshme të vendimit të Qeverisë për ngrirjen e çmimeve. Të gjitha vendimet, siç thotë Bekteshi, merren së bashku me shoqatat dhe odat.

Sipas vendimeve të marra javën e kaluar, nga nesër do të ngrihen çmimet e makaronave dhe disa produkteve të qumështit. Çmimet e makaronave (makarona dhe shpageta) në raftet e marketeve do të jenë më të ulëta për 15 për qind, kurse të produkteve të qumështit (qumështi i lopës 2.8 për qind, 3.2 për qind, 3.5 për qind, si dhe kosi, jogurti, ajka,djathi i bardhë i përzier dhe i lopës dhe kaçkavalli i lopës) do të jenë 10 për qind më të ulëta.

“Po ashtu, Ministria e Ekonomisë është duke analizuar vazhdimin e vendimit për ngrirjen e çmimeve të produkteve të tjera bazë që janë përfshirë në vendimin për ngrirjen e marzhës, përkatësisht për vezët e pulës, orizin e Maqedonisë, sheqerin e bardhë. Sapo të jenë gati analizat e të dhënave për këto produkte, do të vendosim nëse masa e ngrirjes së çmimeve do të shtrihet edhe në to. Të gjitha vendimet i marrim së bashku me shoqatat dhe odat. Presim solidaritet nga të gjithë biznesmenët në vendin tonë që kriza të mos jetë në kurrizin e qytetarëve”, tha Bekteshi për AIM-n.

Ai më herët tha se pret që të gjitha kompanitë e përfshira nga ngrirja e çmimeve të makaronave dhe produkteve të qumështit të respektojnë vendimin dhe t’i bëjnë produktet më të lira sipas planit, ndërsa paralajmëroi se në të kundërtën do të pasojnë vendime të reja. Siç tha ai, janë bërë analiza të sakta dhe ka hapësirë ​​për ulje të çmimeve, pa qenë në humbje kompanitë.

Inspektorati Shtetëror i Tregut (ISHT) njoftoi se do të jetë në terren menjëherë pas hyrjes në fuqi të vendimeve të Qeverisë. Gjobat për mosrespektim të vendimeve janë nga 800 deri në 10.000 euro, varësisht nga madhësia dhe lloji i operatorit ekonomik.

Në datën 28-të të muajit të kaluar Qeveria e ngriu edhe çmimin e bukës së bardhë dhe gjysmë të bardhë në 33 denarë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit