Sadri Abazi i sponsorizon zgjedhjet/ Spahia i fal tenderin 427 MLN Lekë ish-deputetit mavi

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 15.03.2023, 13:59

Ndonëse Sadri Abazi është ish-deputet i të majtëve, për zgjedhjet e ardhshme do të jetë sponsori kryesor i fushatës elektorale të demokratit Bardh Spahia në Shkodër. Ky i fundit ka zhvilluar shumë projekte me Abazin, edhe pse Sali Berisha e demokratë të tjerë e kanë denoncuar socialistin për pastrim parash dhe e quajnë si "oligarkun kryesor të Ramës".

Tani që zgjedhjet po afrojnë, Spahia po luan çdo gurë vetëm e vetëm që të ketë karrigen e sigurt dhe përmes Abazit të sigurojë votat e nevojshme.

Për këtë ai i ka bërë dhuratën e radhës Abazit. Me datë 13 mars Bashkia Shkodër ka mbyllur tenderin me objekt “Shërbimi i Pastrimit për Bashkinë Shkoder Zona Qendrore”, përmes të cilit Abazi ka furu në xhep 427 milionë lekë pa tvsh.

Ky i fundit ka marrë pjesë me firmën “ALKO IMPEX CONSTRUCTION”sh.p.k, e regjistruar në emër të nipit të tij Arbër Abazi, por themeluesi dhe pronari i vërtetë është Sadri Abazi.

Për këtë projekt kanë marrë pjesë edhe 2 firma të tjera, konkretisht Ante-Group” sh.p.k, “REJ” sh.p.k. Por, ofertat e tyre nuk janë marrë parasysh fare, pasi Spahia e kishte paracaktuar si fituese firmën “ALKO IMPEX CONSTRUCTION”sh.p.k”, për këtë Open Data i ka vendosur flamurin e kuq dhe ngre alarmin për abuzimet me këtë kontratë.

Praktikisht Spahia i ka zgjatur kontratën Abazit, sepse edhe më parë firma “ALKO IMPEX CONSTRUCTION” ishte përpjese për pastrimin në Shkodër. Në muajin qershor 2022, përfundoi kontrata e pastrimit dhe duhej t’i nënshtrohej tenderit më garë të hapur qysh në muajin prill, por kryebashkiaku Bardh Spahia e shtyu tenderin qëllimisht 3 herë dhe pastaj pa garë, ia zgjati kontratën Sadri Abazit.

Në fillim të janarit të këtij viti u bë një kontratë provizore ku Abazi fitoi me dy firmat e tij “ALKO IMPEX CONSTRUCTION” dhe “ALKO IMPEX General CONSTRUCTION” shtyrjen e afatit të projektit . Ndërsa tani 2 muaj më pas, sërish në shkelje të ligjit, Spahia i ka firmosur kontratën për 6 muaj të tjerë. Duke i shtuar edhe 427 milionë lekë të tjera kontratës, me tenderin me negocim të nënshkruar me 13 mars.

Në fakt vetë kryeministri Edi Rama ka kërkuar në korrik të 2021 bashkitë të mos japin më tenderë me negocim, ndryshe do të denoncohen në SPAK. “Asnjë bashki të mos japë tenderë me procedurë me negocim, do t’ju denoncojmë në SPAK”, u shpreh Rama në 7 korrik 2021.

Por, me sa duket ky urdhër nuk vlen për disa bashki. Pasi Bashkia e Shkodrës, edhe pse e udhëhequr nga demokratët, prej 12 vitesh ia vulos Sadi Abazit tenderin e pastrimit të qytetit. Deri më sot, përveç mediave, asnjë denoncim nuk është bërë për këto tenderë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit