Vajza iu martua në Kosovë, por dhëndri i ri s’i pranoi mbesën, Mimoza u detyrua të kujdeset vetë për të

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 14.03.2023, 09:08

Mbrëmjen e së dielës, 58-vjeçarja Mimoza Paja u vra në vendin e punës, një lokal në Don Bosko në pronësi të shtetasit Fatjon Murati.

58-vjeçarja punonte 16 orë në ditë pasi kishte qiranë për të paguar, borxhe të pashlyera dhe një mbesë 10-vjeçare për të rritur. Kjo e fundit jetonte me të, pasi prindërit e saj ishin divorcuar. Mamaja e 10-vjeçares pas divorcit ishte martuar në Kosovë, por njerku nuk e kishte pranuar vajzën e vogël në familjen e tij. 10-vjeçarja jetonte me gjyshen dhe përpiqej ta ndihmonte atë në punë aq sa mundej.

Edhe Mimoza Paja, në moshën 5-vjeçare bashkë me dy motrat dhe vëllain e saj mbetën jetimë. Pasi u martua, Mimoza solli në jetë 3 vajza, tashmë të martuara, dhe një djalë beqar. Si një grua e fortë dhe besnike ajo i kishte qëndruar në krah ish-bashkëshortit të saj të sëmurë deri në frymën e tij të fundit 2 vite më parë. Pak kohë më parë ajo kishte humbur vëllain e vetëm dhe tronditjen ende nuk e kishte kaluar.

Jeta e saj u ndërpre në mes, pasi plumbat e bandave kriminale i morën jetën padrejtësisht ndërkohë që ajo punonte për bukën e gojës. Edhe pse kanë kaluar më shumë se 24 orë nga ngjarja e rëndë, policia nuk ka asnjë autor të dyshuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit