“Na vrau, avash të kam vëlla”/ Vijon shembulli i keq në rrjetet sociale, mbi 300 km/h në tunelin e Kalimashit

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 14.03.2023, 17:52

Pak ditë pas ngjarjes së rëndë në rrethrrotullimin e TEG-ut ku tre të rinj humbën jetën, duket se asgjë nuk ka ndryshuar. Pavarësisht thirrjes se promovimi i qarkullimit me shpejtësi në rrugë në rrjetet sociale duhet të ndalet, kilometrazhi mbi 200 vazhdon të jetë prezent në instagram dhe tik tok.

Së fundmi janë dy të rinj që kanë postuar videon nga tuneli i Kalimashit, ku ecin me mbi 300 km në orë me një mjet luksoz. Madje në një moment për pak sa nuk shkaktohet përplasja e dy makinave. Videoja është postuar nga një reper i njohur nga Lushnja në rrjetet sociale.

JOQ, gjithmonë ka bërë thirrje që këto video të shmangen dhe të mos promovohen në rrjetet sociale, pasi ndiqet si shembull nga të rinjtë.

Nuk janë të pakta videot, ku shpejtësia tashmë është kthyer në sfidë në vend që të kthehet në ndërgjegjësim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit